Koszyk

O pilnikach i piłowaniu (cz. 2)

| Autor: Izabela Stelmaszyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jaką gradację mają pilniki?

• Jak dobrać ziarnistość pilnika do zadania?

• Jakie kształty maja pilniki?


DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH, CZYLI ZIARNISTOŚĆ I KSZTAŁT | Zastosowanie odpowiedniego materiału ściernego oraz wielkość ziaren, a zarazem ich ilość mają wpływ na przeznaczenie pilnika. Podobnie dobieramy właściwy kształt do oczekiwanych rezultatów. W drugiej części serii Izabela Stelmaszyk podpowiada, na jakie szczegóły budowy pilnika zwrócić uwagę, decydując się na jego wybór do manikiuru czy stylizacji paznokci. Ziarnistość pilników oznaczona jest rozmiarami od 80 nawet do 500. Podana cyfra oznacza ilość ziarenek ściernych, znajdujących się na 1 cm kwadratowym pilnika. Jednocześnie sugeruje ich wielkość, czyli ostrość. Im niższa cyfra, tym ziarenek jest mniej, ale są one większe, i odwrotnie, im wyższa cyfra, tym ziaren ściernych jest więcej na powierzchni, ale są one mniejsze, aby mogły się zmieścić na 1 cm kwadratowym. Analogicznie do zasady: im mniej ziaren, ale są one duże i ostre, tym pilnik bardziej agresywny, mocny, im więcej drobniutkich, bardziej miałkich opiłków, tym pilnik delikatniejszy, gładszy. Najczęściej stosowane przez manikiurzystów i stylistów rozmiary to 80, 100, 180 i 240 oraz typowe polerki o ziarnistości powyżej 260.

 

Ziarno ziarnu nierówne

Ogromnym plusem profesjonalnych pilników jest duży wybór gradacji – dzięki temu dostosujemy odpowiednią powierzchnię ścierną do wykonywanej czynności.

 

Pilnik gruboziarnisty.

Ma gradację 80, 100, 150 – jest bardzo ostry i mocny. Służy przede wszystkim do tzw. zgrubnej obróbki materiału, zdejmowania lub opracowywania tipsów i innych tworzyw sztucznych z paznokcia (żel, akryl, duże i twarde ozdoby). Stosowany jest również jako pierwszy krok w przygotowaniu płytki paznokci do dopełnienia, a także do wygładzania np. zrogowaciałego naskórka. Ostra powierzchnia o dużych opiłkach pozwala skrócić czas pracy i dobrze wypiłować powierzchnie mocno zapowietrzone. Można nim szybko skrócić paznokcie przedłużane. Stąd jest polecany szczególnie dla doświadczonych profesjonalistów, ponieważ niewprawiona dłoń może wyrządzić krzywdę naturalnej płytce czy okaleczyć wał okołopaznokciowy. Zdecydowanie nie polecany do hybryd i naturalnych paznokci.

 

Pilnik średnioziarnisty.

Pilnik klasyczny o gradacji 180 – najbardziej popularny i bezpieczny w rękach nawet mało doświadczonych stylistów. Świetnie sprawdza się podczas przygotowania paznokci do dopełnienia np. akrylu, żelu czy akrylożelu, usunięciu starej powłoki hybrydowej oraz pracy na naturalnej płytce paznokcia. Ponadto doskonale usuwa ślady po poprzednim, ostrym produkcie ściernym, wypiłowuje zapowietrzenia, a także skraca paznokcie przedłużane i nadaje im kształt.

 

Pilnik drobnoziarnisty.

Gradacja 220, 240, 260 i więcej jest najczęściej wykorzystywana do drobnych prac i obróbki paznokci naturalnych, czyli likwiduje rysy po poprzednim produkcie ściernym, bardzo dobrze skraca paznokcie naturalne, bez uszkodzenia ich krawędzi, a także idealnie sprawdza się przy pracy z hybrydami. Pilniki o jeszcze wyższych cyfrach mogą być używane nawet do usuwania nabłonka naskórkowego z paznokci.

 

Pilnik bardzo delikatny (polerka).

Gradacja 400 i powyżej – to bardzo delikatna powierzchnia, służąca już specjalistom do polerowania paznokci, a nie ich skracania. Idealnie usuwa ślady piłowania ostrzejszym pilnikiem oraz przy zastosowaniu stopniowanej gradacji pomaga wypolerować wręcz powierzchnię płytki. Jest doskonałym środkiem peelingującym paznokcie przebarwione lub o niezbyt równej powierzchni, ułatwia usunięcie naskórka okołopaznokciowego. Takie pilniki (polerki) najczęściej stosowane są do naturalnej płytki paznokcia, do delikatnego zmatowania i właśnie polerowania. Grono stylistów paznokci pracujących z akrylem stosuje polerki wraz z oliwką w ostatniej fazie opracowywania akrylu w celu jego wybłyszczenia i uelastycznienia masy.

Złota zasada

Szanujący się i doświadczony stylista paznokci jest świadomy, że nie da się pracować tylko jednym rodzajem pilnika. Każda gradacja ma inne przeznaczenie. Przy dokładnym opracowaniu paznokci kierujemy się zasadą, że zaczynamy pracę pilnikiem gruboziarnistym i stopniowo likwidujemy rysy po poprzednim produkcie ściernym, zwiększając gradację, nigdy odwrotnie. Na wypracowanej i wykończonej powierzchni paznokcia nie powinny być widoczne żadne rysy ani ślady piłowania.

 

Kształt ma znaczenie

Poza omówioną gradacją powierzchni ściernej pilnika nie bez znaczenia pozostaje jego kształt. Tutaj też obowiązują pewne zasady. Choćby ta, że proste pilniki stosujemy do opracowywania linii prostych, jak brzegi paznokcia, linie boczne, końcówki. Pracujemy nimi ruchem posuwisto-zwrotnym. Natomiast pilniki zakrzywione, zwane potocznie „bananami”, służą do pracy przy wale okołopaznokciowym, zaokrąglonych elementach paznokci. Pracujemy nimi ruchem wahadłowym. Pilniki muszą sunąć po swoim torze, jak tramwaj po szynach. Przyjrzyjmy się szczegółowo dostępnym kształtom:

  • prosty – jest najbardziej tradycyjnym, wielofunkcyjnym i uniwersalnym typem pilnika, można nim robić praktycznie wszystko, jest najlepszy do nadawania pożądanego kształtu paznokci oraz ich skracania, wypiłowywania i szlifowania krawędzi bocznych;
  • banan – ułatwia pracę przy skórkach i zaokrąglonym wale okołopaznokciowym, jego zagięty kształt sprawia, że łatwiej jest dotrzeć do największych zakamarków na płytce paznokcia, co ma bezpośredni  wpływ na dokładność i szybkość wykonania usługi;
  • łódka – jest to połączenie pilnika prostego oraz banana, bardzo uniwersalny i ułatwiający pracę osobom, które wykonują sobie manikiur samodzielnie. Polecany dla wszystkich stylistów, w szczególności początkujących oraz pracujących z hybrydami;
  • owal/elipsa – bardzo wygodny pilnik o symetrycznie zaokrąglonym, geometrycznym kształcie. W przeciwieństwie do pilników bananowych można go obracać na wszystkie strony, wykorzystując całą powierzchnię ścierną, można nim również skracać paznokcie, nadawać im kształt i swobodnie piłować przy skórkach.
  • kostka/bloczek – specjalnie wytworzona gąbka w kształcie prostokątnego bloku, którą można bardzo łatwo, szybko, dokładnie i bezpiecznie wygładzić oraz wypolerować powierzchnię zarówno paznokci naturalnych jak i sztucznych, służy głównie do matowienia, wyrównywania nierówności i rozjaśniania płytki.

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.