Koszyk

Siła synergii

| Autor: Aneta Dzięcielewska

Z tego artykułu dowiesz się:

·   co wywołuje teleangiektazję;
·   czym jest tzw. flushing;
·   jak stres prowokuje powstawanie trądziku.

 

Trądzik różowaty – Nadwrażliwość cery, skłonność do czerwienienia się oraz napadowego rumienia, tzw. flushingu utrzymującego się od kilku minut do nawet kilku godzin, powinny być dla kosmetologa jednoznacznym sygnałem do konieczności wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji w gabinecie oraz zalecenia prawidłowej rutyny domowej.

Trądzik różowaty jest chorobą skóry, na którą wpływ mają m.in. procesy zapalne oraz immunologiczne, a także nadreaktywność naczyń krwionośnych.

Zatrzymać rozwój choroby

Na tym etapie profesjonalista ma możliwość skutecznego przeciwdziałania rozwojowi chorób skóry o podłożu skóry naczyniowej, jaką jest m.in. trądzik różowaty. Zbagatelizowanie wymienionych objawów może prowadzić do utrwalenia rumienia, pojawiania się teleangiektazji, następnie okresowo mogą występować krostki oraz grudki, a nawet zmiany przerostowe nosa. Warto podkreślić, że w celu skutecznego przeciwdziałania trądzikowi różowatemu konieczne jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie nadwrażliwości cery i zaproponowanie pielęgnacji jednocześnie redukującej objawy nadwrażliwości oraz jej przyczyny.

Czym jest cera wrażliwa? Na czym polega błędne koło przyczynowo-skutkowe skór podrażnionych? Za cerę wrażliwą uważamy każdy rodzaj cery, która reaguje podrażnieniem m.in. na takie czynniki, jak: stres, niektóre produkty spożywcze, wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne.

 

Objawami są zaczerwienie skóry, skłonność do przesuszenia, a przez to do rozszczelnienia bariery naskórkowej i występowania podrażnień, oraz odczuwalne uczucie ściągnięcia naskórka, napięcia, a także swędzenie. Wszystko dlatego, że nadwrażliwość cery może mieć związek z wieloma nakładającymi się czynnikami:

‒ uszkodzoną barierą naskórkową i/lub jej dysfunkcją. W konsekwencji czynniki drażniące mają ułatwioną penetrację oraz obserwujemy zwiększoną transepidermalną utratę wody (TEWL);

‒ procesami neurobiologicznymi, takimi jak reakcje obwodowego i centralnego układu nerwowego, co obserwujemy np. podczas sytuacji stresowych. Dochodzi wtedy do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz aktywacji receptora TRPV1, który spowalnia regenerację bariery naskórkowej.

Powyższe czynniki prowadzą do powstania podrażnienia (będącego stanem zapalnym w skórze), co wpływa na utrudnienie regeneracji bariery ochronnej skóry.


Tak powstaje błędne koło przyczynowo-skutkowe. By je przerwać, niezbędne jest jednoczesne:

działanie łagodzące (przeciwzapalne) + usprawnienie regeneracji bariery naskórkowej

Zabiegi, leki, dieta

Dobierając odpowiedni zabieg mający na celu przeciwdziałanie i redukcję objawów nadwrażliwości cery, warto sięgać po kosmetyki, które wzmacniają barierę naskórkową i usprawniają jej regenerację poprzez prawidłowe nawilżenie naskórka, a także redukują objawy i przyczyny podrażnienia skóry. Doskonale sprawdza się w tym zakresie kwas laktobionowy, który zapobiega tworzeniu się teleangiektazji, a w medycynie z powodzeniem stosowany jest w redukcji trądziku różowatego. Warto, aby w zabiegach znalazła się także azeloglicyna, która dopełnia działanie kwasu laktobionowego polegające na wzmacnianiu bariery naskórkowej i silnego nawilżania, a ponadto wyrównuje koloryt cery wpływając na ogólną poprawę wyglądu skóry oraz normalizuje wydzielanie sebum. Najlepsze efekty są widoczne w przypadku terapii łączonych, czyli stosowania różnych metod oraz składników aktywnych, co daje największe szanse przeciwdziałania indywidualnym mechanizmom wpływającym na kondycję i wygląd skóry. Najlepsze efekty są widoczne w przypadku terapii łączonych, czyli stosowania różnych metod oraz składników aktywnych, co daje największe szanse przeciwdziałania indywidualnym mechanizmom wpływającym na kondycję i wygląd skóry.

Zabiegi z użyciem lasera czy radiofrekwencji pulsacyjnej, które selektywnie wpływają na naczynia krwionośne, dają stosunkowo szybkie efekty, które będą tym bardziej zauważalne i długotrwałe, w im lepszej kondycji będzie cera dzięki składnikom aktywnym, takim jak wspomniany kwas laktobionowy i azeloglicyna, a także: witaminy PP, C, K2, wyciąg z kasztanowca, inhibitory metaloproteinaz, glukonolakton czy szczególnie korzystny w przypadku trądziku różowatego ekstrakt z cyprysu wiecznie zielonego.

Kosmetolog w duecie z lekarzem

Trądzik różowaty jest chorobą skóry, a więc wymaga leczenia. Wszelkie zabiegi profesjonalne najlepiej, aby były konsultowane z lekarzem prowadzącym. Głównymi zadaniami kosmetologa jest skuteczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia trądziku różowatego poprzez zapobieganie utrwalaniu się zmian naczyniowych za sprawą prawidłowej codziennej pielęgnacji i edukowanie w zakresie unikania czynników drażniących, a także redukcja objawów nadwrażliwości cery i objawów choroby.

Aneta Dzięcielewska

Kierownik rozwoju marki Bandi, kosmetolog i ekspert. Autorka licznych publikacji w prasie branżowej. www.bandi.pl/