Koszyk
Co z tą depilacją?

Co z tą depilacją?

| Autor: Magdalena Bakuła

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są przeciwwskazania do depilacji intymnej woskiem u kobiet w ciąży?

• Czy są specjalne wytyczne i procedury zabiegowe dla ciężarnych klientek?

• Jak sprawić, by zabieg przebiegał komfortowo?

• Kiedy najlepiej wykonać depilację przedporodową?

Spis treści

Depilacja okolic intymnych kobiet w ciąży? – Choć wydawać by się mogło, że zabieg depilacji intymnej od dłuższego już czasu nie jest tematem tabu ani dla klientek, ani dla zabiegowców, są sytuacje, w których mity wciąż wygrywają z faktami, a niepewność dyktuje fałszywe odpowiedzi. Magdalena Bakuła przybliża temat depilacji okolic intymnych kobiet w ciąży.

Choć nazywana jest stanem błogosławionym, nie da się ukryć, że w pewnym momencie, zazwyczaj pod koniec ciąży, następuje czas, w którym niemal każda przyszła mama marzy o tym, by choć na chwilę móc „odpiąć” rosnący brzuszek i wyspać się wygodnie. Albo samodzielnie i bez zadyszki zawiązać buty. Rosnący brzuch sprawia, że pewne czynności stają się trudne, a inne wręcz nieosiągalne. I nie mówimy tu o przebiegnięciu maratonu, ale podstawowych sprawach dnia codziennego, jak choćby pielęgnacji. Malowanie paznokci u stóp czy ogolenie nóg wymaga już wytrawnych akrobacji i często kończy się głośnym westchnieniem i rezygnacją. No a dokładna samodzielna depilacja intymna w pewnym momencie staje się po prostu niemożliwa, chyba że przyszła mama jest… joginką lub gimnastyczką.

Na pomoc!

Poród zbliża się więc wielkimi krokami, a nasza przykładowa klientka chciałaby czuć się komfortowo i wykonać depilację woskiem. Wówczas zazwyczaj pojawia się myśl, by udać się do specjalisty. I tu nierzadko następuje przykra niespodzianka. Przekraczając próg gabinetu kosmetycznego kobieta w ciąży słyszy, że nie można, nie zaleca się, w ciąży „nie robimy”. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy istnieją powody, by odmawiać kobietom w ciąży zabiegu depilacji?

Depilacja u kobiet w ciąży – Know-how

O ciąży fizjologicznej mówi się wtedy, gdy jej przebieg jest prawidłowy, pozbawiony obciążeń i komplikacji. Tak więc, krótko rzecz ujmując, depilacja w ciąży jest bezpieczna pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. Wykonuję depilację u kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze. Jeśli jednak klientka nigdy wcześniej nie korzystała z zabiegu depilacji woskiem, jestem zdania, że III trymestr nie jest odpowiednim momentem na pierwsze podejście. Osobiście nie wykonuję pierwszorazowych zabiegów pod koniec ciąży. Stres i dyskomfort towarzyszący pierwszemu zabiegowi może być zbyt duży, co mogłoby spowodować przyspieszenie porodu.

Klientkom planującym ciążę zalecam rozpoczęcie przygody z depilacją woskiem już na etapie przygotowań. Kiedy przyszła mama jest oswojona z tego typu działaniami, stres jest zredukowany do minimum, dyskomfort towarzyszący depilacji włosków osłabionych wcześniejszymi zabiegami znacznie mniejszy. Wówczas też nic nie stoi na przeszkodzie, by zabieg wykonać nawet na kilka tygodni przed porodem.

Depilacja – Konieczna intymność

Dla każdej klientki, ale dla przyszłej mamy szczególnie, ważne jest też to, by zabieg odbywał się w intymnej atmosferze. Mimo iż praca powinna być szybka i sprawna, klientka nie może odczuwać pośpiechu czy nagłości ruchów. Pozycja półleżąca, a nawet półsiedząca jest wygodniejsza dla przyszłej mamy, można podłożyć też wałeczki z ręczników pod nogi. Poinformujmy też klientkę, iż ma możliwość odpoczynku w trakcie procedury – zarezerwujmy nieco więcej czasu niż na standardowy zabieg. Ciężarna klientka może potrzebować zmian pozycji, wyjścia do toalety, rozprostowania czy rozmasowania nóg, przerwy na napicie się wody czy herbaty. Zalecam zatem wydłużenie czasu zabiegu, żeby nie był wykonywany „na szybko”.

KROK PO KROKU

– Klientka nie musi się specjalnie przygotowywać do zabiegu, ale powinna mieć możliwość skorzystania z prysznica, jeśli sobie tego życzy.

– W gabinecie powinna być przygotowana dla niej bielizna jednorazowa, chusteczki do higieny intymnej oraz ręcznik.

– Jeśli włosy są zbyt długie, osoba wykonująca zabieg przycina je trymerem zanim nałoży pierwszą „łatkę” wosku.

–Tempo pracy dostosowujemy do klientki.

–Umożliwiamy klientce przerwę w zabiegu, aby mogła wyprostować nogi, usiąść, napić się.

–Pracujemy z wdechem i wydechem, żeby depilacja była mało bolesna.

–W gabinecie panuje intymna atmosfera. Nikt nie wchodzi w trakcie zabiegu, zabiegowiec skupiony jest na klientce.

Kluczem do sukcesu, czyli jak najbardziej komfortowej i szybkiej depilacji, jest odpowiednia technika. Pamiętajmy o pojedynczym zamaczaniu, czyli po każdym zanurzeniu szpatuły w wosku wyrzucamy ją do kosza. Wtedy mamy pewność, że wosk, którym pracujemy, jest czysty.

Włosy i skóra ciężarnej

Ze względu na „burzę hormonalną” włosy po depilacji mogą odrastać w różnym tempie, często też zaczynają wrastać nawet u tych klientek, u których problem nie występował wcześniej (szczególnie na wzgórku łonowym). Należy klientkę uprzedzić, że tak może być, i wyposażyć w odpowiednie zalecenia i produkty do pielęgnacji pozabiegowej. Wraz z ustabilizowaniem sytuacji hormonalnej tendencja do wrastania lub przyspieszony wzrost włosa zanikają. W ciąży wiele kobiet zmaga się
z pękającymi lub rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Skóra podatna jest również na mikrowylewy, dlatego robiąc zabieg musimy pamiętać, żeby dobrze napinać ją podczas depilacji. Odpowiednia technika zminimalizuje również ból. Niska temperatura wosku sprawi, że nie ma obawy, iż powstaną podskórne wylewy lub popękane naczynka.

Piękna i zadbana

Klientki często zastawiają się, czy depilacja w ciąży jest bezpieczna. Szukając informacji trafiają na wiele sprzecznych opinii. Mama i babcia łapią się za głowę i odradzają, koleżanka zachwala i poleca, w jednym gabinecie słyszy, że tylko w II trymestrze, w drugim, „zapraszamy po połogu”, w kolejnym, że tylko pastą cukrową, bo wosk nie jest wskazany. Biorąc pod uwagę hormonalną huśtawkę, która towarzyszy ciężarnej, taki potok skrajnie różnych informacji może przyprawić o zawrót głowy i na pewno nie ułatwia decyzji. Tymczasem zabieg depilacji woskiem jest bezpieczny pod warunkiem wykluczenia nielicznych bezwzględnych przeciwwskazań. Każda kobieta na każdym etapie życia ma prawo czuć się piękna i zadbana, a rolą specjalisty beauty jest jej to umożliwić. Wspierajmy klientki w ciąży naszą wiedzą i doświadczeniem, tak aby z poczuciem komfortu i bezpieczeństwa mogły korzystać z naszych usług.

Magdalena Bakuła

Kosmetolog, specjalizuje się w masażach i terapiach manualnych oraz depilacji. Z pasją i zaangażowaniem obejmuje klientów kompleksową opieką w salonie Aleksandry Stanulewicz „Krem i Dotyk” w Warszawie.