Koszyk

Peach Fuzz w makijażu – kolor roku 2024

| Autor: Renata A. Godlewska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie ma znaczenie kolor roku 2024,
  • z jakim typem urody będzie się komponować,
  • z jakimi kolorami zestawić Peach Fuzz.

Instytut Pantone kreuje kolor roku od 1999 roku, co oznacza, że już od 25 lat jego entuzjaści zapraszani są do twórczej dyskusji na temat przewodniej dla danych dwunastu miesięcy barwy, mającej stanowić wizualne odzwierciedlenie globalnej kultury. Pantone Color of the Year co roku pobudza wyobraźnię zarówno kreatorów wnętrz, mody i makijażu, wielu marek branży fashion i beauty, jak i konsumentów, pokazując, jak dużą rolę odgrywa w naszym życiu właśnie kolor i jego moc oddziaływania.

Proces wyboru koloru roku jest poprzedzony dogłębnymi analizami światowych trendów w dosłownie każdym obszarze życia. Eksperci Instytutu Pantone mają cenną umiejętność patrzenia na świat przez pryzmat koloru, intuicyjnie przekładając wszystko to, co wydarza się na świecie, na język barw – a to z kolei pozwala im na określenie prognoz na dany rok. Dyskusje na styku psychologii koloru oraz trendów mają na celu połączenie nastroju globalnego ducha czasu z odpowiednią grupą barw oraz wybór tego jednego, jedynego koloru przewodniego, będącego odpowiedzią na potrzeby i emocje ludzi w danym czasie.

prenumerata

Znaczenie koloru 2024 roku

Kolor jest potężnym narzędziem komunikacji niewerbalnej, tak dla nas, jak i dla świata. Wpływa na naszą energię wewnętrzną, na nasz nastrój i posyła w świat wiadomość o tym, w jaki sposób chcemy być postrzegani. Jest językiem uniwersalnym i powszechnie zrozumiałym, dopowiadającym to, czego nie wyrażą słowa. Jakie przesłanie ma zatem dla nas kolor roku 2024?

PANTONE 13-1023 Peach Fuzz odzwierciedla nasze pragnienie pielęgnowania siebie i innych. Określany jest jako aksamitnie delikatny odcień brzoskwiniowy, którego wszechogarniający duch wzbogaca umysł, ciało i duszę. Ciepło, subtelność, wrażliwość i zmysłowość to słowa kojarzone z bliskością zarówno wobec siebie, jak i drugiego człowieka. Peach Fuzz to ciepła i przytulna barwa, otaczająca życzliwością i czułością, niosąca przesłanie troski, wspólnoty oraz współpracy, a także podkreślająca potrzebę bycia razem w poczuciu spokoju, komfortu i bezpieczeństwa.

Jest to kolor bardzo atrakcyjny wizualnie, osadzony pomiędzy różem a pomarańczą, kreujący kojącą przestrzeń wewnętrznego spokoju, uzdrowienia i rozkwitu pełni naszego potencjału. To też kolor, który budzi uśpione pędem nowoczesności zmysły, zachęca do wyciszenia i skoncentrowania się na ciepłym, troskliwym w swej obecności, czułym dotyku, który otwiera ciało, umysł i duszę na to, co w nas najpiękniejsze – wrażliwość. Eteryczny, romantyczny odcień w klimacie vintage nie odcina nas od współczesności, ale wnosi do cyfrowego świata lekkość, świeżość i piękno.

Kolor roku 2024 reprezentuje nowy standard przyszłości. Zdejmuje nacisk z potrzeby maksymalnej produktywności i wybitnych osiągnięć, zwraca uwagę na człowieka jako jednostkę funkcjonującą w relacjach społecznych. Każdy z nas, aby się rozwijać, potrzebuje opieki, empatii, zdrowia, siły i wiary w spokojną przyszłość. Chcemy mieć możliwość wspierania naszego wewnętrznego ja, znajdowania chwil wytchnienia, działania w duchu kreatywności i kontaktu z drugim człowiekiem.

Czyniąc to, kierujemy uwagę na to, co naprawdę w życiu ważne, określamy na nowo sposób, w jaki chcemy żyć, wyrażamy siebie z większą intencjonalnością i uwagą. Wyznaczając priorytety, patrzymy na wyznawane wartości, nie zapominamy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej, doceniamy to, co wyjątkowe – bliskość, miłość, wartościowe relacje. Ten kolor jednoczy ludzi, otwiera na dotyk, pozwala na dostrojenie się do tego kim jesteśmy, z lekkością i otwartością unosi nas w przyszłość.

Kolor roku w świecie beauty

Peach Fuzz w swoim przesłaniu koncentruje się na pełnym czułości, kojącym dotyku, dlatego ten odcień będzie świetnie korespondował z pobudzającymi zmysły miękkimi, kremowymi czy aksamitnymi teksturami kolorowych kosmetyków. Jest to barwa lekka, delikatna i dyskretna, ma w sobie dużo ciepła, dlatego idealnie wpasowuje się w kolorystykę typu urody „jasna wiosna”. Ale i „jasne lato”, jako typ siostrzany, będzie mogło śmiało korzystać z pełni potencjału tego soczystego odcienia, dodającego cerze zdrowego kolorytu.

Wszystkie romantyczne dusze znajdą jednak pomysł na wprowadzenie choćby odrobiny tej barwy do swojej stylizacji. Brzoskwiniowy lubi towarzystwo żółci, pomarańczu i różu w praktycznie wszystkich odcieniach i intensywnościach, jasnych oraz średnich błękitów, zieleni i kombinacji tych barw, czyli palety turkusu. Rozbłyśnie pełnią swego potencjału w oprawie złota, ale można go również łączyć z brązami: karmelem czy czekoladą.

Jako dodatek może też wprowadzić nieco energii do kompozycji opartej na głębokiej czerwieni, zmysłowych fioletach i klasycznych granatach. Przepięknie koresponduje z urodą pań dojrzałych ‒ zarówno w makijażu, jak i w stylizacji.

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.