Koszyk

Co za dużo, to niezdrowo

| Autor: Magdalena Królikowska

Z tego artykułu dowiesz się:
•  Jak wyglądają paznokcie rurkowate i jak przeprowadzić zabieg podologiczny?
•  Jakie są objawy szponowatości paznokci?
•  Czy szponowatość paznokci, jest wskazaniem do wykonania badania mikologicznego?

Zmiany przerostowe płytek paznokciowych ‒ W gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp mamy na co dzień do czynienia z chorobami skóry stóp i płytek paznokciowych. Musimy potrafić rozróżniać poszczególne schorzenia oraz nauczyć się sobie z nimi radzić. Często to my pomagamy w pozbyciu się bólu oraz przywracamy komfort w życiu codziennym, kiedy nasza klientka czy klient przestaje odczuwać wstyd z powodu złego wyglądu stóp lub paznokci.

PAZNOKCIE RURKOWATE

Paznokcie rurkowate możemy zaobserwować głównie w obrębie paluchów stóp, ale mogą również pojawiać się w obrębie rąk. Schorzenie to dotyczy osób dorosłych i objawia się nadmiernym poprzecznym zaokrągleniem płytki paznokciowej, o różnym nasileniu. Niekiedy w części dystalnej płytki paznokciowej dochodzi do „uwięzienia” łożyska. Klienci skarżą się na ból dystalnej części palca. Przyczyną jest najczęściej powiększenie kości dystalnej paliczka i rozciągnięcie zrośniętego paznokcia. Podpaznokciowa egzocysta bardzo rzadko jest przyczyną uniesienia płytki paznokciowej, jednak kiedy zmiany występują jednostronnie, zaleca się wykonanie zdjęcia RTG w celu jej wykluczenia.

Podolog w akcji

Zabieg podologiczny polega na zastosowaniu preparatów zmiękczających płytkę oraz tamponady. Jeżeli to możliwe, dobieramy odpowiednią korekcję ortonyksyjną, która ma na celu przywrócić prawidłowy kształt oraz tor wzrostu paznokcia. Należy pamiętać, że za sukcesem zastosowanej terapii stoi również zaangażowanie klienta, ponieważ jeżeli nie będzie w stanie zrezygnować ze zbyt wąskich, niewygodnych, ale modnych butów lub nadal w nieprawidłowy sposób będzie przeprowadzana pielęgnacja paznokci, nasze starania zakończą się klęską, a problem będzie się nasilał. Dlatego tak ważne jest uświadomienie osoby, która zgłasza się do gabinetu z takim problemem, że powodzenie terapii zależy również od jej nastawienia i postępowania.

SZPONOWATOŚĆ PAZNOKCI Onychogryphosis Objawem szponowatości paznokci jest nabyte zgrubienie płytki paznokciowej ‒ przypomina ona muszlę ostrygi. Występuje u osób starszych, związana jest wówczas m.in. z zaniedbaniem higienicznym, z zaburzeniami krążenia. Może dotyczyć również młodych osób, wtedy częstą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja (zbyt długa płytka paznokciowa), nadmierny długotrwały ucisk w niedopasowanym obuwiu. Schorzenie to polega na występowaniu zaburzeń w obrębie funkcjonowania macierzy paznokcia, które prowadzą do patologicznego pogrubienia i wzrostu ku górze płytki paznokciowej. Zazwyczaj bardziej nasilone po jednej stronie. Klienci skarżą się na problemy z dobraniem odpowiedniego obuwie, ból w trakcie chodzenia, nieestetyczny wygląd paznokcia. Paznokieć jest matowy, pogrubiały, szorstki, pobruzdowany, przybiera brunatnożółtą lub ciemnobrunatną barwę.

Podolog w akcji

Zabieg podologiczny w przypadku tego schorzenia sprowadza się do ścieńczenia zmienionej płytki paznokciowej za pomocą odpowiednich frezów oraz zastosowania właściwych preparatów odżywiających tkanki. Niezbędna jest comiesięczna kontrola podologiczna. Szponowatość paznokci nie jest wskazaniem do wykonania badania mykologicznego, co na pierwszy rzut oka może wydawać się konieczne. Pogrubienie płytki paznokciowej nie wynika z hiperkeratozy łożyska paznokciowego, wywołane jest zaburzeniami w obrębie macierzy.

Osoba starsza (80 l.), u której zaniedbanie oraz złe ukrwienie kończyn dolnych doprowadziło do takiego stanu

Paznokieć po oszlifowaniu

Osoba nastoletnia (15 l.), wynik urazu oraz ucisku mechanicznego

 

Paznokieć po oszlifowaniu 

M._Krolikowska

Magdalena Królikowska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, magister kosmetologii, specjalista pielęgnacji stóp. Instruktor z zakresu specjalistycznej pielęgnacji stóp Zdrowe Nogi.