Koszyk
trądzik różowaty, skóra naczynkowa

Gdzie leży granica? Jak odróżnić trądzik różowaty od skóry naczyniowej

| Autor: Dr Khrystyna Shekhovtsova

Spis treści:

Jeśli skóra twarzy jest zaczerwieniona i podrażniona, można przypuszczać, że dotknął ją jeden z dwóch problemów: trądzik różowaty lub skóra naczyniowa. Co je odróżnia i jak właściwie rozpoznać daną dermatozę?

Trądzik różowaty (Rosacea) 

to przewlekła choroba zapalna, która atakuje skórę twarzy oraz oczu. Charakteryzują ją przewlekłe remisje i okresowe zaostrzenia. Trądzik różowaty jest dobrze rozpoznawalny ze względu na główne objawy choroby: przekrwienie, uporczywy rumień, teleangiektazje, grudki i krosty. Dodatkowe cechy diagnostyczne obejmują: pieczenie i mrowienie, tworzenie się blaszki miażdżycowej, suchość, obrzęk, objawy oczne, lokalizację centralnie twarzową i zmiany fimatyczne.

Ze względu na rodzaje zmian skórnych sklasyfikowano podtypy trądziku różowatego:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny

najczęstsza postać objawiająca się przekrwieniem twarzy, rumieniem lub obrzękiem środkowej części twarzy oraz teleangiektazjami,

  • grudkowo-krostkowy

występują czerwone grudki i krosty,

  • guzkowy

czyli z dominacją zmian przerostowych, częściej występujący u mężczyzn jako guzowatość nosa (rhinophyma),

  • oczny

pieczenie i mrowienie w okolicy oczu.

prenumerata

Skóra naczyniowa (Couperosa) 

charakteryzuje się natomiast silnym rozszerzaniem małych naczyń włosowatych, pogrubieniem i wyraźnym zmniejszeniem elastyczności ścian naczynek, a także zastojem krwi. Przy skórze naczyniowej występuje jeden z objawów trądziku różowatego – tak zwane pajączki, teleangiektazje zlokalizowane zwykle na nosie i policzkach – dlatego czasami te dermatozy bywają mylone. Istotna jest geneza obu problemów skóry: Couperosa to dysfunkcja naczyniowa, Rosacea to natomiast głęboka zmiana w tkance łącznej skóry właściwej. Aby łatwiej zrozumieć różnicę między tymi dwoma dermatozami, warto prześledzić poniższe cechy:

W toku kuracji kosmetycznej konieczne jest zadbanie o jak najdelikatniejszą pielęgnację zewnętrzną, na którą składa się zaaplikowanie elementów stabilizujących pracę naczyń krwionośnych i wzmacniających skórę. Wszystkie te czynniki mają za zadanie wzmocnić naczynia włosowate i poprawić ochronę antyoksydacyjną.

Obejrzyj także video „Ekspert radzi” na temat: Zabiegi i pielęgnacja przy skórze naczyniowej i z trądzikiem różowatym?

dr Khrystyna Shekhovtsova

Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie kosmetologii. www.chantarelle.pl