Koszyk

Porozmawiajmy…

| Autor: Justyna Gorlicka-Kruk

…O KOSMETOLOGACH – Z Justyną Gorlicką-Kruk, inicjatorką
i członkinią zarządu IZBY KOSMETOLOGÓW, właścicielką gabinetów GORLICKA-KRUK, rozmawiamy o zaangażowaniu Izby w prace legislacyjne mające na celu uregulowanie zawodu kosmetologa.

BF: Pani Justyno, jak to jest z tym zawodem kosmetologa? Istnieje czy nie? Od ponad 20 lat można w Polsce studiować na kierunku o nazwie kosmetologia… i co dalej?
J.G.K.: Izba Kosmetologów powstała m.in. po to, by pomóc kosmetologom w potwierdzeniu na drodze formalnej ich dotychczasowych kompetencji, uzyskanych w toku studiów, a także w wyniku wielu szkoleń, kongresów, warsztatów branżowych etc. Kosmetolodzy, jako absolwenci studiów licencjackich, a potem magisterskich, coraz częściej decydują się na kontynuację swojej edukacji, uzyskując tytuł doktora. Tak jak Pani wspomniała, w Polsce kosmetolodzy kształceni są na uczelniach wyższych od ponad 20 lat. Niejednokrotnie kierunek kosmetologii oferowany jest na renomowanych uczelniach medycznych. Dlatego tym bardziej należałoby nadrobić zaległości legislacyjne, które nie do końca odzwierciedlają tempo i rozwój rynku estetycznego.


BF: Czy kwestie regulacji zawodu będą obejmować sprecyzowany zakres kompetencji kosmetologa? Niektórzy obawiają się, że takie „doprecyzowanie” zawęzi zakres wykonywanych obecnie zabiegów? Czy wg Pani są to słuszne obawy?
J.G.K.: Mówiąc wprost, nasze działania mają na celu przede wszystkim utrzymanie dotychczasowych kompetencji specjalistów kosmetologów. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wdrożona byłaby skrajna wizja niektórych uczestników rynku estetycznego, dążąca do monopolizacji rynku, tym samym wykluczając kilkadziesiąt tysięcy wykwalifikowanych kosmetologów. Moim zdaniem zapisy dotyczące regulacji zawodu kosmetologa powinny być tak sformułowane, by uwzględniały dynamikę branży i postęp technologiczny.


BF: Reprezentując branżę jako Izba Kosmetologów macie Państwo „przewagę” nad stowarzyszeniami i związkami? Na czym polega siła tej organizacji?
J.G.K.:
Nie nazwałabym tego przewagą. Rywalizacja nie jest dobrym kierunkiem, a już na pewno nie na tym polu. Z szacunkiem i sympatią podchodzimy do wszystkich, którzy robią dobre rzeczy dla rozwoju naszej branży. Izba Kosmetologów poza tym, że zrzesza specjalistów budujących branżę estetyczną, to przede wszystkim stanowi narzędzie do komunikacji z organami administracji rządowej. Powołaliśmy Izbę Kosmetologów, ponieważ widzieliśmy potrzebę formalnej komunikacji z poszczególnymi resortami, instytucjami. Ważne było także przyporządkowanie spraw dotyczących zawodu kosmetologa konkretnemu resortowi, co nie było tak oczywiste, jakby mogło się wydawać nie zgłębiając tejże problematyki. Od czasu powstania Izby Kosmetologów udało się zainicjować bardzo dużo procesów, które skupiły uwagę rządzących również na potwierdzeniu dotychczasowych kompetencji kosmetologów w Polsce. Jest to dość złożony i żmudny proces, nie mniej jednak, patrząc chociażby na naszych kolegów fizjoterapeutów, wart wspólnego zaangażowania.


BF: Kosmetolodzy a lekarze oferujący zabiegi medycyny estetycznej? Czy wciąż pogłębiający się konflikt może zostać zażegnany?
J.G.K.: Zapewne będę się powtarzać, ale podkreślę to raz jeszcze, gdyż wciąż stoję na stanowisku, że dialog jest podstawą sukcesu. My, kosmetolodzy, wielokrotnie pokazaliśmy, że chcemy i potrafimy rozmawiać. Oczekujemy jednak współpracy na zasadach partnerskich, z zachowaniem wzajemnego szacunku. Świadcząc usługi o charakterze estetycznym jesteśmy bowiem samodzielnymi specjalistami, którzy stanowią ważną część rynku beauty.


BF:
Bardzo dziękuję za rozmowę.
J.G.K.:
Ja również dziękuję. Będziemy informować czytelników BEAUTY FORUM oraz członków IZBY KOSMETOLOGÓW o postępach naszych działań.

#BEZPIECZNIEUKOSMETOLOGA To akcja skierowana do właścicieli gabinetów i kosmetologów, którzy wykonują swoją pracę z pasją. Ma zachęcać specjalistów do pokazania klientom zaangażowania i wysokich standardów pracy podczas świadczenia usług. Zarząd i zespół Izby Kosmetologów zachęca wszystkich kosmetologów do przyłączenia się do akcji #BEZPIECZNIEUKOSMETOLOGA. Zdjęcia obrazujące Waszą codzienną pracę można wysyłać na adres: [email protected]. Akcja #BEZPIECZNIEUKOSMETOLOGA zakłada m.in. publikację zdjęć, mającą na celu pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, że kosmetolog to zawód godny zaufania.

Justyna Gorlicka-Kruk

Współzałożyciel i Członek Zarządu Izby Kosmetologów, Członek nowo powstałej inicjatywy #KoalicjaDlaKosmetologii, właścicielka gabinetów GORLICKA - KRUK www.gorlickakruk.pl