Koszyk

Wzmożona ostrożność

| Autor: Dr N. Med. Katarzyna Osipowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czy w czasie pandemii można wykonywać inwazyjne i średnio inwazyjne zabiegi estetyczne? Jeżeli tak, to które?

• Jakie środki ostrożności są zalecane przed i po zabiegu wykonywanym z naruszeniem struktur skóry?

• Jak należy przygotować gabinet, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo?

• Jakie dodatkowe zalecenia powinien otrzymać klient?

 

 

Spis treści

 

Koronawirus a zabiegi inwazyjne | Czas pandemii nakłada wiele ograniczeń, z którymi trzeba się zmierzyć w codziennym życiu. Nasi klienci i pacjenci nie chcą jednak rezygnować z dbania o siebie, w tym z zabiegów inwazyjnych i średnio inwazyjnych. Do takich zaliczają się zarówno zabiegi głębokiej eksfoliacji, jak i te związane z nakłuwaniem czy też innego rodzaju kontrolowanym uszkadzaniem struktury skór. W dobie koronawirusa takie procedury mogą być przeprowadzane bez obaw, warunkiem jak zawsze jest zachowanie środków bezpieczeństwa. Jakich? O tym pisze dla Was dr Katarzyna Osipowicz.

Według zaleceń każda klinika świadcząca usługi z zakresu medycyny estetycznej czy kosmetologii inwazyjnej powinna być do nich odpowiednio przygotowana. Po każdym pacjencie/kliencie powinny być dezynfekowane urządzenia oraz przyrządy używane do zabiegu. Zaleca się używanie jednorazowych przyborów kosmetycznych, a w przypadku braku takiej możliwości dokładną dezynfekcję oraz sterylizację wymagających tego akcesoriów i urządzeń. Odstępy między poszczególnymi stanowiskami pracy muszą wynosić co najmniej 1,5 metra. W danym gabinecie zabiegowym powinien przebywać jeden pacjent oraz lekarz z asystą przeprowadzający zabieg lub kosmetolog i klient. Warto ograniczyć liczbę osób w poczekalni do minimum. Oczywiście dezynfekcja rąk, pomiar temperatury pacjenta oraz lekarza są ważnym elementem bezpieczeństwa zabiegu. Podczas zabiegów w obrębie twarzy pacjent może zdjąć maseczkę lub przyłbicę, natomiast przeprowadzający zabieg bezwzględnie musi ją mieć przez cały czas. Wybór środka ochrony twarzy zależy od wielu czynników, rekomendowane są maski ffp3 lub n95, ponieważ zapewniają wyższy stopień bezpieczeństwa. Ponadto dezynfekcja klamek oraz innych często używanych powierzchni jest obowiązkiem i powinna być wykonywana kilka razy dziennie. Takie postępowanie ogranicza możliwość zarażenia i pozwala na przeprowadzenie zabiegu w komfortowych, a przede wszystkim bezpiecznych warunkach.

 

Po pilingu i laserze

Zabiegi inwazyjne to te, które naruszają strukturę skóry. Pielęgnacja skóry po zabiegach inwazyjnych jest szczególnie ważna, ponieważ przyspiesza proces gojenia. Przykładem jest zabieg laserem frakcyjnym, podczas którego dochodzi do szeregu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które z kolei wpływają na procesy regeneracyjne oraz wzrost produkcji kolagenu. W efekcie skóra staje się młodsza i pozbawiona zmarszczek. Po zabiegu wymagana jest jednak szczególna pielęgnacja, ponieważ skóra jest podrażniona oraz może się przesuszać. Dlatego ważne jest zachowanie jej nawilżenia przez stosowanie odpowiednich kremów oraz preparatów łagodzących. Podobnie rzecz się będzie miała po zastosowaniu głębokich pilingów chemicznych. Zalecenia są analogiczne. Podczas zabiegów w obrębie twarzy pacjent może, a siłą rzeczy musi zdjąć maseczkę lub przyłbicę, natomiast przeprowadzający zabieg bezwzględnie musi ją mieć przez cały czas. Ważne jest przeprowadzenie zabiegu w komfortowych, a przede wszystkim bezpiecznych warunkach. Należy mieć na uwadze, że skóra po zabiegu, który narusza jej strukturę, jest wrażliwsza na zakażenia, dlatego bardzo ważne jest, aby wychodząc po nim z gabinetu nałożyć na twarz maseczkę lub przyłbicę, która nie była wcześniej używana. Należy zapewnić możliwie jak najkrótszą drogę do domu, aby móc jak najszybciej zdjąć maseczkę lub przyłbicę. Za każdym razem maseczka powinna być nowa, a czas jej noszenia powinien być zredukowany do absolutnego minimum. W związku z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej zaleca się pozostanie w domu przez kilka pierwszych dób po zabiegu, aby nie narażać się na ucisk i tarcie powodowane maseczką oraz przyłbicą, co mogłoby negatywnie wpłynąć na proces gojenia. Przed nałożeniem kremu na okolicę poddaną ingerencji należy zawsze umyć i zdezynfekować dłonie. Co do tej kwestii zasady się nie zmieniły, czy był, jest, czy będzie COVID.

 

Gdy w grę wchodzi igła

Mezoterapia to również zabieg, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry po jego wykonaniu. Jako że polega na wprowadzaniu substancji odżywczych pod skórę za pomocą cienkich igieł, struktura skóry zostaje naruszona. Czas od momentu wykonania zabiegu do kompletnego zagojenia się skóry wymaga łagodzącej pielęgnacji. W zależności od obszaru ciała, na którym został wykonany, należy podjąć pewne środki ostrożności przed zakażeniem oraz niepotrzebnym naruszeniem skóry w miejscu zabiegu. Jeśli mezoterapia była wykonana w obszarze twarzy, można rozważyć, czy maseczki nie zamienić na przyłbicę tuż po zabiegu. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu w dniu jego wykonania, aby nie podrażniać skóry maseczką. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są bardzo popularne i skuteczne. Pozwalają na zredukowanie zmarszczek, wygładzenie skóry oraz odmłodzenie wyglądu. Warto pamiętać, aby odpowiednio dbać o skórę po procedurze. Po wstrzyknięciu botoksu należy unikać dotykania oraz pocierania twarzy. Dlatego nie zaleca się osłaniania jej przyłbicą, która mogłaby uciskać miejsca wstrzyknięcia leku. Toksyna botulinowa powinna zadziałać dokładnie w miejscu podania, co będzie niemożliwe w przypadku ucisku.

 

 

Po zabiegach inwazyjnych, takich jak głębokie złuszczanie przy użyciu pilingów chemicznych, czy np. zabiegach z laserem frakcyjnym, w trakcie których kontrolowane oparzenie powoduje intensywne podrażnienie, w następstwie którego skóra również bardzo intensywnie może się łuszczyć, należy zachować wzmożoną ostrożność i  najwyższy stopień higieny, aby uniknąć potencjalnych nadkażeń.

 

Zwiększona ostrożność wskazana

Mimo obecnie panującej pandemii przeprowadzenie zabiegów bardziej inwazyjnych, z zakresu chirurgii plastycznej, jest możliwe i bezpieczne. Należy jednak zadbać o większe środki ostrożności. Przed zabiegami wszczepienia implantów piersi, liposukcji, abdominoplastyki i przeszczepu tłuszczu warto zastosować samoizolację minimum 10 dni przed oraz po nim, aby uniknąć zarażenia się wirusem. Ponadto przed zabiegami chirurgicznymi powinno wykonać się RTG płuc oraz podstawową morfologię, która potwierdzi dobry stan zdrowia pacjenta. Zaleca się również wykonanie testu, aby wykluczyć zakażenie COVID-em. Jest to niezmiernie ważne postępowanie, aby zabieg chirurgiczny mógł odbyć się bez narażenia zdrowia pacjenta. Istotne jest, by był to test PCR (wymaz). Nie rekomenduje się testów kasetowych, które mogą być dodatnie, nawet jeśli pacjent przebył kilka miesięcy temu infekcje, a teraz jest zdrowy.

 

 

Zabiegi estetyczne – Co jeszcze?

Niezależnie od rodzaju przeprowadzanego zabiegu warto zwrócić uwagę na to, aby środki do dezynfekcji nie dostały się w okolice podrażnionej zabiegami skóry. Może to powodować pieczenie oraz swędzenie, a niepowołane substancje mogą wywołać wyprysk alergiczny czy z podrażnienia. Dlatego należy unikać dotykania twarzy i miejsc zabiegu, poza oczywiście momentem nakładania łagodzących i nawilżających kremów oraz preparatów zaleconych w rutynie pozabiegowej. Decyzja o zabiegach inwazyjnych i średnio inwazyjnych w dobie pandemii powinna być przemyślana, a osoby poddające się im muszą szczególnie zwrócić uwagę na czas potrzebny do zagojenia się skóry, aby móc zapewnić ku temu odpowiednie warunki. W przypadku mało inwazyjnych procedur, które nie wymagają długiego czasu rekonwalescencji, czas izolacji można z powodzeniem wykorzystać do pracy zdalnej.

 

Źródła:
http://www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/Projekt5/salon_kosmetyczny.pdf?fbclid=IwAR3oHLiS09-dLFdZtnDFA20mCSy_s6_6YGlYFg02rzEv4UetgzDScL5fa5T4
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/salony-kosmetyczne?fbclid=IwAR19xizUUSMfXcIMh3TScfAI2AdVtMsjlyNh8M3aFqVoa-jFlava1bNUAX0

https://www.termedia.pl/zalecenia

 

RADA Ważne jest, aby stosować się do utrzymania odpowiedniej higieny przed i w trakcie zabiegu, a po nim szczególną uwagę zwrócić na okres rekonwalescencji oraz pielęgnację. Dokładne wytyczne i zalecenia przed- i pozabiegowe klienci powinni otrzymać w formie ustnej i pisemnej.

 

 

dr n. med. Katarzyna Osipowicz | Ekspert z zakresu dermatologii, trychologii i medycyny estetycznej. Pracuje w Klinice Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi swoją Klinikę OT.CO w Warszawie. www.klinikaotco.pl https://katarzynaosipowicz.pl https://piotrturkowski.pl