Koszyk

Jakie fazy ma trądzik różowaty

| Autor: Agata Czałbowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest trądzik różowaty,
  • jak się objawia,
  • o czym należy pomyśleć, przystępując do jego zwalczania.

Jakie fazy ma trądzik różowaty

Trądzik różowaty ( acne rosacea ) to przewlekła, zapalna choroba skóry występująca na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowych. Jej patogeneza nie jest jednorodna i do końca wyjaśniona, i można doszukiwać się wielu jej przyczyn. Przyjrzyjmy się nie tylko samym objawom ale także fazom, które możemy rozróżnić w zależności od obrazu zmian.

Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi trądziku różowatego jest cera tłusta, wrażliwa i naczyniowa, a także mieszana (tłusta w strefie T i sucha na policzkach). Choroba ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku 30‒50 lat. Znacznie częściej występuje jednak u kobiet, ze szczególnym nasileniem w okresie menopauzalnym, w trakcie menstruacji oraz ciąży. Wskazuje to na istotny wpływ zmian hormonalnych na trądzik różowaty. Mężczyźni statystycznie chorują rzadziej, ale przebieg choroby jest u nich cięższy. Zmiany zlokalizowane są na twarzy, głównie w środkowej części czoła, na nosie, policzkach i brodzie, tworząc charakterystyczny kształt „motyla”.

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego to przede wszystkim rumień, teleangiektazje, grudki, krostki na podłożu łojotoku. W zależności od obrazu zmian możemy wyróżnić trzy fazy.

  1. Faza I: Okres rumieniowy ‒ zmiany mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem twarzy. Towarzyszy

Pozostało 76% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Agata Czałbowska

chemiczka, założycielka, CEO oraz Product Manager polskiej marki kosmetyków profesjonalnych do pielęgnacji skór problematycznych Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. W pierwszych latach pracy zawodowej związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z branżą kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także Zarządzania Projektami i monitorowania badań klinicznych.