Koszyk

Cellulit od A do Z (cz.1)

| Autor: Dr Marek Wasiluk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jaki wpływ na powstawanie oraz stopień zaawansowania cellulitu mają predyspozycje genetyczne?

• Jaki związek z cellulitem mają jony żelaza?

• Czy cellulit zawsze idzie w parze z nadmiarem tkanki tłuszczowej?

• Jakie sprzęty i technologie wspierają nas w diagnostyce cellulitu?

 

 

Spis treści

Okiem eksperta  – Z cellulitem zmaga się nawet 90% kobiet. Mimo tego, że cellulit objawia się zaburzeniami w tkance tłuszczowej, jego podłoże nie zawsze jest związane z jej nadmiarem. Nawet szczupłe osoby zmagają się z tym problemem! O przyczynach powstawania cellulitu oraz skutecznych sposobach na jego redukcję pisze dla Was dr Marek Wasiluk. W części pierwszej skupimy się na tym, co jest podłożem zmian w tkance tłuszczowej , jakie czynniki zewnętrzne i procesy wewnętrzne mają wpływ  na stopień zaawansowania cellulitu.

Charakterystyka zmian

Cellulit to choroba, której podłożem są zaburzenia mikrokrążenia, które powodują, iż tlen jest dostarczany w ograniczonej ilości do tkanki tłuszczowej, przez co jej metabolizm jest zaburzony i znacznie słabszy. Skutkuje to zatrzymaniem substancji przemiany materii, a w tkance tłuszczowej pojawiają się obrzęki oraz mikrostany zapalne. Komórki się powiększają, co zaczyna być widoczne zewnętrznie w formie pofałdowań, czyli cellulitu. To „puchnięcie” tkanki wywołuje nacisk na naczynia krwionośne, co jeszcze bardziej utrudnia prawidłowe krążenie oraz odprowadzanie toksyn, przez co problem narasta. Finalnie, przy zaawansowanym cellulicie i przewlekłości tego problemu, może dojść do powstania zwłóknień.

Cellulit – Winowajcy

Powstawanie cellulitu to złożony i samonapędzający się proces, który trudno przerwać. Takim zaburzeniom mikrokrążenia i funkcjonowania tkanki tłuszczowej oprócz predyspozycji genetycznych, sprzyjają przede wszystkim zaburzenia hormonalne i hormonoterapia, a także niewłaściwe odżywianie się oraz noszenie zbyt obcisłych ubrań, które doprowadzają do ucisku skóry i problemów z krążeniem. Różnorodne predyspozycje sprawiają, że u każdej osoby nieco inne czynniki będę głównie odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Np. u szczupłych będzie to bardziej osłabione krążenie, a u otyłych nadmiar tkanki tłuszczowej. Te przyczyny należy zidentyfikować zawsze przed rozpoczęciem terapii, aby była ona skuteczna. Zazwyczaj powodem powstawania cellulitu jest  współwystępowanie różnych czynników, które należy zniwelować, aby skutecznie walczyć z tym schorzeniem.

A TO CIEKAWE… Nowe badania pokazują, iż kolejną z przyczyn pojawiania się cellulitu jest odkładanie się jonów żelaza w przestrzeni międzykomórkowej tkanki. Przyspieszają one niekorzystne utlenianie lipidów, a przez to obumieranie komórek.Fazy rozwoju cellulitu Oprócz przyczyn  tworzenia się cellulitu, należy znać jego cztery stadia:

· pierwsze – zmiany nie są widoczne gołym okiem, jednak pod mikroskopem można dostrzec pojawiające się zastoje i obrzęki,

· drugie – cellulit jest zauważalny przy chwyceniu fałdu skórnego, oprócz zastojów, zaburzenia struktury tkanki są wyraźne widoczne,

· trzecie – zmiany są widoczne bez złapania tkanki, w pozycji stojącej, wyczuwa się grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej, dodatkowo mikroskopowo zauważalne są elementy zwłóknienia,

· czwarte – nierówności są już bardzo nasilone, guzowate stwardnienia są wyraźnie wyczuwalne, mikroskopowo obserwowana jest zaawansowana degradacja tkanki.

Fundamentalną zasadą walki z cellulitem jest możliwie szybkie rozpoczęcie leczenia. Zarówno pierwsze, jak i drugie stadium schorzenia jest w miarę proste do wyeliminowania. Trzeci stopień jest trudniejszy do usunięcia, z kolei cellulit w czwartej fazie rozwoju można próbować jedynie zniwelować optycznie.

Cellulit – Diagnostyka

Do leczenia cellulitu należy podejść wielokierunkowo, dobierając sposób postępowania do stadium rozwoju schorzenia, podłoża powstania, widocznych objawów oraz problemów z jakimi boryka się dana osoba . Nasze działania powinny dążyć do: poprawienia ukrwienia, zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej (jeśli widoczny jest jej nadmiar), eliminacji obrzęków i jonów żelaza lub/i (we współpracy z endokrynologiem) uregulowania gospodarki hormonalnej. Zawsze powinniśmy zaczynać od wnikliwej diagnostyki, którą, co ważne, warto wykonać jeszcze zanim schorzenie będzie widoczne gołym okiem.

W KILKU SŁOWACH O DIAGNOSTYCE
Cellulit diagnozuje się podczas badania fizykalnego (palpacyjnego), czyli oglądania i dotykania tkanki. Jest to możliwe w przypadku cellulitu, który zdążył się już uwidocznić. Schorzenie może być również diagnozowane na podstawie termografii kontaktowej bądź badania USG.W kolejnej części artykułu skupimy się na sposobach leczenia cellulitu.

Dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”. Prekursor wielu metod leczenia np. No Stretchmarks na rozstępy.