Koszyk

Czy warto ulegać modzie w makijażu permanentnym?

| Autor: Daria Jurałowicz-Boratyńska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety mikropigmentacji,
  • jakie są popularne style w makijażu permanentnym,
  • jak uniknąć negatywnych skutków makijażu permanentnego.

W ostatnich latach rynek makijażu permanentnego bardzo intensywnie się rozwinął i przeszedł wiele zmian, zarówno pod względem technologii, standaryzacji, jak i trendów w stylizacji. Tak samo jak w przypadku mody odzieżowej trendy w makijażu permanentnym również ewoluują i zmieniają się wraz z czasem, pod wpływem wpływów kulturowych, mediów społecznościowych, celebrytów oraz preferencji osobistych.

Czy zatem warto podążać za modą w tej permanentnej sztuce podkreślania urody? Dziś usługa makijażu permanentnego dostępna jest w prawie każdym gabinecie kosmetycznym, a są nawet miejsca, które specjalizują się tylko w tym obszarze zabiegowym, dlatego coraz łatwiej klientki i klienci podejmują decyzję o poddaniu się tego typu poprawianiu urody. Warto jednak zastanowić się, czy moda na dany typ makijażu będzie trwała tak długo, jak długo utrzymuje się efekt tego zabiegu.

Niewątpliwie do zalet makijażu permanentnego zaliczymy poprawę wyglądu, podkreślenie urody na kilka lat i oszczędność czasu, co może być korzystne dla osób zabieganych. Jednak istnieją również wady, które warto wziąć pod uwagę i do których paradoksalnie należy trwałość makijażu permanentnego, co oznacza, że może on być trudny do usunięcia lub zmiany w razie niezadowolenia z efektu.

Obecnie istnieją rozmaite trendy i techniki w makijażu permanentnym, które odpowiadają różnym preferencjom i stylom, a te zależą głównie od obszaru, który jest poddany procedurze, oraz upodobań klienta. Oto kilka najbardziej popularnych stylów i główne różnice między nimi w makijażu permanentnym.

Brwi:

> Naturalne – ten styl polega na subtelnej poprawie kształtu brwi, zachowując ich naturalny wygląd, wykonanej za pomocą delikatnego pudrowania lub zastosowania techniki włoskowej;

> Bardziej zdefiniowane – tak zwane instagramowe, gdzie brwi są podkreślone i wyraziste, mogą one też mieć mocniejszy kontur;

> Ombre – charakteryzujące się stopniowym przejściem barw na brwiach, z jaśniejszym kolorystycznie początkiem brwi i stopniowym przechodzeniem do ciemniejszego końca.

Delikatne brwi zostały mocno przerysowane kilkoma warstwami makijażu permanentnego
Przerysowane, bardzo trudne do korekty permanentne brwi, ponieważ są wykonane głęboka iniekcją pigmentu oraz znacznie uniesione ponad naturalny łuk brwiowy
Brwi wykonane ciemnym pigmentem ponad naturalnymi włoskami w łuku brwiowym oraz mocne kreski wokół oczu, nie współgrają z dojrzałą skórą

Usta:

> Naturalnie podkreślone – często z delikatnym zarysowaniem konturu ust lub zupełnie bezkonturowe z lekkim wypełnieniem kolorem, aby uzyskać naturalny wygląd;

> Pełniejsze, tzw. 3D – ten styl polega na wypełnieniu ust w taki sposób, by optycznie wyglądały na większe, często poprzez zastosowanie ciemniejszych kolorów od konturu do środka, a jaśniejszych odcieni pigmentu w centrum ust;

> Wyraziste – mają zdecydowane kontury i intensywne kolory, co dodaje im zdefiniowanego, dominującego charakteru.

Dawna moda na powiększanie ust makijażem permanentnym i konsekwencje nieestetycznych rezultatów, trudnych do usunięcia

Eye-liner:

> Delikatny – polega na delikatnym podkreśleniu linii rzęs, aby dodać oczom wyrazistości, często stosowany w codziennym makijażu;

> Intensywnie zaznaczony – charakteryzuje się równą linią z podkreśleniem zewnętrznego kącika oka, może być bardziej wyrazisty i dramatyczny.

Cieniowanie powiek – Niektórzy decydują się również na wykonanie permanentnych cieni do powiek, które mogą być stosowane w różnych stylach i kolorach, aby uzyskać pożądany efekt. Delikatne cienie na powiekach dodają im głębi i podkreślają kształt oczu.

 

Mikropigmentacja medyczna – korekcyjna:

> Współczesny makijaż permanentny coraz częściej wykorzystywany jest również w celach korekcyjnych, takich jak: mikropigmentacja skóry głowy i rekonstrukcja brwi oraz rzęs u pacjentów z alopecją, opracowanie i tonowanie blizn czy rekonstrukcja otoczki brodawki piersiowej u kobiet po mastektomii. Takie zabiegi zdecydowanie poprawiają jakość życia potrzebującym osobom.

Permanentne piegi: absolutny hit ostatnich lat, gdzie prawidłowo wykonany zabieg pigmentacji permanentnych piegów przywodzi do złudzenia efekt skóry muśniętej promieniami słońca i dzięki temu twarz wygląda młodzieńczo i naturalnie.

Wszystkie te style mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji klientów oraz do ich stylu życia i upodobań w makijażu. Ważne jest, aby wybrać taką estetykę, która najlepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom, ale jednocześnie, by ślepo nie podążać za modą, która jest zmienna.

Dziś wiemy, że ważne jest, by proces pigmentacji był odwracalny, bo biorąc za przykład jeden z najbardziej popularnych obszarów w makijażu permanentnym, jakim są brwi, widzimy, że moda w ich stylizacji zmieniała się znacząco na przestrzeni lat ‒ od subtelnych, delikatnych kształtów do bardziej wyrazistych, dramatycznych stylizacji. W okresie międzywojennym na popularności zyskiwały bardzo cienkie, mocno wydepilowane brwi, w latach 40. i 50. nadal były one cienkie, ale naturalne, z delikatnym łukiem. W latach 60. dominowała moda na grubsze brwi, ale nadal utrzymujące delikatny kształt łuku. W kolejnych dekadach ich stylizacja była zmienna. W latach 70. modne były bardziej naturalne, grubsze brwi, podczas gdy w latach 80. i 90. na popularności zyskały wydepilowane, cienkie brwi, często z wyraźnym, ostrym łukiem. Po 2000 roku moda na brwi zaczęła się zmieniać, stawały się one nieco grubsze i bardziej naturalne, by współcześnie przybrać kształt pełniejszych, gęstszych brwi, z bardziej naturalnym kształtem. Obecnie nastolatki kreujące trendy w modzie ponownie zaczynają depilować brwi, choć jeszcze niedawno znacznie je pogrubiały.

Ślepe pożądanie za trendami w makijażu permanentnym może prowadzić do kilku potencjalnych konsekwencji.

     

      • Niezadowolenie z efektu: Trendy w doskonaleniu urody mogą się zmieniać, a to, co jest modne dzisiaj, może być passe za kilka lat. Osoby, które poddają się makijażowi permanentnemu jedynie ze względu na aktualne trendy, mogą być niezadowolone z rezultatu, gdy moda się zmieni.

      • Nadmierna eksploatacja skóry: Procedury zmiany makijażu permanentnego mogą być inwazyjne i obciążające dla skóry. Przesadne wykorzystywanie tych zabiegów, aby dostosować się do trendów, może prowadzić do nadmiernego obciążenia i uszkodzenia ciała, bo każda procedura kosmetyczna niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, takich jak infekcje, reakcje alergiczne czy bliznowacenie. Osoby, które często poddają się zabiegom usuwania i ponownego wykonania makijażu permanentnego bez należytego rozważenia, mogą być bardziej narażone na te skutki uboczne.

      • Trudność w modyfikacji: Makijaż permanentny jest trwały, co oznacza, że zmiana lub usunięcie jego efektów może być trudne i kosztowne. Osoby, które poddają się procedurom mikropigmentacji zbyt pochopnie, mogą później żałować swojej decyzji, gdy zechcą zmienić swój wygląd.

       

        • Zniekształcenie naturalnego piękna: Nadmierne stosowanie makijażu permanentnego może prowadzić do zniekształcenia naturalnych cech twarzy i utraty jej indywidualnego piękna. To szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu i próbują dostosować się do ideałów urody narzucanych przez media społecznościowe czy celebrytów. Ponadto wraz z wiekiem zmieniają się rysy twarzy, a skóra wiotczeje, dlatego też wyrazisty eye-liner, który pasował kobiecie w młodości, za kilkanaście lat może dać efekt zmęczonej „powieki”.

      Wniosek jest jeden – ważne, aby podchodzić do makijażu permanentnego z rozwagą i zrozumieniem, powinien on być dobrym uzupełnieniem naturalnego piękna, a nie próbą naśladowania zmieniających się trendów. Warto również pamiętać, że trendy się zmieniają, więc to, co jest modne dzisiaj, może przestać być atrakcyjne za kilka lat.

      W końcu najważniejsze jest to, aby podjąć najlepszą dla klientów decyzję, z której będą oni zadowoleni przez długi czas.

      Moje klientki zawsze słyszą ode mnie, że makijaż permanentny wykonujemy po to, by pięknie wyglądać po demakijażu, a nie po to, by zupełnie nie musieć się malować.

       

      Postscriptum

      Szczęśliwie obserwujemy kilka głównych tendencji w dynamicznej ewolucji PMU, dzięki którym w przyszłości powinniśmy uniknąć negatywnych skutków zabiegów makijażu permanentnego.

      Innowacje technologiczne – Rozwój technologii i nowych metod aplikacji pigmentu pozwala na precyzyjne efekty w makijażu permanentnym. Nowoczesne urządzenia są coraz bardziej zaawansowane, a szeroki wybór i jakość igieł pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów i skrócenie czasu rekonwalescencji. Bezpieczeństwo zabiegu uzupełniają mieszaniny pigmentów, które zgodnie z prawem europejskim muszą spełniać wymogi Rozporządzenia REACH.

      Techniki mikropigmentacji – Rozwój technologii i metod mikropigmentacji pozwolił na uzyskanie bardziej precyzyjnych i naturalnych efektów w makijażu permanentnym. Dzięki temu współczesna pigmentacja pozwala na tworzenie bardziej subtelnych cieni, precyzyjnych linii i realistycznych efektów kolorystycznych.

      Naturalny look – Coraz większą popularność zyskują naturalne, subtelne efekty w makijażu permanentnym. Klientki i klienci coraz częściej wybierają bardziej dyskretne zabiegi, które wydobędą i podkreślają ich naturalne piękno, zamiast podążać za makijażową modą.

      Personalizacja – Na szczęście wielu specjalistów wybiera spersonalizowane podejście do makijażu permanentnego, dostosowane do indywidualnych cech twarzy, stylu życia i oczekiwań klientów, tworząc unikalne plany zabiegowe.

       

      Daria Jurałowicz-Boratyńska

      Certyfikowana linergistka i trenerka makijażu permanentnego. Absolwentka pedagogiki, kosmetologii medycznej i praktycznej. Autorka cyklicznych artykułów w Beauty Forum Polska oraz innych pismach branżowych. Prelegent podczas targów i konferencji kosmetycznych. Juror podczas mistrzostw makijażu permanentnego oraz zdobywczyni 1 miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach PMU. Twórczyni autorskiej techniki mikropigmentacji piegów, realistycznych brwi 3D oraz metody rekonstrukcji brwi u pacjentów z alopecją. Właścicielka LE CONTOUR w Legionowie.