Koszyk

Składniki pod lupą cz. 1 – koenzym

| Autor: Prof. Dr Hab. N. Med. Magdalena Górska-Ponikowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest koenzym Q10,
  • jakie jego ciekawe charakterystyki są przedmiotem badań,
  • gdzie możliwe jest jego praktyczne wykorzystanie.

Koenzym Q10, prezentuje wiele ciekawych właściwości oraz obiecujących sposobów wykorzystania go – zwłaszcza jako przeciwutleniacza, będącego w stanie pomóc w walce z procesami starzenia się skóry i tkanek.

Koenzym Q10 to związek aktywny biologicznie z chemicznej grupy chinonów, zawierający hydrofobowy ogon izoprenoidowy. Nazywany jest wymiennie ubichinonem lub ubichinolem (w zależności od tego, czy mówimy o jego formie utlenionej, czy zredukowanej CoQ10H 2 ), Q10 oraz witaminą Q10 [1].

Dwie funkcje Koenzymu Q10

Koenzym Q10 pełni dwie główne funkcje biologiczne. Po pierwsze, wspiera bioenergetykę mitochondrialną. Po drugie, w swojej zredukowanej formie – jako ubichinol CoQ10H 2 – jest przeciwutleniaczem, który działa jako donor elektronów skuteczny w hamowaniu peroksydacji lipidów błon biologicznych, a także wywiera działanie antyapoptotyczne [2].

Z uwagi na swoją budowę i właściwości fizyko-chemiczne CoQ10 (zred. ubichinol) jest silnym przeciwutleniaczem w środowisku lipofilowym – zarówno poprzez bezpośrednią neutralizację reaktywnych form tlenu (z ang. Reactive oxygen species , ROS), jak i wpływ na regenerację lipofilowych i hydrofilowych przeciwutleniaczy, takich jak

Pozostało 86% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Profesor wizytująca na Uniwersytecie w Stuttgardzie (Niemcy) oraz w Istituto Euro-Mediterraneo di Scienza e Tecnologia w Palermo (Włochy). Kierownik i pomysłodawczyni utworzenia na GUMed pierwszych w Polsce studiów podyplomowych „Trychologia Kliniczna”. Naukowo zajmuje się badaniem etiopatogenezy oraz patomechanizmów związanych z rozwojem i progresją chorób nowotworowych, neurologicznych, dermatologicznych i kardiologicznych. Ponadto zajmuje się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym oraz antyneurodegeneracyjnym. Autorka dwóch patentów z zakresu alergologii i onkologii, jednego zgłoszenia patentowego dotyczącego diagnostyki wczesnego stadium choroby Parkinsona i czterech patentów z dziedziny kosmetologii. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i autorka innowacyjnych dermokosmetyków SkinScience®. Odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureatka sopockiej muzy w dziedzinie nauki, człowiek roku art of BEAUTY Prestige Awards 2022. Prywatnie żona i spełniona mama wspaniałego synka, która wraz z rodziną kocha podróżować i poznawać nowe kultury.