Koszyk

Pielęgnacja domowa i gabinetowa

| Autor: Anna Sawicka

 Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie zalecenia pielęgnacji domowej warto przekazywać klientom w zakresie kompleksowej profilaktyki anti-aging?

• Kiedy zacząć intensywne i regularne działania profilaktyczne, aby skóra była w dobrej kondycji w wieku dojrzałym?

• Jakie zabiegi aparaturowe są warte uwagi w kontekście mobilizacji skóry do głębokiej odnowy i regeneracji?

• Jakie wskazówki co do trybu życia i nawyków pielęgnacyjnych należy przekazywać klientom po 25 roku życia?

 

 

Spis treści

Każdy z nas musi zmierzyć się z nieubłaganym upływem czasu. Szczególnie odczuwa to nasza skóra ochraniająca narządy wewnętrzne przed promieniowaniem UV, utratą wilgoci, urazami, drobnoustrojami i pasożytami. Jako profesjonaliści jesteśmy wyposażeni w wiedzę, która umożliwia nam tworzenie skutecznych planów i procedur zabiegowych, ale warto wciąż być na bieżąco i starać się urozmaicać ofertę o nowe zabiegi i produkty. Ważna jest też nasza rola eksperta, który edukuje klientów w zakresie pielęgnacji domowej.

Osoby kochające opalanie i uzależnione od palenia papierosów, na własne życzenie przyczyniają się do szybszego pogarszania kondycji skóry. Bo choć nie możemy zatrzymać procesu starzenia, ani cofnąć czasu, to przecież jesteśmy w stanie zadbać o to, aby na każdym etapie życia, nawet w dojrzałym wieku, wyglądać promiennie. A zadbana cera powoduje, że czujemy się lepiej w swojej skórze. Dodaje nam pewności siebie i wpływa na lepsze samopoczucie.

Przypominaj o profilaktyce!

Kiedy ktoś, kto na co dzień nie używa nawet kremu pielęgnacyjnego, w okolicach 50-60 roku życia przychodzi do gabinetu i jednym zabiegiem chciałby wygładzić zmarszczki, usunąć przebarwienia, zlikwidować podwójny podbródek i ogólnie dokonać generalnego liftingu kosmetolog może jedynie westchnąć w duchu a klientowi wyjaśnić, że na rezultaty trzeba będzie poczekać i nie wszystko uda się zniwelować w takim stopniu, jakby tego pragnął. Uświadamiajmy zatem już młodym klientom, iż całe życie pracujemy na to, jak wyglądamy. U osób w dojrzałym wieku zmniejszają się możliwości regeneracyjne. Zupełnie inaczej przebudowuje się skóra osoby trzydziesto- czy czterdziestoletniej, a inaczej u pięćdziesięcio- i sześćdziesięcioletniej. Skóry dojrzałe znacznie wolniej odpowiadają na stymulację przez zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej .

Profilaktyka anti-aging – Im wcześniej, tym lepiej

Idealnym momentem rozpoczęcie profilaktyki anti-aging jest 25 rok życia.  Już wtedy fibroblasty zaczynają produkować coraz mniej kolagenu i elastyny. Zwiększa się ilość kolagenaz katalizujących rozkład kolagenu. Powoduje to osłabienie, zmniejszenie zawartości i chaotyczny układ włókien kolagenowych. Stają się one sztywniejsze i bardziej rozproszone. Skóra wiotczeje i pojawiają się bruzdy oraz zmarszczki. Najpierw są to zmarszczki mimiczne uwydatniające się wraz z uruchamianiem mimiki twarzy, a w następnej kolejności przechodzące już w zmarszczki utrwalone – podłużne zagłębienia widoczne na twarzy przez cały czas. W tym czasie ubywa również naszego naturalnego kwasu hialuronowego wiążącego wodę w skórze właściwej. Do 60 roku życia w skórze pozostaje zaledwie około 10% tego związku. Przesuszona skóra jest idealnym podłożem do powstawania kolejnych zmarszczek.

Aby się przed tym uchronić, ważna jest przede wszystkim domowa pielęgnacja. Poranne nałożenie kremu spowoduje, że na twarzy wytworzy się warstwa chroniąca przed wpływem szkodliwych czynników, takich jak smog, spaliny, wiatr, klimatyzacja czy promieniowanie UV. Przed tym ostatnim należy chronić się szczególnie, gdyż brak odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z SPF może spowodować, że dodatkowo klient nabawi się różnego rodzaju przebarwień. Powtarzajmy też klientom jak mantrę, że nadmierne opalanie sprzyja starzeniu się skóry.

Profilaktyka anti-aging – Od środka

Kolejną istotną sprawą jest właściwa dieta i nawadnianie organizmu. Bardzo często wygląd skóry jest odbiciem codziennych nawyków klienta. Palenie papierosów, alkohol oraz niewłaściwa dieta osłabiają naturalne zdolności regeneracyjne skóry oraz sprzyjają występowaniu uciążliwych niedoskonałości.

Profilaktyka anti-aging – Możliwości zabiegowe

Kiedy zadbamy już o odpowiednią profilaktykę, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom zabiegowym.  Aby zrewitalizować i jak najdłużej utrzymać ją w dobrej formie, w pierwszej kolejności można sięgnąć po dobroczynne właściwości karboksyterapii, metody znanej już od lat 30. ubiegłego wieku. Wprowadzenie medycznego gazu C02 inicjuje szereg procesów w  tkance. W efekcie dochodzi do angiogenezy, czyli wytworzenia nowej sieci naczyń. Zabieg poprawia też funkcjonowanie istniejących już naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze odżywienie skóry. Wywołany w ten sposób efekt Bohra przyczynia się do transportu dużej ilości tlenu z hemoglobiny do tkanek, czyli osiągamy intensywne dotlenienie. Karboksyterapia wpływa na produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Zabiegi można wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

 Efekt karboksyterapii

Kolejną z możliwości zabiegowych jest mikroigłowa frakcyjna fala radiowa. To połączenie mikronakłuwania oraz fali radiowej bipolarnej. Dochodzi do wytworzenia punktów koagulacyjnych w głębokich warstwach skóry właściwej. W efekcie rozpoczynana jest regeneracja i przebudowa. Poprzez uszkodzenie skóry w kontrolowany sposób prowokujemy jej stan zapalny, który przyczynia się do wytworzenia nowej sieci włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego. Zabieg można wykonywać raz w miesiącu.

Anna Sawicka

Kosmetolog, ekspert SC Beauty Clinic, zdobywcy tytułu Kobiecej Marki Roku 2019 www.scbeautyclinic.pl