Koszyk
Siła menu zabiegowego

Siła menu zabiegowego

| Autor: Agnieszka Majewska-Kunat

Z tego artykułu dowiesz się:

• jaką rolę odgrywa dobrze skomponowane menu?

• jak wykorzystać potencjał menu?

• jak przygotować doskonałe menu, zarówno pod względem merytorycznym, jak i koncepcyjnym?

Jak zwiększyć sprzedaż produktów do pielęgnacji domowej? – Krótkie, konkretne, pobudzające apetyt, niczym w najlepszych restauracjach, czy rozbudowane, aby pokazać klientom szeroki wachlarz możliwości zabiegowych? Wyraziste i kolorowe, czy może powściągliwe i minimalistyczne? Jakie powinno być menu zabiegowe, by jasno komunikowało ofertę zabiegową ale też było zachętą do zakupu dodatkowych produktów home care? Agnieszka Majewska-Kunat odpowiada i zaprasza do wypowiedzi znanych ekspertów.

Zdecydowanie warto mieć świadomość, iż to, jak wygląda oraz w jaki sposób skonstruowane jest menu zabiegowe, jest ważnym elementem strategii każdego gabinetu. Jest ono nie tylko istotną częścią komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami, która ma za zadanie efektywnie zaprezentować ofertę. Stanowi także pewnego rodzaju komunikat wysyłany do odbiorcy, który ma na celu przykuć jego uwagę, skłonić go do skorzystania z oferty zabiegowej, najlepiej uzupełnionej o podtrzymującą efekty pielęgnację domową.

Menu jako wizytówka

Punktem wyjścia powinno być takie zaplanowanie menu, które będzie nawiązywać do filozofii danego miejsca i odzwierciedlać wartości, które są w nim kluczowe. Jeżeli Twoim kierunkiem rozwoju jest gabinet spa, to również menu powinno odzwierciedlać ten fakt poprzez pokazanie wartości związanych z relaksem i odpoczynkiem, np. holistycznym podejściem do pielęgnacji i dbaniem o dobrostan. W takim przypadku Twoje menu może być bardzo sensualne, aby działało na wiele zmysłów równocześnie – nie tylko poprzez wzrok, ale także dotyk, dźwięk czy zapach. Za tym idzie oczywiście odpowiednie wykorzystanie wielu elementów: grafik nawiązujących do filozofii spa, przyjemnej faktury papieru czy zapachu zbliżonego do linii kosmetyków w salonie. Jeżeli z kolei kierunkiem, w jakim zmierzasz, jest medical beauty, warto, aby menu było skupione mocniej na wartości zdrowia i już w samej formie podawczej – prostsze, przejrzyste, przekazujące kluczowe informacje.

Miej zawsze na uwadze, kto jest Twoją główną grupą docelową i pod jej kątem buduj menu zabiegowe. Jeżeli oferujesz zabiegi luksusowe, Twoim klientom z pewnością do gustu przypadną oferty nieszablonowe, szyte na miarę, dopasowane do indywidualnych preferencji.

Wykorzystaj potencjał

Marki kosmetyczne oraz sprzęt, na który zdecydował się gabinet, stanowią swego rodzaju bazę, którą należy obudować w oryginalny przekaz i odpowiednią formę. Korzystając z materiałów przekazanych przez producentów i dystrybutorów – stwórz własny atrakcyjny kontent. Nie powielaj gotowych tekstów, bo nie wyróżnisz się na tle innych gabinetów, które również w swoim portfolio mają podobne lub te same marki. Ważny jest oczywiście wybór odpowiedniej marki kosmetycznej, dostosowanej do potrzeb danego gabinetu. Trzeba mieć świadomość, że menu zabiegowe, dobrze skorelowane z produktami do użytku w domu, długofalowo buduje silny wizerunek salonu. Klienci zabierają wówczas cząstkę gabinetu i namiastkę doświadczeń do własnego domu. Muszą mieć już zatem pozytywne wrażenia związane z doświadczaniem danej marki kosmetycznej, która powinna być lepsza, bogatsza w składniki aktywne, efektywniejsza niż inne szeroko dostępne produkty drogeryjne. Silny, rozpoznawalny wizerunek marki kosmetycznej, która sama prowadzi działania PR i jest obecna medialnie, dodatkowo będzie wspierać sprzedaż jej produktów również w Twoim gabinecie.

Siła oferty

W menu zabiegowym ważne miejsce powinny zajmować zabiegi, co do których masz pewność, że dobrze sprzedają się przez cały rok. To będzie podstawowa jego część, którą należy uzupełnić o zabiegi sezonowe. Systematycznie warto dokładać również nowości, oferty specjalne oraz okazjonalne, także w zakresie kosmetyków do odsprzedaży. Pamiętaj, że menu zabiegowe wymaga pokazania zawsze na kilku nośnikach – warto więc, aby było wyeksponowane nie tylko w gabinecie, ale też na stronie WWW czy w social mediach. Miej zawsze na uwadze, kto jest Twoją główną grupą docelową i pod jej kątem buduj menu zabiegowe. Jeżeli oferujesz zabiegi luksusowe – Twoim klientom z pewnością do gustu przypadną oferty nieszablonowe, szyte na miarę, dopasowane do indywidualnych preferencji.

Ważny jest oczywiście wybór odpowiedniej marki kosmetycznej, dostosowanej do potrzeb danego gabinetu. Trzeba mieć świadomość,  że menu zabiegowe, dobrze skorelowane z produktami do użytku w domu, długofalowo buduje silny wizerunek salonu

Kompozycja

Istnieje kilka sposobów na ułożenie poszczególnych zabiegów, np. gdy kluczem jest tradycyjny podział, do którego przyzwyczajeni są klienci, typu: zabiegi pielęgnacyjne, regeneracyjne itp., inna droga to pogrupowanie ich według przeznaczenia zabiegu, jako odpowiedź na konkretne problemy, albo też według marek, które dostępne są w gabinecie. Stosunkowo rzadko stosowany jest alfabetyczny podział zabiegów. Niezależnie od tego, jaki sposób prezentacji oferty wybierzesz, ważne, aby był on spójny, przejrzysty i logiczny.

Spójny wizerunek

Warto również pamiętać, że tworzenia menu zabiegowego nie należy traktować jako czynności jednorazowej, a jako proces. Bowiem kluczowe jest tu systematyczne badanie i wyciąganie wniosków, które produkty i usługi sprzedają się najlepiej i są najatrakcyjniejsze dla danej grupy docelowej. Pamiętaj, że menu zabiegowe jest jednym z elementów budowania wizerunku gabinetu. Dlatego też powinno być ono spójne z innymi elementami, typu: wystrój wnętrz, strona WWW czy ubiór personelu. Konsekwentne dopasowanie do siebie tych poszczególnych elementów sprawia, że w umyśle klienta powstaje spójny wizerunek gabinetu, oferowanych zabiegów i produktów, które na dłużej pozostają w jego pamięci.

Kurs na sukces

Jeżeli zatem obierzesz określony kierunek rozwoju – trzymaj się go przez dłuższy czas. Wtedy poszczególne elementy komunikacji – w tym menu zabiegowe – będą się uzupełniać i wzmacniać nawzajem, budując siłę Twojej marki. Unikaj chaosu, chwilowych mód i naśladowania konkurencji. Obierz własną drogę, szukaj nietuzinkowych rozwiązań i krok po kroku podążaj nią długofalowo, twórczo kreując swoje menu zabiegowe. W dzisiejszych czasach należy być elastycznym i reagować na sygnały z rynku, dlatego menu zabiegowe musi rozwijać się wraz ze zmianą potrzeb rynkowych klientów, ale raczej powinna być to ewolucja, nie rewolucja.

Agnieszka Majewska-Kunat

Ekspertka PR, trenerka biznesu, kulturoznawczyni, zajmuje się budowaniem strategii marketingowych dla firm z branży beauty.