Koszyk

Glamour SPA

| Autor: Małgorzata Zdziebko-Zięba

Z tego artykułu dowiesz się:

• Z czym współczesny klient kojarzy luksus w spa?

• Jak skomponować ofertę dla szczególnie wymagających gości spa?

• Jakie składniki uznawane powszechnie za luksusowe znajdują zastosowanie w recepturach kosmetyków i zabiegach spa?

• Jaką rolę w postrzeganiu oferty jako ekskluzywną i luksusową odgrywa cena?

 

 

Spis treści

Beauty & spa dla wymagających | Kąpiel w kozim mleku, winna terapia anty-age, a może dwudziestoczterokaratowe złoto w masce pielęgnacyjnej? Nasze klientki uwielbiają czuć się wyjątkowo. Małgorzata Zięba przedstawia wybrane zabiegi i rytuały, których bazą są składniki i surowce powszechnie uznawane za luksusowe.

Słowo kąpiel w nazwie zabiegu jest synonimem kosztownego i luksusowego rytuału. Często to tylko symboliczne określenie, jednak nie zawsze. W menu ekskluzywnych ośrodków spa możemy znaleźć m.in. kąpiele w kawiorze, winie, kozim mleku czy bursztynie. Warto mieć w swojej ofercie przynajmniej jedną taką propozycję. Którą wybrać? To zależy od możliwości oraz reszty proponowanych przez gabinet ceremonii. Poniżej kilka ciekawych propozycji.

Kąpiele w winie

Winne zabiegi pielęgnacyjne wykazują intensywne działanie anty-age. Ich efektem jest odpowiednio napięta skóra, pełna blasku i świeżości. Klasyczna winoterapia opiera swoje działanie na polifenolach winnych. To właśnie one biorą udział w zwalczaniu wolnych rodników. Ponadto wzmacniają włókna kolagenu i elastyny, stymulują procesy podziału komórkowego, wykazują działania przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyalergiczne. Wino jest również doskonałą bronią w walce z cellulitem. Zawarta w nim tanina ma działanie oczyszczające naczynia krwionośne, a także pobudza krążenie. Dodatkowo zawarty w skórkach winogron resweratrol hamuje rozwój tkanki tłuszczowej i zwiększa spalanie tłuszczu.

Kąpiele w bursztynie

Kąpiele w bursztynie to energetyzujący rytuał pielęgnacyjny, wykorzystujący ich niezwykłą leczniczą siłę. Zabiegi z zastosowaniem bursztynów mają działanie silnie modelujące, ujędrniające i nawilżające. Ze względu na fakt, że działają również odmładzająco, szczególnie polecane są dla skóry dojrzałej z oznakami starzenia, niedotlenionej. Bursztynowe kąpiele poprawiają sprężystość skóry, zdecydowanie dodając jej blasku i kolorytu. Warto wspomnieć, że preparaty na bazie bursztynu bardzo dobrze się wchłaniają.

Kąpiele w kozim mleku

Kąpiel w kozim mleku niemalże od zawsze uważano za wyjątkowy, iście królewski rytuał. Poprawia wygląd, relaksuje, pozwala na regenerację. Działa również ujędrniająco i poprawia koloryt skóry. Kozie mleko jest dobrze tolerowane przez organizm i bardzo delikatne. Zawiera niezbędne dla naturalnego, zdrowego wyglądu składniki odżywcze, witaminy A, D, C, PP, B2, B9, B12 oraz mikroelementy, między innymi wapń, magnez oraz cynk.

Luksusowe surowce w spa

Ekskluzywne terapie to zarówno nowatorskie pomysły jak i tradycyjne, kosztowne surowce. W popularnych kosmetykach, stosowanych podczas luksusowych zabiegów, znajdziemy zarówno kawior, perły, jak i złoto. Są wśród nich nawet diamenty.

Kawior

Kawior to istne panaceum dla skór dojrzałych, zmęczonych i wymagających intensywnego odżywienia. W swoim bogatym składzie zawiera NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), które są niezastąpione w regeneracji bariery ochronnej naskórka. Skutecznie uelatyczniają skórę, a co za tym idzie, poprawiają jej jędrność. Jego dobroczynne działanie potęgują obecne w nim witaminy A, D, E, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dodatkowo witamina B5 wspomaga jego działanie nawilżające oraz łagodzące podrażnienia. Kawior jest również nieocenionym źródłem energetycznego fosforu, który poprawia metabolizm skóry i stymuluje odnowę komórkową, oraz mikroelementów, tj. cynku, jodu i magnezu.

Perła

Wyciąg z perły to bardzo wszechstronny specyfik. Ma silne działanie rozjaśniające i wygładzające blizny, łagodzi objawy trądziku oraz redukuje rozstępy, co czyni go doskonałym składnikiem zarówno kosmetyków do twarzy, jak i tych do ciała. Zawarte w nim aminokwasy (alanina, glicyna, kwas asparaginowy, seryna, kwas glutaminowy, leucyna i fenyloalanina), są skutecznym orężem w walce ze starzeniem. Ponadto działają nawilżająco i chronią skórę przed uszkodzeniami. Bardzo istotną właściwością masy perłowej jest zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania UV. Dzięki temu zapobiega powstawaniu wolnych rodników i wywoływanym przez nie zmianom w komórkach skóry. Jej działanie potęguje wysoka zawartość soli mineralnych, które tonizują i remineralizują, wzmacniając skórę i regulując metabolizm jej komórek. Perła jest również nieocenionym panaceum na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn.

Złoto

Jego niezwykłymi właściwościami zainteresowali się dermatolodzy i chirurdzy plastyczni, a w konsekwencji i kosmetolodzy. Jako ekologiczny i doskonale przyswajalny materiał, złoto w postaci cieniutkich nici stosowane jest do implantacji w skórę. Nie powoduje przy tym reakcji alergicznych i, jak twierdzą eksperci, wpływa pozytywnie na biopole człowieka, pochłaniając negatywną energię. Wszczepione w skórę złote nici przyspieszają proces wymiany w skórze poprzez pobudzenie produkcji nowych komórek. Dzięki temu skóra odzyskuje blask i witalny młody wygląd. Obserwując doskonałe rezultaty zastosowania złotych nici, kosmetolodzy postanowili wykorzystać jego działanie w preparatach kosmetycznych. W kosmetyce wykorzystuje się 24-karatowe czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia. Preparaty z jego zawartością działają długotrwale, spowalniając procesy starzenia i skutecznie likwidując drobne zmarszczki. Nanocząsteczki złota są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając tym samym mechanizmy związane z systemem jego nawilżania. Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie porów oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Złoto wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega infekcjom skórnym.

Diament

Znany od tysięcy lat, niezniszczalny, najbardziej ceniony i pożądany wśród wszystkich minerałów. Starożytni wierzyli, że jest spadającą z nieba boską łzą, dlatego posiada nadprzyrodzone właściwości. Dzisiaj wiemy już, że to krystaliczna postać węgla o wyjątkowo symetrycznej budowie wewnętrznej. Dzięki tym właściwościom diament jest bardzo twardym minerałem i co najistotniejsze w kontekście kosmetycznym, posiada wyjątkowy połysk, spowodowany wysokim współczynnikiem załamania światła. W kryształach diamentu można znaleźć wiele pierwiastków – azot, bor, tlenek żelaza, różne formy krzemionki. Jego największym walorem kosmetycznym jest niespotykany, migotliwy błysk. Współcześni kosmetolodzy chętnie sięgają po pył diamentowy, stosując go jako cenny dodatek, zarówno do kosmetyków upiększających, jak i pielęgnacyjnych. Według wielu teorii, diament doskonale oddziałuje na nasze ciało, odtruwając je i oczyszczając, co uzasadnia zastosowanie w kosmetyce pielęgnacyjnej. Nazywany bywa kryształową „minielektrownią”, ponieważ działa stymulująco i uodparniająco, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu.

Zaawansowane technologie czy natura?

Podczas gdy dla jednych synonimem luksusu są rytuały wellness & beauty bazujące na szlachetnych składnikach pochodzenia naturalnego, dla innych będzie to korzystanie z nowoczesnej aparatury i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Nastawione na kompleksową opiekę i profilaktykę anti-aging medical spa mają wielu zwolenników, którzy luksus interpretują jako możliwość osiągnięcia spektakularnych efektów w krótkim czasie. Tacy klienci zwracają uwagę na bezpieczeństwo i efektywność sprzętów, wysokie kwalifikacje specjalistów z zakresu medical beauty, dietetyki, fizjoterapii czy medycyny estetycznej, oraz zindywidualizowaną ofertę, która ma im zapewnić kompleksową opiekę w luksusowych warunkach.

Glamour SPA – Podsumowanie

Współczesny rynek beauty & spa jest różnorodny i oferuje wiele ciekawych rozwiązań dla każdego typu klienta. Ważne jest, by profesjonalista umiał odczytać i rozpoznać potrzeby klientów, optymalnie dopasowując ofertę zabiegową. Każdy z nas ma inną definicję luksusu, tak więc kluczem do sukcesu jest personalizacja. Wtedy każdy nasz klient ma szanse poczuć się prawdziwie luksusowo. Kwestia ceny? Nie brakuje osób, które przy wyborze kierują się ceną – im wyższa, tym większa gwarancja satysfakcji. Wysoka cena ekskluzywnych kosmetyków czy zabiegów stanowi dla wielu klientów wyznacznik luksusu.

Małgorzata Zdziebko-Zięba

Absolwentka DSW we Wrocławiu, od ponad 15 lat związana z branżą kosmetyczną, wykładowca oraz egzaminator OKE we Wrocławiu. Od 10 lat zajmuje się budowaniem wizerunku.