Koszyk

Mezoterapia mikroigłowa a skóra naczyniowa

| Autor: Kamila Pirot

Spis treści:

Skóra naczyniowa to często spore wyzwanie w praktyce kosmetologicznej. Okolicą wyjątkowo predysponowaną do występowania objawów charakterystycznych dla skóry naczyniowej jest twarz. Skóra twarzy jest ukrwiona przez odgałęzienia szyjnej tętnicy zewnętrznej. Jej ściany są unerwione przez włókna splotu nerwowego szyjno-tętniczego zewnętrznego, które pochodzą ze zwoju szyjno-tętniczego górnego.

prenumerata

Obfite unerwienie naczyń skóry w okolicy twarzy przez włókna pozazwojowe układu współczulnego powoduje żywą grę naczyniową w tym obszarze. Skóra naczyniowa charakteryzuje się obecnością rumienia, a także poszerzeniem naczyń splotu podbrodawkowatego skóry, tzw. teleangiektazji. Problem rozszerzonych, prześwitujących przez skórę naczyń występuje u większości dorosłych osób, głównie kobiet w okresie okołomenopauzalnym o jasnej karnacji – fototyp I i II. Cera naczyniowa jest wrażliwa, cienka, delikatna i ma skłonności do alergii. Zazwyczaj posiada cechy uwrażliwienia i zalicza się ją do tzw. cer problematycznych. Dobór odpowiedniej terapii w przypadku skóry naczyniowej może stanowić wyzwanie ze względu na wysoką reaktywność i wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Wbrew powszechnej opinii, pozornie intensywne zabiegi i, wydawać by się mogło, głęboko ingerujące w struktury naskórka, także mogą być wykorzystywane podczas terapii skór wrażliwych i naczyniowych. Należy do nich mezoterapia mikroigłowa, inaczej nazywana mikronakłuwaniem. Na skórze poddanej zabiegowi powstają liczne mikrokanaliki, poprzez które wchłonięte zostają dostarczone substancje aktywne. Technika mikronakłuwania wykazuje silne właściwości naprawcze. Biorące udział w procesie stanu zapalnego neutrofile, uwalniają czynniki wzrostu, które z kolei pobudzają do pracy komórki skóry właściwej – fibroblasty. W wyniku tych procesów następuje wzmożona produkcja kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, w tym kwasu hialuronowego, czyli głównych komponentów odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry.

Kiedy skóra jest uszkodzona, przypadkowo lub w wyniku zamierzonego procesu, takiego jak mikronakłuwanie, uruchamia kaskadę zdarzeń składających się na kolejne 3 etapy gojenia, aby naprawić uszkodzoną tkankę.

Faza 1: zapalna

Odsłonięte tkanki w obrębie ran inicjują krzepnięcie krwi, zapalenie i gojenie rany. Do rany zostają ,,przyciągnięte’’ neutrofile i monocyty z krwi oraz fibroblasty z otoczenia. Komórki te inicjują krótki proces zapalny. Perforowanie skóry uruchamia układ immunologiczny do oczyszczenia ran, zwiększenia przepływu krwi i rozpoczęcia tworzenia nowej tkanki. Następnie powstaje skrzep.

Faza 2: proliferacji

W tej fazie odtwarzana jest pierwotna struktura tkanki. Fibroblasty zostają pobudzone przez czynniki wzrostu, które w rezultacie rozrastają się i produkują kolagen typu III, czyli macierz zewnątrzkomórkową, niezbędną do migracji keratynocytów z brzegów rany, epitelializacji powierzchni rany oraz tworzenia blizny. Dodatkowo rozwija się nowa sieć naczyń krwionośnych.

Faza 3: przebudowy

Podczas tej fazy następuje zastąpienie rany nowymi tkankami i naczyniami krwionośnymi, dzięki czemu zwiększa się gęstość i napięcie skóry.
Mezoterapia mikroigłowa poprzez mechanizmy związane z urazem kontrolowanym stymuluje mikrokrążenie w skórze. To prowadzi do zwiększonego transportu tlenu i substancji odżywczych do tkanek, co wpływa korzystnie na zdrowie naczyń krwionośnych. Wkłucia powierzchowne są w stanie wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, a w połączeniu z odpowiednimi substancjami czynnymi mogą wpływać na zmniejszenie się rumienia.

Nakłuwanie skóry wspomaga także wprowadzanie koktajli, a tym samym dostarczanie komórkom naskórka i skóry właściwej produktów wspomagających podziały komórkowe: białek podporowych, substancji nawilżających lub antyoksydantów. Dostateczna ilość tych składników w skórze pobudza procesy regeneracyjne, a w konsekwencji poprawia jej struktury i jakość. W przypadku problemu z rozszerzonymi naczyniami i utrwalonym rumieniem stosuje się np. bisabolol. Jest to związek o działaniu przeciwzapalnym, występujący w rumianku pospolitym. Niezwykle cenne są także flawonoidy – związki roślinne o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwrodnikowych i uszczelniających naczynia krwionośne. W pielęgnacji tego rodzaju skóry cenna jest również witamina E (tokoferol). Jej działanie przeciwzapalne ogranicza mechaniczne „zużycie” ścian naczyń krwionośnych, spowodowane rozszerzeniem naczynia w procesie stanu zapalnego. Oznacza to, że tokoferol pośrednio zmniejsza ryzyko powstawania zmian naczyniowych, takich jak teleangiektazje. Do złagodzenia objawów nadwrażliwości cery naczyniowej służą również alantoina i pantenol. Ponadto koktajle przeznaczone do cery naczyniowej są wzbogacone ekstraktami z opuncji figowej, arniki górskiej czy miłorzębu japońskiego. Wykazują one działanie wzmacniające naczynia krwionośne. Wzmacniająco na naczynia krwionośne włosowate wpływają również ekstrakty z owoców cytrusowych, które jednocześnie poprawiają mikrokrążenie. Dzięki mikronakłuciom wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry jest kilkaset razy bardziej efektywne niż w przypadku standardowych zabiegów kosmetycznych. Właśnie dlatego metoda jest rekomendowana skórze naczyniowej, która wymaga intensywnej terapii pielęgnacyjnej. Widoczne podczas zabiegu mikrokrwawienie jest niezbędne, aby rozpocząć się mógł właściwy proces regeneracji skóry, stymulowany poprzez płytkowe czynniki wzrostu. Długość igieł powinna być tak dobrana, aby mogło dojść do uszkodzenia splotu naczyniowego podczas zabiegu. Mezoterapia mikroigłowa może także skutecznie minimalizować występowanie typowych objawów trądziku różowatego poprzez normalizację tworzenia naczyń krwionośnych – angiogenezę i uwalnianie regulacyjnych czynników wzrostu. Mikronakłuwanie skóry może być korzystne w niwelowaniu trądziku różowatego, ponieważ pomaga zmniejszyć stan zapalny i poprawić krążenie krwi. Również zmniejsza ekspresję genów związaną z procesem zapalnym w skórze. Jest to istotne w przypadku zapalenia, ponieważ w jego trakcie często następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Mezoterapia mikroigłowa jest to zabieg, który sprawdzi się w przypadku skóry naczyniowej, dzięki wzmocnieniu naczyń krwionośnych oraz stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych. W pielęgnacji skóry naczyniowej zadowalające efekty może przynieść łączenie odpowiedniej profilaktyki i pielęgnacji z właściwie dobranymi metodami niwelowania, w tym wykonanie serii mezoterapii mikroigłowej. Warto pamiętać, że chcąc pozbyć się problemu skóry naczyniowej musimy uzbroić się w cierpliwość. Zalecane jest systematyczne korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych w serii co dwa tygodnie.

Kamila Pirot

Szkoleniowiec marki Dermalogica Polska. Magister kosmetologii. Trener w branży kosmetyki pielęgnacyjnej. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej z wykorzystaniem aparatury HI-TECH.