Koszyk

Makijaż medyczny a bielactwo

| Autor: Renata A. Godlewska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na czym polega bielactwo (vitiligo) i jakie protokoły leczenia są proponowane pacjentom z tym schorzeniem?

• Jak dobrać odpowiedni kolor i konsystencję kosmetyków do makijażu medycznego?

• Jakie techniki kamuflażu pozwalają uzyskać najlepszy efekt?

• Jak krok po kroku wykonać makijaż kamuflujący na przykładzie skóry dłoni, dotkniętej bielactwem?

„Bielactwo należy do częstych, nabytych, idiopatycznych zaburzeń pigmentacji spowodowanych uszkodzeniem lub zniszczeniem melanocytów naskórkowych, co w efekcie prowadzi do zmniejszonego wytwarzania melaniny przez te komórki.” ( Żaba R.: Bielactwo, w: Psychologiczne i medyczne aspekty chorób skóry. Cornetis, Wrocław 2011)

W efekcie choroby na skórze pojawiają się jasne, całkowicie odbarwione plamy o średnicy od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Czasami między skórą bielaczą a skórą zdrową zauważymy obwódkę – kontur, dużo ciemniejszy od naturalnego kolorytu skóry. W leczeniu bielactwa stosuje się różne metody, jak naświetlania, laseroterapię czy metody chirurgiczne. Bywa, że podejmowane próby nie przynoszą skutku i pacjent traci nadzieję na pozbycie się stygmatyzujących zmian. Wówczas jedyną możliwością odzyskania komfortu psychicznego jest maskowanie plam. Bardzo satysfakcjonujące przynosi zastosowanie kosmetyków kamuflujących. Do wyboru mamy dwie metody korekcji, z zastosowaniem koloru odcinającego lub bez. Bielactwo nabyte (vitiligo) – makijaż medyczny krok po kroku: 1. Oczyszczamy i nawilżamy skórę dłoni pacjentki. (fot. 1) 2. Aplikujemy kamuflaż na zmiany – plamy bielacze można maskować, stosując tak zwany kamuflaż odcinający w kolorystyce podtonów skóry. Tutaj na jednej dłoni zastosowano kamuflaż w kolorze śluzówki, a na drugiej w kolorze czerwonopomarańczowym, aby pokazać efekty działania obu możliwości. (fot. 2)  3. Dokładne przypudrowujemy kamuflaż – zostaje on utrwalony, aby jego kolor nie zmieniał kolorystyki kolejnych aplikowanych kosmetyków; ilość pudru powinna być znaczna, dlatego najlepiej aplikować go za pomocą puszka. (fot. 3)  4. Po około 10 minutach usuwamy nadmiar pudru dużym pędzlem.5. Dobieramy kolor płynnego kamuflażu w odcieniu najbardziej zbliżonym do kolorytu skóry zdrowej. Pokrywamy nim całą odbarwioną powierzchnię, wytracając go na granicy skóry zdrowej – koloryt dłoni zostaje wyrównany, a zmiana staje się całkowicie niewidoczna.6. Ponowne przypudrowanie – celem jest uzyskanie trwałego, wodoodpornego makijażu.7. Nanosimy podkład mineralny – stosuje się go, aby zintegrować odcień skóry zdrowej i tej poddanej makijażowi medycznemu; efektem jest naturalny połysk skóry oraz złoty blask opalenizny. (fot. 4)  8. Utrwalamy fixerem w sprayu. 

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.