Koszyk

Na ratunek obgryzionym paznokciom cz. 2

| Autor: Izabela Stelmaszyk

W pierwszej części artykułu Izabela Stelmaszyk przybliżyła problem obgryzanych paznokci. Dowiedzieliśmy się kto najczęściej obgryza oraz jak walczyć z tym niezdrowym nawykiem. W drugiej części artykułu autorka podpowie, jak pomóc może stylistka paznokci

Wiele źródeł wymienia profesjonalnie wykonany zabieg manicure jako jedną ze skuteczniejszych metod walki z onychofagią. Dodatkowa, twarda i wytrzymała warstwa specjalistycznej substancji na paznokciu zabezpiecza go przed niszczeniem jego naturalnej powłoki. Gładka, równo wypiłowana, często imitująca piękny paznokieć masa zniechęca pacjenta do niszczenia go, poza tym przedstawienie zapachu używanych podczas zabiegu substancji oraz choćby krótkie omówienie ich składu chemicznego zmienia myślenie pacjenta i jego zapędy do obgryzania. Analizując dostępne na rynku preparaty najbardziej odpowiedni do tego typu problemu będzie czysty akryl lub mieszanka akrylu z żelem (akrylożel). Produkty te ze względu na swój skład chemiczny i właściwości fizyczne są mocniejszymi i bardziej twardymi, a więc też i trudniejszymi do obgryzania. Choć zdarzają się i tacy zdolni pacjenci, którzy w mig uporają się również z tą twardą masą.

Co z żelem i hybrydą?

W przypadku paznokci obgryzanych niestety żel a tym bardziej same hybrydy, które są zbyt miękkie i elastyczne nie sprawdzą się. Również umiejętne i dokładne przygotowanie płytki paznokcia, którą nierzadko do połowy porastają mocne skórki, a także rozłożenie preparatu na płytce, a następnie idealne jego wypiłowanie mają tu ogromne znaczenie.  Po wykonaniu zabiegu musimy bardzo dokładnie obejrzeć i skontrolować naszą pracę, abyśmy mieli pewność, że skórki nie są zalane, krawędzie boczne paznokcia są odpowiednio wzmocnione i nigdzie nie pozostała choćby najmniejsza nieszczelność lub nierówność płytki, która może się stać elementem drażniącym pacjenta. Nie bez znaczenia również pozostaje fakt dostosowania odpowiedniej długości nałożonej masy: w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie preparatu tylko i wyłącznie na naturalnego paznokcia, bez przedłużania wolnego brzegu. W ten sposób utwardzone paznokcie w fizjologiczny sposób będą powoli odrastały, nasuwając się na podniesiony opuszek palca i formowały w normalny paznokieć, przyrastając coraz bardziej do łożyska. Niestety mniej wskazane  jest przedłużanie paznokci, ponieważ bardzo newralgiczne miejsca przejścia końca wolnego brzegu paznokcia w doklejoną masę są często przyczyną pękania i odpryskiwania powierzchni podczas wykonywania zwykłych prac domowych i działania na nie siły nacisku opuszki palca od spodu,  poza tym, dla pacjenta który cały czas nosił paznokcie krótkie nagła zmiana długości może być pewnym rodzajem dyskomfortu oraz nieumiejętnej pracy. Ze względu na to, iż paznokcie obgryzane zazwyczaj są bardzo małe i krótkie, pacjent musi się liczyć ze zwiększoną liczbą wizyt kontrolnych i w razie potrzeby częstszym dopełnianiem paznokci w salonie. Dzięki takim działaniom nadwyrężona nieprawidłowym zachowaniem płytka paznokciowa ma szansę się zregenerować a dodatkowym motywatorem do podjęcia starań o walkę z nałogiem jest cykl wizyt w salonie i koszt zabiegu. Jak widać, sposobów na walkę z tą przykrą dla wielu przypadłością jest mnóstwo. Najbardziej drastyczne formy jakimi są współpraca z psychologiem i przyjmowanie leków starajmy się odłożyć jako ostateczność, sięgnijmy na początek do tych bardziej łagodnych i naturalnych metod. Jednak miejmy na uwadze fakt, iż czas działa tutaj bardzo na niekorzyść pacjenta, więc im wcześniej objaw obgryzania skórek i paznokci zostanie dostrzeżony  i im wcześniej wdrożymy terapię, tym lepszy efekt uzyskamy i mniej szkód poniesie pacjent. Kluczową więc rolę w doborze metody zwalczania przyzwyczajenia obgryzania paznokci odgrywa uświadomienie pacjentowi sytuacji, w których dochodzi do nasilenia objawów, a co za tym idzie, można również upominać taką osobę, jednak sukces uzależniony jest głównie od chęci samego zainteresowanego.

CHARAKTERYSTYKA PAZNOKCI OBGRYZANYCH:

•  Krótkie, płaskie lub wklęśnięte łożysko,
•  zdeformowane płytki paznokci, pokruszone, powyginane, matowe
•  podniesione opuszki palców, mocno wystające poza wolny brzeg paznokcia
•  zgrubiałe paliczki (końcówki palców) i wał okalający paznokieć
•  rany i mikro urazy obrąbka naskórkowego
•  stany zapalne skórek
•  suchość i pękanie naskórka otaczającego paznokieć

PODSTAWOWE ZASADY STYLIZACJI PAZNOKCI OBGRYZANYCH

•  odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia (dokładne odsunięcie skórek i zmatowienie powierzchni, oczyszczenie i nałożenie odpowiedniego preparatu przygotowującego płytkę oraz zwiększającego przyczepność masy – primer kwasowy),
•  tylko w przypadku niewielkiego przedłużania: dokładne dopasowanie tzw. rusztowania pod doklejoną masę (szablonu, tipsa) lub budowanie na opuszce palca,
• nadanie właściwej architektury paznokciom, czyli odpowiedniego kształtu (krzywa „C”, tunel, długość),
• szczególne wzmocnienie krawędzi bocznych i miejsc przejścia paznokcia naturalnego w dobudowany wolny brzeg,
• dopracowanie kształtu i formy paznokcia poprzez dokładne wypiłowanie i wymodelowanie nałożonej masy, kontrola nierówności i nieszczelności powierzchni
• dopasowanie odpowiedniej długości paznokci: tylko długość naturalna lub wyjątkowo max. do końca opuszki palca,
• zwiększona częstotliwość wizyt kontrolnych w gabinecie w celu wypiłowania lub dopełnienia masy. KROK PO KROKU

UTWARDZANIE NATURALNYCH PAZNOKCI OBGRYZANYCH WYBRANYM PRODUKTEM: ŻELEM, AKRYLEM LUB AKRYLOŻELEM

1) Dezynfekujemy dłonie i paznokcie klientki, swoje oraz materiały do pracy.

2) Delikatnie odsuwamy skórki kopytkiem

3) Pilnikiem szerokim prostym 180 opiłowujemy paznokcie nadając im równomierny kształt.

4) Delikatnym pilnikiem banan 180 matujemy dokładnie powierzchnię paznokcia, usuwając przyległe skórki, szczoteczką oczyszczamy powierzchnię, opiłki i pył.

5) Na naturalną płytkę paznokcia nakładamy bardzo cienko „Primer Kwasowy lub Bezkwasowy”  (kwasowy spowoduje lepszą przyczepność masy do płytki paznokcia, w przypadku bardzo wilgotnej i tłustej płytki primer stosujemy dwukrotnie)

6) wybieramy produkt: żel gęsty, akryl lub akrylożel;  masę nakładamy równomiernie jedną warstwą na płytkę paznokcia, z odstępem ok. 0,5mm od wału około paznokciowego, nie zalewając skórek w taki sposób, aby krawędzie boczne paznokcia również były odpowiednio równo wzmocnione i pogrubione (w razie potrzeby paznokcie utwardzamy w lampie LED 1 min. pozostałą na powierzchni paznokcia warstwę dyspersyjną (klejącą) usuwamy cleanerem (70% alkohol izopropylowy) i wiskozowym płatkiem).

7) jeśli istnieje potrzeba przedłużenia paznokcia, przed nałożeniem masy podklejamy dokładnie szablon lub doklejamy tipsa, następnie aplikujemy masę wg punktu 6, pamiętajmy, iż takie paznokcie mogą mieć maksymalną długość równą opuszce palca

8) Za pomocą prostego pilnika 180 nadajemy paznokciom pożądany kształt, wygładzamy ich powierzchnię pilnikiem bananem 100 następnie 180, kostką do polerowania i usuwamy szczoteczką resztki pyłu. Nie zapominamy o wymodelowaniu krzywej C i zachowaniu odpowiednich proporcji.

9) Aplikujemy na skórki wału paznokciowego żel zmiękczający do skórek, po ok. 2 min. usuwamy żel ręczniczkiem, ponownie odsuwamy skórki kopytkiem i w razie potrzeby wykonujemy manicure cążkowy lub frezarkowy.

10) Nabłyszczamy powierzchnię paznokci dowolnym żelem o wysokim połysku. Utwardzamy w lampie. W razie potrzeby odtłuszczamy płytkę.

11) Kontrolujemy architekturę płytki paznokciowej. Wygładzamy brzegi paznokcia pilnikiem prostym 180 lub 220.

12) Spód paznokcia oczyszczamy, obowiązkowo  nakładamy płyn antyseptyczny i antygrzybiczy  a skórki wokół paznokcia pielęgnujemy regenerującą i zmiękczającą oliwką zapachową z witaminami „Cuticle Oil”

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.