Koszyk

Składniki pod lupą cz.8 – Senolityki

| Autor: Prof. Dr Hab. N. Med. Magdalena Górska-Ponikowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są senolityki,
  • o etapach komórkowego starzenia się,
  • w jakich specyfikach znajdują się senolityki.

Tak, jak obserwowaliśmy i nadal monitorujemy erę postbiotyków, możemy powiedzieć, że w kosmetologii oraz trychologii nastała era senolityków. Co dokładnie oznacza ten termin? Senolityki powodują usuwanie komórek senescencyjnych, czyli starych, inaczej nazywanych komórkami zombie.

Senolityki stanowią zarówno modny, jak i ważny temat badawczy. Starzenie się jest procesem fizjologicznym i go nie powstrzymamy. Natomiast jak najbardziej możemy go opóźnić. Cel, jakim jest zahamowanie starzenia się, wpisuje się w kolejny trend, czyli slow-aging .

Starzenie się jest oczywiście związane ze skórą i takimi objawami klinicznymi jak zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności. Jeśli chodzi o skórę głowy, połączone jest to oczywiście z siwieniem, ale wciąż mało osób wie, że przyspieszone starzenie się wiąże się również z wypadaniem włosów czy utratą ich struktury.

Rola starzenia

Pozostało 91% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Profesor wizytująca na Uniwersytecie w Stuttgardzie (Niemcy) oraz w Istituto Euro-Mediterraneo di Scienza e Tecnologia w Palermo (Włochy). Kierownik i pomysłodawczyni utworzenia na GUMed pierwszych w Polsce studiów podyplomowych „Trychologia Kliniczna”. Naukowo zajmuje się badaniem etiopatogenezy oraz patomechanizmów związanych z rozwojem i progresją chorób nowotworowych, neurologicznych, dermatologicznych i kardiologicznych. Ponadto zajmuje się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym oraz antyneurodegeneracyjnym. Autorka dwóch patentów z zakresu alergologii i onkologii, jednego zgłoszenia patentowego dotyczącego diagnostyki wczesnego stadium choroby Parkinsona i czterech patentów z dziedziny kosmetologii. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i autorka innowacyjnych dermokosmetyków SkinScience®. Odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureatka sopockiej muzy w dziedzinie nauki, człowiek roku art of BEAUTY Prestige Awards 2022. Prywatnie żona i spełniona mama wspaniałego synka, która wraz z rodziną kocha podróżować i poznawać nowe kultury.