Koszyk

Skóra rąk – druga wizytówka

| Autor: Marta Cwalińska

Z tego artkułu dowiesz się:

•  Czym charakteryzuje się skóra dłoni?

•  Jakie czynniki wpływają na jej kondycję?

•  Jak ją pielęgnować zarówno w domu, jak i w gabinecie?

Spis treści

Dlaczego taki temat? Skóra rąk to nasza druga wizytówka, zaraz po twarzy. Kobiety bardzo zwracają uwagę na dłonie. To nimi witamy się, podajemy przedmioty, pieniądze, gotujemy, sprzątamy, pracujemy. Wiele z nas, zarówno kosmetolożek, jak i naszych klientek ma zadbane, wystylizowane paznokcie. ALE często zapominamy o skórze dłoni (choć bardzo często również słyszymy skargi na jej stan). Może czas się z tym uporać raz na zawsze, oraz zająć się gośćmi naszych salonów kompleksowo, aby każda wychodząca z nich kobieta była wyedukowana, a jej dłonie świeciły przykładem zdrowej skóry. Zacznijmy od podstaw.

Fizjologia i anatomia

Warstwa rogowa skóry rąk jest grubsza, niż reszta skóry na naszym ciele. Jest to oczywiście zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na stronie grzbietowej występuje niewiele gruczołów łojowych, a na dłoniowej nie ma ich wcale. Przesuszanie się skóry w tej okolicy ciała wynika z osłabienia funkcji tych gruczołów oraz niewystarczającej ochrony przed TEWL. Z kolei gruczołów potowych jest znacznie więcej, a podskórna tkanka tłuszczowa jest nikła i ubywa wraz z wiekiem. Gojenie się skóry oraz jej metabolizm na dłoniach jest wolniejszy. Zauważamy za to więcej zakończeń nerwowych i receptorów czucia.

Co wpływa na stan skóry?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan skóry jest oczywiście promieniowanie UV. Mają znaczenie, również okoliczności wpływające na skórę, w rozumieniu ogólnym: wysokie i niskie temperatury, wiatr, deszcz, mróz, zanieczyszczenie środowiska, kurz, alergeny, ogrzewanie i klimatyzacja. Nie możemy zapomnieć o detergentach oraz licznych związkach chemicznych i naturalnych (w tym wpływ samej wody), które znacząco oddziałują na skórę rąk.

Gdzie oprócz szyi najbardziej widać upływający czas?

A no oczywiście na dłoniach. Zmarszczki, prawie całkowity zanik tkanki tłuszczowej, prześwitujące naczynia krwionośne, utrata elastyczności oraz plamy soczewicowate (zmiany barwnikowe)- oto objawy starzenia się skóry rąk. Na co jeszcze skarżą się klientki? Suchość, pękanie, nadmiernie łuszczenie, świąd, pieczenie, podrażnienie, nadmierna potliwość. Jak temu zaradzić? 5 złotych zasad dla klientów salonu.

1. Unikanie alergenów i środków potencjalnie drażniących. Jeśli już trzeba takowych używać np. podczas sprzątania – ZAKŁADAMY RĘKAWICZKI.

2. Korzystanie z substancji aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji. Jakich? Na przykład gliceryna, lanolina, ceramidy, mocznik, alantoina, pantenol, kolagen, elastyna, masło shea i kakaowe, olej z awokado, flawonoidy, witaminy A, C i E oraz najważniejsze filtry (OCHRONA PRZECWSŁONECZNA). Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy częściej myjemy dłonie mydłem, dezynfekujemy je. Nałożenie kremu po tych czynnościach to MUST DO.

3. Nie dezynfekujemy rąk co 5 minut. Zaburzamy w ten sposób znacząco barierę hydrolipidową oraz wysuszamy skórę. Robimy to oczywiście, po kontakcie z różnymi przedmiotami, po przyjściu do domu, przed sporządzaniem czy spożywaniem posiłków, ale robimy to z głową.

4. Po każdym myciu rąk, dokładnie je suszymy.

5. Raz w tygodniu można nakładamy nawilżającą maskę na dłonie i zakładamy bawełnianie rękawiczki.

Zabiegi kosmetologiczne? O TAK!

Nawilżenie, przeciwdziałanie starzeniu, niwelowanie przebarwień, poprawa elastyczności to nasze zadania. Tak naprawdę możemy stosować wszystkie zabiegi wykorzystywane przy problemach skórnych innych partii ciała, czyli: peelingi chemiczne, mezoterapia, zarówno igłowa jak i bezigłowa, infuzja tlenowa, LED, HIFU, laser.  Możemy skomponować zabiegi przeznaczone specjalnie dla tej partii, wpleść je w inny zabieg lub zrobić gratis podczas wybranej usługi. Klientki na pewno to docenią.

Zabiegi kosmetologiczneA Panowie?

Nie możemy zapomnieć o naszych Panach. Oni również są ważni. Coraz częściej stają się klientami salonów i korzystają z różnych usług, w tym także tych na dłonie. Bardzo często to właśnie oni borykają się z liczniejszymi problemami niż my kobiety. Naprawa auta, odśnieżanie, majsterkowanie w garażu – to zadania, podczas, których skóra rąk może dostać „w kość”. Zadbajmy także i o nich. Może na dzień chłopaka, jakaś akcja promocyjna dla nich z wykorzystaniem zabiegów na skórę rąk?

Marta Cwalińska

Dyplomowany mgr kosmetologii (WsiiZ Warszawa). Właścicielka salonu Złoty Gabinet. Autorka ebooka o tajnikach skóry. Prowadzi bloga www.zlotygabinet.pl.