Koszyk
trycholog, wypadanie włosów

Sezonowe wypadanie włosów – jak z nim walczyć?

| Autor: Kinga Ryczek

Spis treści:

„Do gabinetów trychologicznych coraz częściej zgłaszają się osoby z sezonowym wypadaniem włosów. Jakie składniki aktywne sprawdzą się najlepiej w zabiegach regenerujących włosy po zimie?

Sezonowe wypadanie włosów to zjawisko, które pojawia się u wielu osób na wiosnę lub jesienią. Umiarkowane osłabienie i gorsza kondycja włosów, trwająca nie dłużej niż 4-6 tygodni, jest naturalnym zjawiskiem, ustępującym samoistnie i nie powinna być powodem do obaw.

Przyczyną zwiększonej utraty włosów na wiosnę najczęściej jest osłabienie organizmu, spowodowane zimowymi infekcjami i dietą uboższą w witaminy. Włosy są również osłabione przez zmienne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, deszcze i niskie temperatury.

Noszone w zimie nakrycia głowy mogą w odczuwalny sposób wpłynąć na zwiększone wydzielania się łoju, spowolnienie krążenia i pogorszenie się stanu mieszków włosowych. Krótkie, pochmurne dni przekładają się nie tylko na gorszy nastrój i spadek energii, ale również na intensyfikację wypadania włosów.
Zasięgnięcie konsultacji specjalistycznej i rozpoczęcie odpowiedniej terapii widocznie poprawi kondycję włosów i pozwoli zahamować ich nadmierną utratę.

prenumerata

Czego potrzebują zdrowe włosy?

Preparaty wykorzystywane w kuracjach trychologicznych zawierają różnorodne składniki aktywne i są nimi mniej lub bardziej nasycone. W profesjonalnych zabiegach regenerujących włosy po zimie najlepiej sprawdzą się kompleksy zawierające:

  • Aminokwasy,

  • Antyoksydanty,

  • Witaminy z grupy B,

  • Peptydy biomimetyczne,

  • Wybrane białka i pierwiastki.

Aminokwasy to niezbędne elementy prawidłowego wzrostu włosów. Budują i uelastyczniają łodygę włosa, stymulują podziały nowych komórek i zapobiegają zahamowaniu przyrostu długości włosów. Do najważniejszych aminokwasów budulcowych należy arginina, cytrulina i ornityna, a ich najlepsze działanie jest zauważalne w preparatach, w których występują wspólnie.

Antyoksydanty, takie jak witamina A i E, zapobiegają przesuszeniu włosów, wspomagają wchłanianie składników aktywnych i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na zmniejszenie łamliwości włosów, ich większe dotlenienie i odżywienie wpływ mają witaminy z grupy B, głównie biotyna i pirodyksyna. Białkami, które wykorzystywane w terapiach trychologicznych zauważalnie hamują wypadanie włosów są cytokiny i kolagen. Cytokiny przedłużają fazę wzrostu włosa, a kolagen działa wzmacniająco i rewitalizująco.

Bardzo ważnymi składnikami preparatów trychologicznych są również peptydy biomimetyczne, które pobudzają ukrwienie skóry głowy, hamują wypadanie włosów i je zagęszczają. Do najważniejszych pierwiastków wzmacniających włosy zalicza się cynk, miedź i krzem. Kompleksy bogate w te składniki będą neutralizować wolne rodniki oraz poprawiać stan włosów i skóry głowy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Żeby zapobiec sezonowej utracie włosów, należy zwrócić uwagę na ich pielęgnację i zdrowe nawyki już podczas zimy. Właściwe przygotowanie się na zmiany pór roku przedłuży fazę wzrostową włosów i sprawi, że będą one zdrowsze i bardziej odporne.

 

Kinga Ryczek

Magister kosmetologii, Junior Brand Manager Farmona Professional www.farmonaprofessional.pl