Koszyk

Wszystko co chcesz wiedzieć o frezarce i frezach #1

| Autor: Izabela Stelmaszyk

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Czym jest frezowanie?

•  Jak są najważniejsze parametry techniczne frezarki?

•  Jak wybrać urządzenie?

Wybieramy urządzenie Frezarka, czyli tzw. pilnik elektryczny należy dzisiaj do obowiązkowego wyposażenia każdego salonu manicure i pedicure. Ale nie tylko, coraz częściej spotyka się małe przenośne urządzenia marketowe do stosowania w zaciszu domowym. I choć różnią się one zdecydowanie parametrami technicznymi, przede wszystkim mocą, maksymalną ilością obrotów na minutę, gabarytami, możliwością chłodzenia cieczą lub obecnością pochłaniacza czy też ceną, bezwzględnie sięga po frezarkę coraz więcej osób nie tylko z sektora kosmetycznego. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, poznajmy parę technicznych szczegółów, które z pewnością ułatwią nam podjęcie decyzji i pracę bez eksperymentowania.

 

Czym jest frezowanie?

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oferta frezarek stale się powiększa, a to ze względu na rosnące wymagania klientów  jak i rozrost sektora gospodarczego.  Nie zdajemy sobie  sprawy  lub po prostu nie zastanawiamy się nad tym, że frezowane rzeczy otaczają nas niemalże z każdej strony. Frezowanie to tak naprawdę stały element obrabiania wszelkiego rodzaju płaszczyzn, kanałów i kanalików, rowków, powierzchni kształtowych, uzębień,  wzorów i innych . Frezowanie to jeden z rodzajów obróbki poprzez skrawanie materiału (obróbki skrawaniem). Za pomocą wieloostrzowego narzędzia o kształcie bryły obrotowej (czyli frezu), zamontowanego na obrabiarce zwanej frezarką frezowanie nadaje odpowiedni kształt najróżniejszym przedmiotom z metalu, drewna, tworzyw sztucznych lub innych materiałów skrawalnych. Podczas  obróbki materiału za ruch obrotowy odpowiada właśnie frez a ruch posuwowy wykonywany jest albo przez narzędzie albo przez przedmiot obrabiany. Przed zakupem frezarki należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, o których wspomniałam wcześniej. Najważniejsze z nich to:  Moc – jest niezwykle ważna. Mikrosilniczek to przyrząd napędzający do odpowiedniej prędkości. Należy pamiętać, że w przypadku wykonywania zabiegu pedicure ustawiamy nie mniej niż 35 tyś obrotów/min. Prędkość obrotowa – najbardziej optymalna wartość tego wskaźnika dla dobrej frezarki to 20 000 – 30 000 obrotów na minutę. Moment obrotowy – pamiętać należy, że im większy jest moment obrotowy frezarki, tym większa jest siła, z jaką narzędzie pracuje, co ma znaczenie w przypadku obróbki np. zrogowaciałego naskórka na stopach (frezarka nie będzie się zatrzymywała). Regulacja kierunku skrętu – warto wybrać frezarkę umożliwiającą ustawianie skrętu w prawo i w lewo, co ułatwia dotarcie do wszystkich zakamarków stylizacji i nie tylko oraz pracę zarówno prawo jak i leworęcznym. Uchwyt – wpływa na komfort pracy, dlatego musi być ergonomiczny. Odpowiednio wyprofilowana rączka dobrze leży w dłoni, jest stabilna i solidna. Ważna jest też waga rączki, im lżejsza tym lepiej, gdyż eliminujemy w ten sposób ryzyko obciążeń nadgarstka. Głośność – ważne jest, aby frezarka była możliwie jak najbardziej cicha. Wielkość i waga – cechy te mają znaczenia dla stylistek mobilnych. Głowica – lekka, poręczna, stabilna, solidna, ergonomiczna, wygodna w utrzymaniu, łatwa do dezynfekcji, najlepsza typu twist-lock, do niej mocuje się odpowiedni frez , nie może się przegrzewać podczas intensywnej pracy i nasilać uczucia wibrowania.

Izabela Stelmaszyk

Magister kosmetologii, właścicielka firmy IMS, instruktor stylizacji paznokci. Posiada dyplom mistrzowski szwajcarskiej firmy SAREMCO Cosmetics. Sędzia/juror międzynarodowych mistrzostw stylizacji paznokci, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji w pismach branżowych.