Z tego artykułu dowiesz się:
• Dlaczego kolejność procedur PMU i zabiegów estetycznych ma znaczenie?
• Czy PMU i botoks to dobre połączenie?
• Jaki wpływ na zabiegi PMU mają zabiegi z użyciem wypełniaczy?
• Jak bezpiecznie łączyć procedury z zakresu medycyny estetycznej z makijażem permanentnym?
PMU a inwazyjne zabiegi z zakresu estetyki i chirurgii plastycznej – Idealne rysy i skóra twarzy w połączeniu z perfekcyjnym makijażem permanentnym stają się dla kobiet standardem, który linergista musi umieć zrealizować. Praca z klientką, która przeszła lub planuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej może być wyzwaniem, niełatwym, ale przynoszącym moc satysfakcji. Ewa Ścieszka wyjaśnia na podstawie wybranych przykładów, jak mu sprostać?
Mikropigmentacja coraz częściej towarzyszy zabiegom medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej, które wykonywane są w celach upiększających czy służą korekcie niedoskonałości wrodzonych albo nabytych w związku z chorobą lub urazem. Wywiad z klientką powinien więc obejmować pytania dotyczące przebytych lub planowanych terapii w tym zakresie. Mając taką wiedzę, możemy wspólnie zaplanować odpowiednią metodę i termin wykonania mikropigmentacji, aby efekt w jak największym stopniu spełnił oczekiwania a zabieg był bezpieczny. Naszym sprzymierzeńcem jest wiedza i doświadczenie. W zależności od obszaru mikropigmentacji, należy wziąć pod uwagę następujące zasady.
Brwi
W przypadku tej części twarzy wstrzyknięcie miesiąc przed pigmentacją botoksu (toksyny botulinowej) ułatwi linergistce wykonanie symetrycznych brwi. Znaczący wpływ na brwi może mieć także lifting twarzy, ponieważ jest to operacja zmieniająca jej rysy. Brwi mogą zmienić swoje ułożenie i stracić symetrię.
Usta
Zabiegi, które potrafią się doskonale uzupełniać, to wypełnianie ust kwasem hialuronowym i makijaż permanentny ust. Wypełnienie sprawi, że czerwień wargowa podczas mikropigmentacji nie będzie „uciekała” spod igły, a dotarcie igłą do licznych załamań w celu idealnego zabarwienia kolorem będzie łatwiejsze. Te dwa zabiegi możemy łatwo rozplanować. Na podstawie mojego doświadczenia wypracowałam procedurę, w której pierwszeństwo ma makijaż permanentny, ponieważ jest zabiegiem, który na ustach klientki będzie trzymał się dłużej. Po pięciu tygodniach wykonuję modelowanie ust kwasem hialuronowym. Po kolejnych pięciu tygodniach robię korektę makijażu permanentnego.
Powieki
Jeśli wiemy, że nasza klientka planuje blefaroplastykę wówczas zabieg makijażu permanentnego wykonujemy najwcześniej pół roku później. Wcześniejsze wykonanie mikropigmentacji może spowodować, że koniuszki kresek zmienią swoje wcześniejsze symetryczne ułożenie, a nawet mogą zostać wycięte, jeśli znajdą się na linii cięcia. W takich przypadkach pigmentacja naprawcza jest bardzo trudna.
Na koniec zasady ogólne
Prowadźmy skrupulatnie dokumentację i rozmawiajmy z klientką o wszystkich aspektach łączenia zabiegów. Pamiętajmy o odpowiedniej kolejności: najpierw powinien zostać wykonany ten zabieg, który jest bardziej trwały. W połączeniu z wiedzą o poszczególnych zabiegach pozwoli nam to bezkonfliktowo i efektywnie łączyć zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej z mikropigmentacjami.