Z tego artykułu dowiesz się:
• Czy różni się system LED od UV?
• Jakiej długości fali potrzebujemy do utwardzania materiału?
• Jakie są zalety technologii LED?
Spis treści
ŚWIATŁOUTWARDZANIE PRODUKTU | Fizycznie światło jest formą promieniowania elektromagnetycznego. Światło widoczne dla ludzkiego oka znajduje się w zakresie fal o długości od 380 do 780 nanometrów (nm). Zakresy promieni ultrafioletowych UV i podczerwonych IR znajdują się tuż poza końcami tego pola.
Do utwardzania żeli niezbędne jest promieniowanie UVA o określonej długości fali 366nm, jednak aby zapewnić optymalny proces utwardzania, zarówno zakres częstotliwości, jak i ilość wytwarzanego promieniowania UVA zawsze powinny być dobrane do znajdujących się w żelu fotoinicjatorów. Całkowite, szybkie i bezpieczne utwardzenie żelu gwarantują zarówno lampy UV, emitujące światło o długości fali od 320 do 400 nm jak i szeroko dziś stosowane lampy z systemem LED (skrót od angielskiej “light-emitting diode” – „diody emitujące światło”). Technologia LED UV pozwala przeprowadzić natychmiastowy proces polimeryzacji promieniami ultrafioletowymi o długości fali 365-415 nm.
System LED a UV
Zasadniczo proces polimeryzacji za pomocą systemu LED jest identyczny jak znany nam wcześniej system UV. Różnica polega na tym, że należy zoptymalizować stosowany skład chemiczny utwardzanego produktu. Istnieje natomiast błędne przekonanie, że promienie UVA wytwarzane przez diody LED szybciej utwardzają żel niż klasyczna lampa UV. Jednak należy pamiętać, że nie każda dioda LED jest zdolna utwardzić każdy żel. Spektrum promieniowania UVA w lampach LED musi być dokładnie dopasowane do żelu, który ma być utwardzony. Klasyczna lampa UVA daje natomiast taką pewność. Natomiast jeśli chodzi o żarówki to w tradycyjnych lampach UV należy je regularnie wymieniać, średnio co trzy–cztery miesiące, co nie dotyczy urządzeń LED oraz CCFL. Diody LED są umieszczone w kilku mniejszych jednostkach, w zależności od wymaganej mocy. Powstałe w ten sposób moduły mogą zawierać nawet 100 lub więcej diod LED. Są one sterowane za pomocą inteligentnego obwodu, co wpływa na możliwość kontrolowania ich w oddzielnych strefach. Umożliwia to dostosowanie modułu LED do szerokości roboczej i umożliwia oszczędność energii.
Zalety lamp LED
Technologia LED UV stosowana jest w suszeniu i utwardzaniu przemysłowym wszędzie tam, gdzie wymagane są jej szczególne zalety:
- możliwa wysoka częstotliwość cyklów pracy,
- natychmiastowa gotowość do użycia,
- wysoka wydajność,
- kompaktowy rozmiar,
- długa żywotność,
- niska emisja ciepła,
są również bardzo cenione w codziennym użytku prywatnym, przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie, mikroelektronice, medycynie, stomatologii i światłoutwardzalnej technologii dentystycznej jak również w sektorze stylizacji paznokci. Technologia lamp LED znalazła zastosowanie w przemyśle przede wszystkim ze względu na swoją wysoką energooszczędność, która przekłada się na obniżenie kosztów pracy a także niższą szkodliwość wobec środowiska naturalnego, umożliwia osiągnięcie trwałych i szybkich efektów w zadziwiająco krótkim czasie.