Koszyk

Dla nastolatków i najmłodszych

| Autor: Patrycja Marciniak

YOUNG SPA

Współczesne spa adresowane jest do wszystkich, a ponieważ konkurencja jest spora, poszczególne miejsca prześcigają się w atrakcyjności oferty. Wiele hoteli, a tym samym i funkcjonujące w nich spa, wychodzi naprzeciw całym rodzinom, tworząc pakiety zabiegowe nie tylko dla rodziców, ale również dla ich pociech.  
Sanus Per Aquam czyli „zdrowie przez wodę”. Filozofia SPA opiera się właśnie na założeniu, że tak jak marzenia są lekiem dla duszy, tak woda uzdrawia ciało – koi, relaksuje, pobudza do działania i aktywności życiowej, wypędza zmęczenie i skutki nagromadzonego stresu.
Już w starożytnym Rzymie na porządku dziennym były kąpiele w świeżej, źródlanej wodzie, a rzymscy wojownicy po zwycięskiej walce relaksowali zmęczone i obolałe mięśnie w gorących źródłach. W czasach średniowiecznych filozofia spa była kultywowana przez uczestników wypraw krzyżowych, którzy pragnąc korzystać z tego typu relaksu, przyczyniali się do odtwarzania rytuałów kąpielowych zaczerpniętych z islamu. 
W XIV wieku u podnóża Ardenów w Belgii powstało miasto Spa, które do dzisiejszego dnia jest jednym z najbardziej znanych i cenionych kurortów uzdrowiskowych z Europie, ze względu na bogate źródła, które się tam znajdują. 
 

SPA wczoraj a dziś

Okres oświecenia jest uznawany za etap ogromnego rozwoju w świecie nauki i medycyny. Wtedy to powstało zjawisko hydroterapii, a sztuka masażu została uznana za terapię zarówno relaksacyjną, jak i zapobiegającą dolegliwościom.
Dziś relaks w spa stał się popularną formą spędzania czasu w każdym niemal zakątku świata. Zabiegi zyskały rangę rytuałów, które łączą pielęgnację ciała z ucztą dla zmysłów. Dzisiejsze spa znacznie różni się od tego z czasów starożytnych czy średniowiecznych. Są to miejsca, w których  wykonywane są różnego rodzaju zabiegi, mające na celu polepszenie kondycji organizmu, kompleksowy anti-aging, relaks a także odzyskanie harmonii i równowagi.
 

Wellness dla każdego

Jeszcze kilka lat temu głównymi klientami były kobiety. Z upływem czasu panowie również przekonali się co do skuteczności takiej formy odpoczynku. Dzisiaj. Kiedy zdecydowaną większość stanowią spa hotelowe, oferta zabiegowa dostosowywana jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, modne są również pakiety dla dwojga. Wiele ośrodków wychodzi naprzeciw całym rodzinom, tworząc pakiety zabiegowe dla rodziców i odrębne programy dla dzieci i młodzieży – dostosowane do potrzeb, wieku i upodobań.
 

Najmłodsi i młodzież

Najnowszym hitem jest KIDS SPA oraz YOUNG SPA, czyli zabiegi dla nastolatków i najmłodszych. Oferta YOUNG SPA skierowana do nastolatków opiera się głównie na konsultacjach z kosmetologiem i diagnostyce skóry, a także zabiegach pielęgnacyjno-leczniczych twarzy, odpowiednio opracowanych i dobranych z myślą o skórze młodzieży. Polecany jest również manikiur i pedikiur, a także regulacja brwi dla nastolatek. 
Natomiast w przypadku najmłodszych oferta KIDS SPA opiera się głównie na masażu brzuszka i plecków ‒ tu hitem jest masaż ciepłą czekoladą lub miodem, jak również owocowe okłady, np. arbuzowy lub melonowy. Kolorowy manikiur z delikatnym masażem małych dłoni cieszy się powodzeniem u małych księżniczek. Cukierkowe kąpiele w kolorowej pianie i przy relaksującej muzyce często wybierają starsze dzieci. Spa oferujące zabiegi dla najmłodszych jest zaprojektowane specjalnie z myślą o nich. Nierzadko obok pokoi zabiegowych są tu również pokoje oferujące zajęcia ruchowe, jak taniec dla maluszka, malowanie akwarelami czy lepienie figurek z masy solnej. Organizowane są również zajęcia z animatorami zabaw, gry i konkursy z nagrodami. Oferta spa dla dzieci przygotowana jest również z myślą o rodzicach, którzy odprowadzając pociechę do KIDS SPA, mają czas wolny dla siebie nawet przez kilka godzin. 
 

Wyjątkowy klient

Mali bywalcy spa to klienci szczególni, dlatego też każda wizyta dzieci i młodzieży do lat 16 wymaga pisemnej zgody rodzica. Po wcześniejszym doborze zabiegu przez wykwalifikowany personel, rodzic lub opiekun prawny osobiście przyprowadza pociechę do spa na zabieg, podpisuje pisemną zgodę oraz osobiście odbiera dziecko po skończonym zabiegu. Wizyta dzieci kilkuletnich wymaga obecności rodzica lub prawnego opiekuna przez cały czas trwania zabiegu. 

Patrycja Marciniak

Z wykształcenia Kosmetolog i Trener, obecnie wykładowca WSIiZ w Warszawie. Pasjonuje się holistycznym podejściem do profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uważa, że połączenie manualnych technik relaksacji z preparatami chemicznymi, przy zastosowaniu urządzeń high tech daje efekty, porównywalne z zabiegami medycyny estetycznej.