Spis treści:
Okres okołomenopauzalny to czas wielu zmian hormonalnych, które mają wpływ na organizm kobiety. Na skutek wahań poziomu estrogenów i progesteronu w widoczny sposób zmienia się kondycja skóry naszych klientek. Zrozumienie procesów towarzyszących menopauzie pozwala na projektowanie skutecznych terapii gabinetowych wspieranych schematami pielęgnacji domowej skrojonymi na miarę indywidualnych potrzeb każdej skóry.
W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do spadku poziomu kluczowych hormonów, odpowiedzialnych za zdrowy wygląd i opóźnianie procesów starzenia się skóry. Już w okresie perimenopauzalnym wiele kobiet ma deficyt progesteronu. Poziomy estrogenów, hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH) również stopniowo ulegają zmniejszeniu. Estrogeny zwiększają nawilżenie, utrzymują odpowiednią grubość naskórka zapewniając zdrową barierę, pobudzają produkcję kolagenu oraz utrzymują prawidłowy przepływ krwi, dostarczając jej tlen i składniki odżywcze. Ich znaczny spadek w stadium postmenopauzalnym, skutkuje zmniejszeniem zawartości kolagenu w skórze nawet o 2% rocznie. Podczas menopauzy obserwuje się stopniową utratę jędrności i napięcia, ścieńczenie skóry, jej uwrażliwienie i odwodnienie. Wzrost poziomu kortyzolu manifestować się może opóźnionym gojeniem i tendencją do nierównomiernego kolorytu oraz przebarwień. Wiele klientek w tym okresie doświadcza uderzeń gorąca, a ich skóra jest rozpalona i wilgotna. Zwiększona wrażliwość na ciepło i skłonność do rumienia prowadzić mogą w niektórych przypadkach do rozwoju trądziku różowatego. Z kolei tendencja do zatrzymywania płynów może powodować opuchnięcia skóry wokół oczu lub nawet całej twarzy. Wahające się poziomy hormonów mogą u osób predysponowanych wywołać lub zaostrzyć trądzik. Po menopauzie, czynność gruczołów łojowych i potowych u kobiet ulega stopniowemu ograniczeniu, co sprzyja z kolei rozwojowi suchości i świądu skóry. W strukturze twarzy dochodzi do utraty komórek tłuszczowych, co przyczynia się do wiotczenia skóry twarzy i utraty owalu.
W trakcie konsultacji i analizy skóry należy ocenić jej aktualny stan i kluczowe problemy oraz ustalić czy wymaga ocieplenia czy ochłodzenia. W zależności na jakim etapie tej podróży jest klientka, możemy podejmować określone strategie zabiegowe w celu:
-
- pobudzenia syntezy kolagenu, wzmocnienia jędrności, zliftingowania i wygładzenia skóry,
- złagodzenia podrażnień, rumienia oraz oznak uwrażliwienia,
- zwiększenia nawodnienia skóry niwelując oznaki odwodnienia,
- wzmacniania bariery ochronnej i redukcji TEWL,
- rozjaśnienia i rozświetlenia skóry,
- przywrócenia równowagi psychicznej oraz uwolnienia od stresu.
Energetyzowanie
W celu zenergetyzowania skóry, pobudzenia na nowo obrotu skórnego oraz syntezy kolagenu i elastyny niezawodne będą peptydy, takie jak: Palmitoyl Pentapeptide, Palmitoyl Tetrapeptide-5, Palmitoyl Pentapeptide-3 czy Triflouryl Acetyl Tripeptide-2. Sprawdzą się również retinoidy, odpowiedzialne za różnicowanie komórek i stymulację odnowy komórkowej, a także hamowanie metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej (MMP), wpływających na degradację włókien skóry właściwej. Skutecznymi inhibitorami tych enzymów są: echinacea, pestki winogron, zielona herbata, francuska sosna morska oraz lukrecja. Zastosowanie znajdą tu również zabiegi eksfoliacji chemicznej kwasem glikolowym, mlekowym, fitowym, salicylowym czy jabłkowym oraz mikronakłuwania z użyciem preparatów stymulujących odnowę tekstury i optymalizujących regenerację skóry. W celu uzyskania efektu poprawy owalu, wato sięgać po techniki manualne stosując regularnie masaż powięzi lub kamieniem gua sha.
Łagodzenie
Aby skutecznie wyciszać stan zapalny i zmniejszać uwrażliwienie skóry warto stosować lekkie formuły typu serum z zastosowaniem innowacyjnych składników zmniejszających ból i dyskomfort skóry, takich jak Acetyl Tetrapeptide-15 czy naziemek ceglasty. Niezawodne składniki łagodzące to również owies, imbir, bisabolol, mięta, lawenda czy korzeń Punarnava. Zmniejszają podrażnienia i zaczerwienienia skóry oaz hamują kaskadę kwasu arachidonowego. Dodatkowym wsparciem będą przeciwutleniacze: glutation związany z szafirem, witamina C i E, biała i zielona herbata, lukrecja oraz soja. Spróbuj ochłodzić skórę podczas zabiegu stosując marmurowe kamienie, jadeit lub żelowe maski. Unikaj wówczas stosowania bogatych, mocno odżywczych formuł kosmetyków, które będą zatrzymywać ciepło w skórze. Na ewentualne obrzęki w obrębie twarzy sprawdzi się masaż pobudzający drenaż limfatyczny lub akupresura.
Nawilżanie
Zastosowanie kwasu hialuronowego to niezawodny sposób na silne nawodnienie skóry. Obecnie stosowane technologie podwójnego kwasu hialuronowego pozwalają dostarczać go do głębszych warstw naskórka oraz tworzyć film na skórze, zapobiegający odparowywaniu wody. Ten glikozaminoglikan będzie również zapewniał regularne ułożenie włókien kolagenu w skórze właściwej. Dodatkowo, warto dostarczyć skórze innych, skutecznych składników nawilżających, tj.: sodium PCA, kwas poliglutaminowy, matryca nawilżająca z ekstraktem z alg. Niektóre z nich np.: izomerat sacharydowy, nie tylko skutecznie zatrzymują wilgoć w skórze, ale wykazują również działanie prebiotyczne, przywracając niezbędną równowagę mikrobioty.
Wzmacnianie bariery ochronnej
Odpowiednia kondycja bariery ochronnej zapobiegać będzie oznakom uwrażliwienia i odwodnienia skóry. Pomocne będą tu składniki lipidowe, identyczne strukturalnie z lipidami bariery, zapewniając jej skuteczną odbudowę. Warto wybierać produkty zawierające olej z krokosza barwierskiego, olej z nasion słonecznika, sterole z awokado, estry jojoba, olej z wiesiołka czy olej z nasion chia. Niwelować suchość i świąd będą składniki emolientowe, tj.: masło karite, fosfolipidy, witamina E, olej arganowy oraz olejek z nasion głogu.
Rozjaśnianie skóry
Składniki rozjaśniające stosowane w zabiegach hamują aktywność tyrozynazy i niwelują przebarwienia. Do skutecznych substancji należą heksylorezorcynol, niacynamid, Oligopeptide-4, stabilny i biodostępny kompleks witaminy C, kwas fitowy oraz ferulowy. Zapewniają one również zdrowy blask i równomierny koloryt skóry. Niezbędna jest również wysoka, codzienna fotoprotekcja, zapobiegająca powstawaniu nowych hiperpigmentacji.
Niwelowanie stresu
Aromaterapię można włączyć do każdego zabiegu. Zastosowanie olejków eterycznych: lawendowego, z drzewa sandałowego, różanego czy geraniowego zapewni klientce ukojenie układu nerwowego i uwolnienie od codziennych napięć. Dodatkowe zastosowanie siły dotyku i wykonanie masażu pleców, ramion, karku czy skóry głowy w trakcie aplikacji maski, pozwoli uwolnić hormony takie jak: serotonina i endorfiny, które są odpowiedzialne za rozluźnienie i odprężenie organizmu, zwiększając odporność na stres.
Oprócz spersonalizowanego programu zabiegowego, równie ważna jest pielęgnacja skóry w domu, będąca kontynuacją strategii podejmowanych w gabinecie. Warto też edukować klientki w okresie okołomenopauzalnym w zakresie zmian stylu życia: poprawie ilości i jakości snu, podejmowania aktywności fizycznej, ilości spożywanej wody, zdrowej i zrównoważonej diety oraz wdrożenia technik niwelujących stres, takich jak: medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe.