Koszyk

Kosmetologiczne science-fiction

| Autor: Monika Szatkowska


Z tego artykułu dowiesz się:

– jak przeprowadzane są zaawansowane badania,
– czy naukowcy znaleźli sposób na „wieczną młodość”,
– czym jest VEGF.

Zaawansowane badania – Kosmetologia jest nauką interdyscyplinarną. Cały czas prężnie się rozwija. Do tej pory czerpała wiedzę z takich dziedzin jak dermatologia, fizjoterapia, chemia kosmetyczna czy dietetyka. Tymczasem postęp technologiczny wymusza rozwój. Genetyka, hematologia, immunologia psychodermatologia czy transplantologia to dopiero początek. To co dzisiaj wydaje nam się kosmetologicznym science-fiction jutro może być już standardową procedurą zabiegową.

Diagnostyka skóry wchodzi w nową fazę rozwoju. Nadal stosujemy aparaturę badającą konkretne parametry skóry (nawilżenie, natłuszczenie, jędrność, kolor, głębokość przebarwień). Zamiast lampy lupy włączamy jednak videodermatoskop, który działa jak cyfrowy mikroskop. Pod dużym powiększeniem możemy dowolnie operować kamerą śledząc na ekranie strukturę skóry klientki. W trakcie badania wykonujemy zdjęcia zmian skórnych co pozwoli nam nie tylko na zbadanie postępów terapii ale również na wstępną diagnostykę zmian nowotworowych. Przy zabiegach inwazyjnych i w medycynie estetycznej coraz chętniej stosujemy USG i termografię (pomiar emisji promieniowania cieplnego). Technologie te są przydatne w terapii cellulitu i otyłości, diagnozie stanów zapalnych, powikłaniach pozabiegowych oraz podczas iniekcji śródskórnych. Przy skórze problematycznej poza diagnozą aparaturową zalecamy zaawansowane badania laboratoryjne – m.in. poziom hormonów, witamin, mikro i makroelementów, glukoza i insulinę, lipidogram.

Obecnie świat nauki idzie o krok dalej – daje możliwość wykonania badań genetycznych. W ten sposób dowiemy się jak u danej klientki skóra będzie się starzała. Pozwoli to na zastosowanie odpowiedniej profilaktyki i skrojonej na miarę pielęgnacji domowej i gabinetowej. Badania genetyczne często są wykonywane w pakiecie:

– wydajność transportu wody do komórek i predyspozycje do jego blokowania (gen AQO)
– ochrona skóry przed UV
– osłabienie  i degradacja kolagenu (MMP-1, MMP-3)
– nietolerancje pokarmowe, metabolizm i wchłanianie witamin i składników mineralnych
– potencjał antyoksydacyjny organizmu, podatność na glikację, skłonność do stanów zapalnych.

Diagnostyka a AI
Diagnostyka medyczna coraz mocniej zaprzyjaźnia się ze sztuczną inteligencją. W czerwcu tego roku wydana została „Biała Księga AI w praktyce klinicznej – stosowanie sztucznej inteligencji przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych”. Publikacja omawia kwestie praktycznego zastosowania AI w medycynie, mówi o kwestiach prawnych i kierunkach rozwoju. Sztuczna inteligencja to systemy i algorytmy, które nieustannie się uczą i analizują, pozawalają na przetwarzanie dużej ilości danych i interpretowanie tych danych w krótkim czasie. Badania pokazują, że diagnozy i sposoby leczenia zaproponowane przez sztuczną inteligencję zaskakują trafnością. Z pewnością to przyszłość w medycynie. Technologia sztucznej inteligencji z czasem przeniknie do pokrewnych branż.

Cały czas trwają badania nad procesem starzenia się organizmów. W czasopiśmie naukowym Rejuvenation Research opublikowane badania dotyczące wpływu przetaczania krwi o określonych parametrach na stan organizmu. Badania przeprowadzono na myszach. Młodym myszom przetoczono krew pochodzącą od starych myszy, skróciło to znacznie długość ich życia. Niestety przetoczenie krwi młodych myszy starym osobnikom nie wpłynęło na ich odmłodzenie.

W tym roku opublikowano pracę badawczą dotyczącą kolejnego eksperymentu na myszach i ludzkiej skórze. Pobrano wycinek starczej skóry człowieka w wieku dojrzałym. Wycinek wszczepiono w ciało młodej myszy. Morfologicznie spowodowało to odmłodzenie starczej skóry. Towarzyszyła temu angiogeneza (tworzenie się sieci naczyń krwionośnych), poprawa kolorytu skóry, zmniejszenie stanu zapalnego, znaczna poprawa jakości skóry. Ta kaskada odmładzania została zainicjowana przez VEGF-A, który zwiększył ekspresję VEGF-A w starzejącej się skórze. Co ciekawe, w hodowli narządowej samo śródskórne wstrzyknięcie nanocząsteczki zawierającej młody VEGF-A wystarcza do wywołania odmładzania. Czy odnaleziono więc receptę na wieczną młodość? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Odmładzanie ludzkiej skóry przez młode środowisko myszy jest utracone z biegiem czasu i wynika ze starzenia się myszy (ich czas życia to ok. 1-2 lata). Już po 30 dniach od przeszczepu przeszczepiona skóra zaczęła się starzeć, ale do pierwotnego stanu wróciła dopiero po roku. Naukowcy przeprowadzili również odwrotny eksperyment – przeszczepienie młodej skóry starym myszom nie spowodowało zwiększonego starzenia się skóry. Młoda ludzka skóra zachowuje młodość nawet wewnątrz starzejącego się środowiska myszy.

 

Czym jest VEGF
Czym jest VEGF? To czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, VEGF jest białkiem sygnalizacyjnym. W eksperymencie odegrał kluczową rolę, jednak przeciwciała VEGF nie zniosły całkowicie efektu odmłodzenia. Prawdopodobnie, również inne, jeszcze niezbadane elementy ciała myszy również przyczyniają się do odmłodzenia starzejącej się skóry.
    W kosmetologii coraz częściej stosowane są peptydy, biologicznie aktywne białka bogate w transferyny i czynniki wzrostu. Procedurą najczęściej łączy się z zabiegami mezoterapii mikroigłowej, wzbogaconej specjalnymi technikami stemplowania i pracy pojedynczą igłą (manualnie lub aparaturowo). Daje to dobre rezultaty przy terapii blizn różnego typu – m.in. rozstępów, blizn potrądzikowych (ice pick, boxcar, rolling). Kosmetolodzy zaczynają kształcić się z zakresu terapii blizn i pomagają osobom z bliznami przykurczowymi, stając się ważnym ogniwem w rehabilitacji blizn.
Kosmetologia czerpie z fizjoterapii pełnymi garściami. W anti-ageing stosuje się taping, masaż skórno-powięziowy i terapię miejsc spustowych. Aparatura fizjoterapeutyczna (galwan, sonoforeza, RF) stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów kosmetycznych. Nowoczesne salony inwestują w sprzęty wykorzystywane niegdyś w medycynie, przykładowo HIFU stosowany był początkowo w leczeniu prostaty. Ciepły laser diodowy, RF mikroigłowy pulsacyjny, kriolipoliza – ilość urządzeń wprowadzanych na rynek jest ogromna. Niektóre znikną jak choćby plazma czy pistolet do wtłaczania kwasu hialuronowego pod ciśnieniem. Najlepsze pozostaną i dalej będą się rozwijały.

Monika Szatkowska

Kosmetolog, blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów, współwłaścicielka salonu „Lucyna” w Zamościu.
www.otwartysalon.pl