Koszyk
Misja ratunkowa

Misja ratunkowa

| Autor: Izabela Stelmaszyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• czym jest onychofagia?

• kto najczęściej obgryza paznokcie?

• jak wykonać stylizację ratunkową?

MODELOWANIE PAZNOKCI TRUDNYCH I OBGRYZANYCH – Onychofagia, czyli notoryczne obgryzanie paznokci, jest szkodliwym nawykiem polegającym na ciągłym i niekontrolowanym gryzieniu paznokci lub skórek je okalających podczas stresu, głodu lub po prostu z nudy. Z odsieczą przychodzi stylizacja paznokci. Właściwie wykonany zabieg utrudni dalsze obgryzanie i pozwoli odzyskać paznokciom naturalne piękno.

Sposobów na walkę z tą przykrą przypadłością jest wiele. Źródła podają, że jednym z nich jest profesjonalnie wykonany zabieg stylizacji paznokci i ich wymodelowanie za pomocą specjalistycznych produktów, które mają za zadanie wzmocnić i wygładzić płytkę. Dodatkowa, twarda i wytrzymała warstwa zabezpiecza przed niszczeniem jej naturalnej powłoki. Gładka, równo wypiłowana, często imitująca piękny naturalny paznokieć masa zniechęca pacjenta do niszczenia go.

Onychofagia obejmuje najczęściej równomiernie wszystkie palce, a jej efektem jest skrócenie płytki paznokciowej (Micronychia). Statystycznie problem ten dotyczy od 30 do 50 proc. dzieci w wieku 7–10 lat i 45 proc. nastolatków, a także 10 proc. dorosłych. Paznokcie obgryzane są bardzo krótkie, mają płaskie lub wklęśnięte łożysko, zdeformowane płytki są pokruszone, powyginane, matowe, mają podniesione opuszki palców, mocno wystające poza wolny brzeg paznokcia, zgrubiałe paliczki (końcówki palców) i wał okalający paznokieć

Modelowanie paznokci obgryzanych lub uszkodzonych sprawia nierzadko duży problem, nie tylko stylistkom początkującym, ale też tym już doświadczonym. A to dlatego, że nigdy nie wiemy, co się może wydarzyć podczas pracy i ile czasu zajmie nam stylizacja takich paznokci. Podejmując się pracy z „paznokciami trudnymi” należy w pierwszej kolejności dobrze zdiagnozować problem, dokonać analizy przypadku i dostosować odpowiednie działanie, ponieważ powodzenie zabiegu w dużej mierze zależy od znajomości problemu, wyboru właściwej techniki i produktu, dokładnego dopieszczenia szczegółów, a także edukacji klienta i rozplanowania kolejnych wizyt. Duże znaczenie ma uświadomienie i przygotowanie klienta, który często nie zdaje sobie sprawy, że powtarzane urazy, wynikające z obgryzania paznokci i skórek, doprowadzają do poważnych anomalii w budowie i strukturze płytki paznokcia. Takie paznokcie charakteryzują się nieprawidłowym wzrostem, pobruzdowaniem, przerostem wałów okołopaznokciowych, podziałem płytki, krwawieniem i mikrourazami, które prowadzą do infekcji zapalnych bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych, a nawet do ich całkowitego zaniku.

Jak sobie poradzić ze stylizacją paznokci obgryzanych?

Oto kilka podstawowych zasad, którymi powinny się kierować stylistki/manikiurzystki.

1. Należy dokładnie przygotować powierzchnię paznokcia (odsunąć/usunąć wszystkie zbędne skórki, zmatowić powierzchnię i oczyścić ją, a następnie nałożyć odpowiedni preparat przygotowujący płytkę i zwiększający przyczepność masy – primer kwasowy, żel bazowy).
2. Następnym krokiem jest właściwe i dokładne dopasowanie tzw. rusztowania pod stylizowaną masę, czyli szablonu (co stanowi największą trudność), lub budowanie „na opuszce” palca. W wielu przypadkach obgryzane paznokcie są proste, pozbawione linii uśmiechu, należy więc szablon podciąć również na prosto i założyć jego boki równolegle do osi palca, tworząc tunel, co zapobiega ich podnoszeniu się. Jednak w przypadku wysokich opuszek i zagłębionej w nich płytki paznokcia trudno jest wsunąć szablon lub sterczy on zbyt mocno w górę, wówczas proponuję przedłużanie na opuszkę, czyli bezpośrednio na skórę, lub pozostawienie masy tylko na naturalnym paznokciu celem utwardzenia go. (zdj. 2, 3).

3. Kluczowe znaczenie ma wybór właściwego preparatu, czyli masy, którą należy zaaplikować na paznokcie. Do stylizacji paznokci trudnych wybierajmy preparaty o gęstej i zwartej strukturze, twardsze niż rzadkie i bardzo elastyczne, miękkie żele. Lepszy efekt osiągniemy więc sięgając po żele gęste lub bardzo gęste, akryle czy akrylożele. Po nałożeniu i utwardzeniu preparatu przystępujemy do nadania właściwej architektury paznokciom, czyli odpowiedniego kształtu (krzywa „C”, tunel, długość). Szczególną uwagę przykładamy do wzmocnienia krawędzi bocznych i miejsc przejścia paznokcia naturalnego w dobudowany wolny brzeg, ponieważ są to miejsca najbardziej wrażliwe i narażone na działanie siły wypychającej od spodu paznokieć. Nie możemy więc zbyt mocno wypiłowywać krawędzi bocznych.
4. Następnie, kierując się zasadami architektury paznokcia, opracowujemy jego kształt i formę poprzez dokładne wypiłowanie i wymodelowanie nałożonej masy, kontrolę nierówności i ewentualnych nieszczelności powierzchni.
5. Dopasowanie odpowiedniej długości paznokci to kolejny ważny aspekt: stylizację wykonujemy tylko do długości naturalnej, równej opuszce palca, lub wyjątkowo stosujemy niewielkie przedłużenie o 1–2 milimetry, ponieważ podniesione opuszki będą mechanicznie wypychały końcówkę ku górze, powodując jej pękanie i odpryskiwanie.

PODSUMOWANIE

Niestety, paznokcie obgryzane należą do paznokci trudnych, wymagają więc spokojnej, dokładnej pracy oraz koncentracji stylistki i skupienia się na szczegółach. Zawsze trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu – nie należy wykonywać takiej pracy w pośpiechu. Zabieg stylizacji paznokci obgryzanych wymaga częstszego dopełniania (ze względu na krótkie łożysko) oraz kontrolowania ich stanu. Ich trwałość będzie zależała więc również od wiedzy i zaangażowania samego klienta. Naszym zadaniem jest taka edukacja, aby klient był świadomy, iż regularne i systematyczne wykonywanie rekonstrukcji na paznokciach obgryzanych pozwoli na powolne wydłużenie się łożyska płytki, a zwiększona częstotliwość wizyt kontrolnych w gabinecie w celu wypiłowania lub dopełnienia masy ma zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami. Tak więc sukces zależy od zaangażowania nie tylko stylistki, ale również samego zainteresowanego.

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.