Koszyk
Na zdjęciu widoczny proces nakładania kosmetyku na czoło
Źródło: istockphoto-Elena-Safonova

Składniki pod lupą cz. 12 –Kwas laktobionowy

| Autor: Agnieszka Świerzko, Agata Czałbowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o budowie chemicznej kwasu laktobionowego,
  • jakie są właściwości kwasu laktobionowego,
  • o zastosowaniu kwasu laktobionowego w kosmetologii.

Kwas laktobionowy należy do polihydroksykwasów bionowych, czyli grupy hydroksykwasów o dodatkowej cząsteczce cukru. Nadaje mu to właściwości nawilżające i ochronne.

Wyróżnia się także dużą łagodnością i wszechstronnością działania, dzięki czemu jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do nawilżenia skóry.

Pochodzenie i budowa chemiczna

Kwas laktobionowy otrzymywany jest z laktozy w wyniku syntezy chemicznej, enzymatycznej lub mikrobiologicznej, choć coraz częściej sięga się także po metody biotechnologiczne.

W jego strukturze znajduje się kwas glukonowy połączony z galaktozą. Cukier ten bierze udział w syntezie proteoglikanów i prokolagenu oraz wspomaga proces gojenia się ran. To połączenie sprawia, że kwas laktobionowy łączy właściwości hydroksykwasów i cukrów, dzięki czemu działa zarówno złuszczająco, jak i intensywnie nawilżająco.

Pozostało 82% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Agnieszka Świerzko

mgr inż. biotechnologii, kosmetolog. Ekspert i szkoleniowiec Nanili Professional. Specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu skutecznych produktów kosmetycznych, analizie trendów oraz edukacji kosmetologów.

Agata Czałbowska

Chemik, założycielka marki Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. Początkowo związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także zarządzania projektami i monitorowania badań klinicznych.