Koszyk

O pilnikach i piłowaniu (cz. 1)

| Autor: Izabela Stelmaszyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie pilniki są dostępne na rynku?

• Który pilnik, do czego służy?

• Jak pielęgnować pilniki?

RODZAJE MATERIAŁÓW I TECHNOLOGII | Dobry pilnik w rękach manikiurzystki to prawie jak skalpel w rękach chirurga – jeden odpowiedni ruch i praca wykonana z sukcesem. Pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni rodzaj pilnika i będziemy z niego umiejętnie korzystać. W trzyczęściowej serii artykułów o profesjonalnym zastosowaniu pilników Izabela Stelmaszyk zdradza tajniki tego podstawowego narzędzia manikiurzysty i stylisty paznokci. Pierwsza część jest poświęcona rodzajom pilników i technologiom ich wykonania. Jak materiał decyduje o zastosowaniu?

Pilnik nada pożądany kształt paznokciom, dopieści końcówki, wyprofiluje krzywą C, wygładzi różnicę przejść między masą a naturalnym paznokciem, zlikwiduje zapowietrzenie, wyszlifuje i rozjaśni płytkę, a nawet usunie i wygładzi okalające skórki. Naprawdę zdziała cuda!  Oczywiście, jeżeli odpowiednio dobierzemy go do zaplanowanej pracy.Po jaki pilnik sięgnąć?  To zależy od naszych potrzeb. Oferta artykułów do stylizacji paznokci obejmuje szeroką gamę pilników. Przekonajmy się, który wybrać, aby spełnił oczekiwania nasze i naszych klientów

PILNIKI SZKLANE (KRYSZTAŁOWE)

Na naszym rynku dominują bardzo znane, czeskie, kryształowe pilniki, wykonane z hartowanego szkła o bardzo wysokiej jakości, pięknie przyozdobione cyrkoniami Swarovskiego lub delikatnym grawerem. Charakteryzują się one bardzo dobrą trwałością, a zarazem delikatnym działaniem na płytkę paznokciową. Dla przeciętnego człowieka różnica między zwykłym szkłem a kryształem może być trudna do zauważenia. Polega ona przede wszystkim na właściwościach fizycznych i składzie chemicznym materiału: grubości, jasności i przezierności, cięciu, załamaniu światła, dźwięku i wadze. Pilniki kryształowe są trwalsze ze względu na jakość wykonania. Dzięki zastosowaniu technologii polegającej na wymianie jonowej i wielokrotnym hartowaniu szkła osiąga się wysoką trwałość materiału. Po takiej specjalistycznej obróbce szanse, że pilnik uszkodzi się czy zbije w codziennym użytkowaniu, są równe zeru. Końce szklanych pilników są szlifowane ręcznie, z wyjątkiem cięć. Piłowanie naturalnych paznokci takim pilnikiem chroni delikatną strukturę włókien keratynowych przed szarpaniem, rozdwajaniem oraz łamaniem. Poza tym pilniki szklane, jak zapewnia producent, są długowieczne i niemal niezniszczalne – ścierająca warstwa pilnika ma dożywotnią gwarancję, jest łatwa do czyszczenia, trwała i bezpieczna w użyciu. Są one też łatwe w utrzymaniu higieny powierzchni ściernej, ponieważ szkło nie wchłania wilgoci i zanieczyszczeń. Można je bez problemu pielęgnować tradycyjnymi metodami i płynami dezynfekującymi, a także sterylizować w autoklawie oraz myć w myjce ultradźwiękowej. Pilniczki szklane świetnie sprawdzają się podczas pracy z paznokciami naturalnymi oraz w użytku domowym, jednak piłowanie paznokci hybrydowych, żelowych czy akrylu może być uciążliwe i zbyt czasochłonne. Nie będzie to zapewne przeszkodą dla osób ceniących sobie zdrowy tryb życia, warto bowiem wiedzieć, że szklane pilniki posiadają certyfikat Czeskiego Narodowego Instytutu Zdrowia w Pradze.

 

PILNIKI KRZEMOWE I KAMIENNE

Pilniki te wykonane są z materiałów naturalnych. Na przykład pilniki z piaskowca powstają po wytrawieniu kamienia szczególnym rodzajem kwasu, a pilniki krzemowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są za pomocą nasypu krzemowego. Są to również bardzo delikatne pilniki, nie niszczą struktury keratyny paznokci, idealnie nadają się do paznokci naturalnych oraz usuwania skórek i obrąbka naskórkowego.

PILNIKI PAPIEROWE

Najpopularniejszymi i jednocześnie najtańszymi rodzajami pilniczków są pilniki papierowe. Cieszą się ogromnym powodzeniem wśród manikiurzystów i stylistów paznokci. Można ich używać zarówno do piłowania naturalnej płytki, jak i do wszelkich metod przedłużania paznokci. Do produkcji takiego pilnika stosuje się specjalne rdzenie, które mogą być drewniane, plastikowe, teflonowe lub gąbczaste. Najczęściej jednak łączy się warstwy różnych rdzeni ze sobą, co decyduje o  twardości, elastyczności i trwałości pilnika oraz wpływa na możliwości manualne i techniczne podczas pracy. Zastosowanie przez producentów różnych kolorów rdzeni (np. różowe, niebieskie, zielone) ułatwia rozpoznawanie rodzajów pilników. Na odpowiednio przygotowany rdzeń nakładany jest specjalny, mocny papier pokryty przyklejonymi do niego różnego rodzaju opiłkami ściernymi. Jako materiał ścierny stosuje się: opiłki z drewna skandynawskiego (bardzo wytrzymałe), azotek boru, korund, nasyp tlenku aluminium, węglik krzemu, mylar, stearynian cynku albo np. samo ostrzący nasyp cyrkonowy. Niestety pilniki papierowe, ze względu na zastosowany materiał konstrukcyjny, nie mogą być poddawane ani sterylizacji parowej w wysokiej temperaturze w autoklawie, ani też moczone w płynach do dezynfekcji. Jedynym sposobem na zapewnienie czystości i higieny takiego pilnika jest oczyszczenie go szczoteczką z resztek pyłu i spryskanie preparatem przeznaczonym do dezynfekcji trudno dostępnych miejsc o szerokim spektrum działania biobójczego. Z tego względu pilnik taki powinien być jednorazowy, przeznaczony dla jednego klienta, (dopuszczalne jest pakowanie pilnika w woreczek strunowy z nazwiskiem klienta). Wyjątek stanowią pilniki, wobec których producent dopuszcza sterylizację parową.

PILNIKI ELEKTRYCZNE

Pilnik elektryczny, czyli po prostu frezarka – jest ostatnio najbardziej popularnym, wręcz obowiązkowym urządzeniem na wyposażeniu salonu manikiuru i pedikiuru. Frezarka jeszcze do niedawna była używana tylko do zabiegów pedikiuru, ale od jakiegoś czasu świetnie sprawdza się w pielęgnacji i stylizacji paznokci dłoni. Należy jedynie pamiętać o stosowaniu niższych obrotów podczas pracy, aby nie przepiłować naturalnych paznokci lub nie uszkodzić okalających delikatnych skórek. Zaletą frezarki jest to, iż pozwala szybciej i precyzyjniej pracować. Szeroka gama frezów o różnej gradacji i kształcie daje możliwość idealnego opracowania skórek wału okołopaznokciowego jak też powierzchni przedłużanego, stylizowanego paznokcia. Za pomocą frezarki bardzo szybko usuniemy również starą stylizację lub lakier hybrydowy. Warto jednak mieć na uwadze, że praca frezarką wymaga dużej wprawy i doświadczenia.

PILNIKI METALOWE

Należą do starszego typu pilników, kiedyś bardzo intensywnie wykorzystywanych w salonach manikiuru. Dziś dodawane już tylko do podręcznych czy podróżnych zestawów w formie etui z metalowym kopytkiem, cążkami i nożyczkami. Można je nadal znaleźć w asortymencie drogeryjnym, jednak nie są one traktowane jako narzędzie dla profesjonalistów. Pilniki metalowe wykonywane są poprzez nałożenie, a następnie zgrzewanie drobniutkich opiłków ze stali szlachetnej z nierdzewną blaszką. Aby złagodzić ostre krawędzie tych drobnych opiłków, potocznie zwanych diamentami, poddawane one są powtórnej obróbce, co czyni je bardziej delikatnymi. Pilniki takie są bardzo cieniutkie (1 mm), elastyczne i można nimi zrobić praktycznie wszystko. Poza tym są bardzo trwałe i praktycznie niezniszczalne fizycznie. Mają jednak istotną wadę – głównym powodem odejścia od ich używania jest to, że niszczą płytkę paznokcia, naruszając jego delikatną strukturę. Paznokieć jest przez to później bardziej podatny na rozdwajanie się i pękanie. Ponadto utrzymanie higieny takiego pilniczka pozostawia dużo do życzenia. Mimo, że można je poddać każdemu procesowi higienicznemu: moczyć je, myć, dezynfekować i sterylizować, to stop metali, z których jest wytworzony (nie jest to czysta stal szlachetna), nierzadko ulega korozji podczas podstawowych procesów dezynfekujących. To wyklucza pilnik z dalszego użytkowania. Pozostawmy go więc w zaciszu domowym na wyjątkowe i pilne okazje, kiedy nie mamy już naprawdę żadnego innego pilnika pod ręką.

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.