SONDA EKSPERTÓW – Zapytaliśmy autorytetów branży beauty, po jakie składniki warto sięgnąć, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Sprawdź, czy Twoje menu zabiegowe jest gotowe na zimę.
Przy wyborze kosmetyków, które pozwolą na utrzymanie prawidłowego stanu skóry podczas okresu zimowego, dobrze, aby szczególną uwagę kierować nie tyle na same składniki aktywne, ale na te, które budują bazę preparatu. Skórze będą towarzyszyć częste zmiany temperatury oraz ekstremalne warunki, takie jak wiatr czy mróz, które zadziałają na nią drażniąco. Wybierając kosmetyk, sięgajmy po preparaty, które odbudują górne warstwy naskórka oraz barierę hydrolipidową, a mówiąc wprost – będą uszczelniały skórę. Składniki, które za to odpowiadają, najczęściej znajdują się w bazie kosmetycznej. Warto pamiętać, aby była ona dermozgodna, czyli zawierała komponenty, które naturalnie występują w naszej skórze, co wpłynie na lepszą przyswajalność oraz tolerancję. Takie działanie kosmetyku spowoduje obniżenie wrażliwości skóry oraz zapobiegnie przeznaskórkowej utracie wody. Wybierajmy zatem preparaty zawierające takie składniki, jak: ceramidy, skwalen, fosfolipidy, fitosterole czy sterole, takie jak np. cholesterol.
Sandra Frączak | Szkoleniowiec i ekspert marki Yonelle
Olej z nasion Sacha Inchi (INCI: Plukenetia Volubilis Seed Oil) to naturalny olej o bardzo wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 90 proc.) oraz tokoferoli. Jest to wyjątkowy produkt roślinny zawierający niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, -6, -9) w odpowiednich dla skóry proporcjach. Dzięki zawartości tak dużej ilości składników odżywczych, olej ten ma szerokie spektrum działania i liczne zastosowania w kosmetyce: nawilża i regeneruje suchą skórę, wspomaga redukcję zmarszczek, redukuje wolne rodniki, łagodzi podrażnienia, zmniejsza egzemy oraz łuszczenie się skóry. Olej Sacha Inchi zastosowany na skórę pozwala zachować jej równowagę lipidową, zapobiega zaburzeniom procesu keratynizacji oraz przyspiesza proces gojenia. W sposób szczególny polecany jest do pielęgnacji skóry podrażnionej, wrażliwej, suchej i odwodnionej.
Julia Cieślawska | Product manager Dottore Cosmeceutici
Cholesterol i jego estry to substancje należące do emolientów, które są ważnym elementem zimowej pielęgnacji. Naturalnie występują w skórze, wchodząc w skład sebum i cementu międzykomórkowego. Zawarte w kosmetykach pomagają utrzymać prawidłowy stan ochronnej bariery naskórkowej, która zimą, pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, może ulec uszkodzeniu. Cholesterol i jego estry sprzyjają utrzymaniu w skórze prawidłowego poziomu nawilżenia, zapobiegają powstawaniu podrażnień, działają zmiękczająco i regenerująco na naskórek. D-pantenol to składnik aktywny łatwo penetrujący w głąb skóry. Zimą skutecznie przeciwdziała podrażnieniom i szorstkości naskórka. Jest silnym nawilżaczem, porównywanym w swoich właściwościach do NMF-u (naturalnego czynnika nawilżającego). Skutecznie wiąże wodę w naskórku i hamuje jej nadmierną transepidermalną utratę. Jednocześnie, w przeciwieństwie do substancji lipofilowych, nie tworzy na powierzchni skóry wyczuwalnej, okluzyjnej warstwy. Wpływa także na proces odnowy i proliferacji komórek naskórka. Dzięki temu zmniejsza szorstkość skóry i przyspiesza jej regenerację.
Ilona Kiraga | Kosmetolog marki BANDI
Zimowa pielęgnacja to dla mnie przede wszystkim wielopoziomowe nawilżenie skóry i odbudowa bariery hydrolipidowej, która zapobiega TEWL. Wśród humektantów idealnie sprawdza się MARSturizerTM – zapewnia optymalną dystrybucję wody w skórze i zapobiega jej utracie poprzez ekspresję genów połączonych z NMF i wspieranie syntezy glicerolu. Niezastąpiony jest też kwas hialuronowy. Dzięki ulokowaniu go w różnej wielkości niosomach, dostarczamy go na różne poziomy. Jego usieciowana forma tworzy na powierzchni skóry elastyczny film, nadający jej gładkość, chroni przed odwodnieniem i szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. Po takiej „szklance wody” dla skóry idealnie będzie zabezpieczyć ją emolientami, czyli substancjami lipofilowymi, które wspomagającą wchłanianie substancji aktywnych, wygładzają, zmiękczają, regenerują oraz poprawiają elastyczność. Szczególnie cenię te pochodzenia naturalnego: skwalan, sterole oraz kwasy tłuszczowe i ich estry. Często wykorzystuję emolient z nasion ostropestu i oleje roślinne: winogronowy, słonecznikowy, awokado. Doskonałe połączenia tworzą także olej konopny i makowy oraz masła – shea i kakaowe.
Agata Król | Ogólnopolski szkoleniowiec firmy Arkana
Zima to czas, gdy szczególnie na skórze uaktywniają się takie problemy jak zaczerwienie, podrażnienie, zaburzenie bariery hydro-lipidowej, odwodnienie czy przesuszenie. Warto wtedy zwrócić uwagę na linie produktów przeznaczonych dla skór wrażliwych, które są bogate w składniki o działaniu kojącym, odbudowującym, głęboko nawilżającym i odżywiającym skórę. Należą do nich m.in.: trehaloza, czyli cząsteczka cukru, która naśladuje cukry znajdujące się w NMF naszej skóry, dzięki czemu świetnie ją nawadnia, magazynuje wilgoć, by następnie stopniowo ją uwalniać, gdy skóra zaczyna tego potrzebować. Ochronę skóry, przywracając optymalny efekt barierowy i zapewniając niezbędne zabezpieczenie, aby zapobiec odwodnieniu i utracie płynów ze skóry, zapewnią ceramidy. Natomiast olej ze słodkich migdałów to doskonały środek zmiękczający i chroniący skórę który zapobiega parowaniu wody. Alantoina przyczynia się do powstawania tkanki nabłonkowej poprzez działanie naprawcze skóry, oraz ma właściwości nawilżające. Nieocenione działanie ma również olej z awokado bogaty w kwasy tłuszczowe i fitosterole o właściwościach zmiękczających, ochronnych i odżywczych. Składnikiem,
który zapewni odpowiedni poziom nawilżenia, będzie również Aquaxyl, czyli kompleks zapewniający głębokie nawilżenie, stymulujący produkcję kwasu hialuronowego.
Małgorzata Przygońska | Szkoleniowiec i opiekun marki Rhea Cosmetics
Podstawą pielęgnacji każdej skóry jest dobór produktów do jej aktualnych potrzeb i kondycji. Okres zimowy stawia przed nią wiele wyzwań: mróz i wiatr na dworze oraz ogrzewanie i niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach. To w połączeniu z wysoką amplitudą między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz prowadzi często do odwodnienia, przesuszenia oraz uwrażliwienia skóry. Składniki aktywne, które warto włączyć w tym okresie, to:
– substancje nawilżające redukujące TEWL: kwas hialuronowy, pullulan, trehaloza, kwas poliglutaminowy, hydrolizowane proteiny z ryżu, mocznik, kwas mlekowy,
– składniki odżywcze, okluzyjne i zwiększające integralność bariery ochronnej: oleje o wysokiej zawartości kwasów omega-3 i -6 (arganowy, ze słodkich migdałów, z krokosza, z awokado, słonecznikowy, sezamowy), skwalan, estry jojoba, silikony, ceramidy,
– substancje łagodzące o działaniu przeciwzapalnym, niwelującym rumień: owies, bisabolol, imbir, korzeń Punarnava, pantenol, kurkuma, Acethyl tetrapeptide-15, aloes, zielona i biała herbata, arnika,
– składniki równoważące mikrobiom: glicerol, Chlorella vulgaris, izomerat sacharydowy, fruktoza, kompleks terpineol-tymol, inulina, Bacillus Ferment, Saccharomyces Ferment.
Joanna Harasimiuk | Menedżer Działu Szkoleń Dermalogica Polska