Koszyk

Ekspert podpowiada

| Autor: Dr Marek Wasiluk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Od czego zależy sukces zabiegu?

• Jaki wybrać laser?

• Jak często powtarzać zabiegi?

 

 

Spis treści

Gdy efekty epilacji nie są satysfakcjonujące | Skuteczność epilacji zależy od kilku ważnych czynników. Jeśli ich zabraknie, efekty mogą być niezadowalające. Na co zwrócić szczególną uwagę, by wykonywane przez nas zabiegi dawały satysfakcjonując rezultaty? O tym pisze nasz ekspert dr Marek Wasiluk, założyciel warszawskiego Triclinium.

Dzisiejsza branża estetyki dysponuje wieloma metodami skutecznego i, co ważne, trwałego usuwania owłosienia. Wykorzystują one nowoczesne technologie, które w różny sposób termicznie uszkadzają cebulkę włosową, np. poprzez pochłanianie ciepła przez zawarty w niej barwnik melaninę. Dzięki temu cebulka obumiera i nie wyrasta z niej już nowy włos. Zdarzają się jednak głosy niezadowolonych pacjentów, którzy twierdzą, że „na nich to nie działa”. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Osobiście uważam, że problem zwykle nie leży w nieskuteczności samej metody epilacji, lecz raczej w niewłaściwym zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, niedokładnym wykonaniu, nieprzestrzeganiu protokołów zabiegowych i procedur okołozabiegowych lub niedostosowaniu się pacjenta do planu zabiegów w serii.

Kolor włosów i skóry

Jeśli mowa o epilacji laserowej – przed przystąpieniem do zabiegu należy zwrócić uwagę na to, jakie pacjent ma włosy i rodzaj karnacji. Pamiętajmy, że im ciemniejsza jest cebulka (im ciemniejszy w niej barwnik), tym ciemniejszy włos. Im grubszy włos, tym większa cebulka, a więc barwnika też jest w niej więcej. – Uszkadzanie najciemniejszych i największych cebulek (zawierających najwięcej ciemnego pigmentu, w którym łatwo będzie się kumulowała energia lasera), a więc epilacja ciemnych i grubych włosów jest najprostsza, najefektywniejsza i najbardziej skuteczna. – Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, a więc im większy między nimi kontrast, tym zabieg epilacji laserowej również jest skuteczniejszy. Wynika to z faktu, że wówczas można użyć odpowiednio dużych parametrów naświetlania, które pozwolą uszkodzić cebulkę włosa, jednocześnie bez obaw, że laser poparzy również skórę. – Z tych samych względów nie da się stosować epilacji u osób czarnoskórych, jak i tych, którzy mają bardzo mocną opaleniznę. Nagromadzenie melaniny w skórze jest zbyt duże, a ryzyko poparzenia – ogromne. – Z kolei siwych włosów nie można usunąć za pomocą epilacji laserowej w ogóle, ponieważ są one zupełnie pozbawione pigmentu. W Polsce, przy typowej dla naszej szerokości geograficznej karnacji, można wykonywać epilację laserową u każdej osoby, co nie znaczy, że efekt będzie zawsze tak samo satysfakcjonujący. Oto kilka istotnych faktów:

• włosy grube praktycznie zawsze są możliwe do usunięcia, zarówno czarne, jak i blond;
• w przypadku włosów średniej grubości ciemne również usuniemy bez przeszkód, w przypadku włosów blond bywa już różnie;
• nie usuniemy metodą fotoepilacji meszku i cieniutkich jasnych włosów.

Epilacja laserowa – Odpowiednie urządzenie

Następnym etapem kwalifikacji jest dobranie do pacjenta najbardziej skutecznej metody epilacji i parametrów zabiegowych. Wysokiej jakości, prawidłowo używany sprzęt, odpowiednio dobrany do typu włosów i skóry pacjenta daje gwarancję skuteczności.

Epilacja laserowa – Co wybrać?

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że najlepiej zdaje egzamin laseroterapia. Ale należy wiedzieć, że do usuwania włosów potrzeba lasera, który wysyła falę o odpowiedniej długości. Nie może to więc być jakiekolwiek urządzenie, tylko wyspecjalizowany w tym kierunku sprzęt dobrej jakości. Podstawowe pytanie brzmi: jakim i o jakiej mocy laserem dysponujemy i czy wiemy, do jakiego koloru i grubości włosów się nadaje, a także, o jakiej karnacji osoby możemy poddawać zabiegom z jego użyciem? W Polsce najczęściej wykorzystywane są lasery diodowe. Nie są to złe urządzenia, jednak zabiegi nimi wykonywane mogą być odczuwane jako dość bolesne. Ich popularność wiąże się z tym, że są produkowane w Ameryce, Izraelu, Azji. Nie da się jednak ukryć, że w tych miejscach statystycznie częściej występuje ciemniejszy fototyp skóry niż w Polsce. Głównie produkuje się tam urządzenia, które będą działały na fototypy skóry tamtejszej populacji. Zabiegi wykonywane tymi laserami dają więc zadowalające rezultaty, jednak łatwiej można poparzyć nimi pacjenta, bo procedury te są obarczone większym ryzykiem powikłań i w niedoświadczonych rękach mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Lasery neodymowo-yagowe penetrują bardzo głęboko, dlatego stosuje się je głównie wtedy, kiedy inne urządzenia nie przynoszą upragnionych efektów. Lasery te najlepiej sprawdzają się do epilacji mężczyzn – są idealne do usuwania np. zarostu, którego cebulki są położone głębiej niż w przypadku pozostałych włosów Uważam, że laserem najlepiej dostosowanym do najczęściej występującej w polskiej populacji karnacji jest laser aleksandrytowy. Zabiegi nim wykonywane są zdecydowanie mniej bolesne i bezpieczniejsze, najtrudniej jest tym laserem poparzyć i wywołać przebarwienia, a przy tym działania nim wykonywane są niezwykle skuteczne. Niestety, urządzenie tego typu jest rzadziej spotykane w polskich gabinetach. Warto jednak zainteresować się tą technologią i zgłębić powody, dla których nieliczni specjaliści polecają ten typ lasera właśnie do zabiegów usuwania owłosienia. Ostatnim typem laserów, którymi można wykonywać epilację, są lasery neodymowo-yagowe. Nazywa się je często laserami „ostatniej szansy”, wykorzystywane bywają wtedy, kiedy żadne z wymienionych wcześniej nie są skuteczne. Urządzenia te są bardzo bezpieczne, jednak zabiegi z ich użyciem są zdecydowanie bardziej bolesne. Penetrują bardzo głęboko, dlatego stosuje się je głównie wtedy, kiedy inne urządzenia nie przynoszą upragnionych efektów. Laser ten sprawdza się najlepiej do depilacji u mężczyzn, którzy coraz częściej korzystają z tego typu zabiegów. Jest on idealny do usuwania np. zarostu, którego cebulki są położone głębiej niż w przypadku innych włosów.

Epilacja laserowa – Wiedza i doświadczenie

Niezwykle ważne jest umiejętne wykonanie zabiegu i odpowiednie podejście specjalisty. Gwarantuje ono nie tylko skuteczność terapii, ale również bezpieczeństwo. To osoba wykonująca zabieg ustawia parametry urządzenia. Zbyt niskie będą nieskuteczne. Zbyt wysokie mogą wywołać poparzenia. Drugą bardzo ważną kwestią jest dokładność specjalisty podczas pracy. Dobrze wykonany zabieg to naświetlanie całego obszaru poddawanego terapii centymetr po centymetrze. Zabieg wykonany szybko, będzie niedokładny, da gorsze efekty i w konsekwencji wymaga więcej powtórzeń. Jeśli więc epilacja całych nóg trwa zaledwie kwadrans, jest niemal pewne, że zabieg zostanie wykonany niezbyt dokładnie.

Epilacja laserowa – Liczba i częstotliwość zabiegów

Bardzo istotnym czynnikiem, decydującym o powodzeniu epilacji, jest dostosowanie częstotliwości zabiegów i ich finalnej liczby. Znajomość cyklu życia włosa jest nie tylko konieczna do prawidłowego wykonania zabiegu, ale też niezwykle ułatwia wyjaśnienie pacjentom, dlaczego w ramach jednego zabiegu nie jesteśmy w stanie usunąć większości włosów. Nie da się usunąć jednorazowo całego owłosienia, ponieważ nigdy nie mamy takiej sytuacji, by wszystkie włosy znajdowały się na jednym i tym samym etapie wzrostu, a każdy włos przechodzi cztery różne fazy rozwoju. Najwięcej melaniny, która gwarantuje skuteczność zabiegu, znajduje się w fazie aktywnego wzrostu. Podczas pierwszego zabiegu usuwamy więc tylko te włosy, które aktualnie w niej są. Aby usunąć pozostałe, trzeba odczekać kilka tygodni, aż wejdą w odpowiedni etap. Dla pełnego wyepilowania laserowego danego obszaru ciała konieczny jest cykl około sześciu zabiegów z przerwami trwającymi od czterech do sześciu tygodni. Ważna jest więc konsekwencja i systematyczność pacjenta, który musi przestrzegać terminów zabiegów i zalecanych odstępów między nimi. Inaczej efekty mogą być niesatysfakcjonujące. Niebagatelny wpływ na skuteczność epilacji ma też przestrzeganie przez klientów zaleceń przed- i po zabiegowych, o których mamy obowiązek informować ich przy każdej wizycie. Jak widać, skuteczność epilacji laserowej składa się z kilku ważnych czynników. Terapia daje bardzo dobre efekty pod warunkiem zachowania odpowiednich procedur. Jeśli jest niesatysfakcjonująca, należy przeanalizować, co mogło zawieść – dobór metody do danego pacjenta, zbyt słabe parametry zabiegowe, niedokładność operatora, a może brak systematyczności naświetlań? Analiza każdego z wymienionych aspektów pomoże nam wypracować doskonalsze procedury kwalifikacji i przebiegu wykonywanych zabiegów.

RADA Każda aparatura ma swoje przeznaczenie i od nas zależy, czy dokonamy właściwego doboru technologii do danego klienta. Dobry, prawidłowo używany sprzęt, odpowiednio dobrany do fototypu skóry, grubości i koloru włosa, daje gwarancję skuteczności epilacji.

Dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”. Prekursor wielu metod leczenia np. No Stretchmarks na rozstępy.