Koszyk

Skończyłam kurs makijażu i co dalej?

| Autor: Roksana Gajda

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przekuć teorię w praktykę,
  • dlaczego nie można spocząć na laurach,
  • dlaczego czasem lepiej obrać trudniejszą drogę.

Po ukończeniu kursu makijażu masz wiele możliwości przed sobą. Możesz zdecydować się na pracę jako makijażystka w salonie urody, na filmie czy w teatrze. Możesz również zorganizować własne warsztaty makijażu lub oferować usługi wizażystki na specjalne okazje, takie jak śluby czy sesje zdjęciowe. Możesz również rozwinąć swoje umiejętności, biorąc udział w kolejnych kursach i szkoleniach, aby stale podnosić swoje kwalifikacje. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich ambicji, więc wykorzystaj zdobytą wiedzę i umiejętności w najlepszy możliwy sposób.

Ruszaj do przodu!

Mimo odbycia kursu, możesz mieć trudności w przekuciu teorii na praktykę, zwłaszcza na początku swojej kariery, dlatego tak ważna jest dyscyplina, by wytrwale i systematycznie ćwiczyć. Wiem z własnego doświadczenia, że to nauczyło mnie najwięcej i dało pewność w działaniu. Jednak na drodze do sukcesu mogą pojawić się różne przeciwności i problemy. Dlatego warto być przygotowanym i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić

Szukaj dróg rozwoju

Makijaż to branża, w której stale zmieniają się trendy i techniki, dlatego konieczne będzie regularne uzupełnianie swoich umiejętności. Szukaj wiedzy a nie wyników ,jeśli skupisz się na ekscytacji odkrywania, ulepszania i eksperymentowania to Twoja motywacja będzie zawsze podsycana. Pracując wyciągaj wnioski, nie zawsze będzie idealnie ale to od Ciebie zależy czy daną lekcje potraktujesz jako doświadczenie czy porażkę. W naszej branży bardzo ważne są nasze myśli to one określają sposób w jaki będziesz spostrzegać swoją pracę. W chwili gdy uczynisz ją skomplikowaną, istnieje duża szansa, że utkniesz emocjonalnie popadniesz w wątpliwości i strach i trudno będzie Ci się skupić na nowych rzeczach i wychodzeniu ze strefy komfortu.

Nie bój się wyboistej drogi

Nie bój się porażki, pamiętaj, że każdy ma czasem problemy i trudności, ważne jest, aby nie poddawać się i szukać rozwiązań. Jeśli czujesz, że nie możesz poradzić sobie sam, nie wahaj się poprosić o pomoc. Otaczaj się ludźmi, którzy naprawdę Cię wspierają. Pamiętaj, że często najbliższe osoby, te które Cię najmocniej kochają poprzez syndrom tzw. parasola czyli chcąc ochronić Cię przed stresem, porażką, nie miłymi sytuacjami będą największymi demotywatorami, osobami, które poprzez swój lęk będą budować go w Tobie. Dlatego filtruj dobre rady oraz  intencje, każdego dnia przekraczaj własne   ograniczenia i pielęgnuj swoje skupienie na doskonaleniu się mimo wszystko. Jednym z głównych problemów, z którymi możesz się spotkać, jest konkurencja na rynku pracy w branży beauty.

Słuchaj klientów

Jako makijażystka będziesz narażona na krytykę oraz nie zadowolonych klientów. Niewielu jest dobrych w akceptowaniu krytyki, jeszcze mniej we wdrożeniu informacji zwrotnych ale właśnie feedback od klienta zbuduje i wzmocni Twoją świadomość nad czym musisz popracować. Malowanie to niezwykła sztuka, za każdym razem masz inny obraz który musisz namalować, także w naszej branży zadowolenie klienta będzie zależało od tego na ile posiadłeś umiejętność słuchania klienta, poznania jego potrzeb oraz umiejętnego komunikowania swoich wizji. Pamiętaj, że jesteś artystą który będzie miał swoich odbiorców, nie każdy będzie Twoim klientem, nie każdy będzie zadowolony im szybciej to zrozumiesz tym szybciej poszybujesz w górę .

Branża beauty jest bardzo konkurencyjna, często powtarzam żeby się rozwijać trzeba zapomnieć o innych, nie staraj się naśladować. Jest wiele osób, które również ukończyły kurs makijażu i chcą pracować jako wizażysta. Aby wyróżnić się spośród innych, warto zadbać o swoje umiejętności, rozwijać swoje portfolio oraz być kreatywnym i oryginalnym w tworzeniu. Łamanie schematów to nie bunt, to poszukiwanie swojej unikalnej drogi, która odzwierciedla Twoje najgłębsze pasje oraz wartości. Nie bój się podążać za własną intuicją, mieć odwagę być sobą nawet gdy będzie Cię to stawiać w opozycji do większości. Autentyczność zawsze się obroni, będzie doceniana i pozwoli szybko zbudować profil idealnego klienta. Sam też nie krytykuj, nie oceniaj wręcz przeciwnie staraj się szczerze doceniać i okazywać szacunek do innych opinii.

Jeśli planujesz pracować jako samodzielny makijażysta, musisz posiąść umiejętności zarządzania własnym biznesem będziesz musiała radzić sobie m.in. z promocją swoich usług, obsługą klientów i prowadzeniem finansów. Dlatego konieczne będzie inwestowanie nie tylko w dobrej jakości produkty oraz narzędzia ale doskonalenie siebie jako przedsiębiorca. bardzo ważnym aspektem jest umiejętność zarządzania finansami i realne filtrowanie potrzeb od zachcianek. Dziś mamy wiele pokus oraz trendów, które mocno nadwyrężają nasz budżet tylko jego planowanie pozwoli Ci na kontrole wydatków oraz stały rozwój.

Mimo tych potencjalnych trudności, ukończenie kursu makijażu to świetny krok w kierunku kariery w branży beauty i mocno tego gratuluje! Warto pozostać wytrwałym i nieustannie dążyć do doskonalenia swoich umiejętności, aby odnosić sukcesy w dziedzinie makijażu. Pamiętaj, by zawsze dawać więcej niż otrzymujesz i nigdy nie zastanawiaj się nad inwestycja w siebie 🙂

Roksana Gajda

Mistrzyni Polski oraz Świata w makijażu, która już od pięciu lat w branży beauty pomaga kobietom uwierzyć w siebie,poczuć się piękną i wartościową. Na co dzień z zaangażowaniem i pasją prowadzi szkolenia z wiażu dla osób początkujących oraz zaawansowanych na terenie całej Polski. Swoim uporem i charyzmą dowodzi,  że warto sięgać po marzenia.