Z tego artykułu dowiesz się:
- jaki jest stan prawny zabiegów medycyny estetycznej,
- jakie skutki powodują błędy w tej branży,
- jak spełnić obowiązek informacyjny wobec klienta.
Żyjemy w czasach, w których korzystanie z zabiegów kosmetycznych przeszło do porządku dziennego. Dziś nikogo już nie dziwi, że z rozwiązań tych korzystają nie tylko osoby pragnące zatrzymać młodość na dłużej, ale także coraz młodsze pokolenia pragnące nieco opóźnić proces starzenia i odwrócić jego objawy. Pytanie, jakie konsekwencje może ponieść osoba wykonująca usługę w przypadku popełnienia błędu?
Zabiegi kosmetyczne mogą być wykonywane zarówno przez kosmetyczki, kosmetologów, czy przez lekarzy. Te dwie ostatnie grupy zawodowe często świadczą usługi z zakresu medycyny estetycznej i mimo rosnącego zapotrzebowania na takie usługi nie powstała jak dotąd regulacja prawna, która ograniczałaby możliwość wykonywania tego typu zabiegów do przedstawicieli konkretnej grupy zawodowej. Co istotne, wraz z popularyzacją usług medycyny estetycznej doszło do wzrostu liczby spraw dotyczących odpowiedzialności prawnej za niewłaściwie wykonany zabieg.
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, kto wykonuje taki zabieg, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Natomiast lekarz wykonujący zabieg medycyny estetycznej może narazić się również na odpowiedzialność dyscyplinarną. Decydując się na świadczenie usług w zakresie medycyny estetycznej, należy być świadomym ryzyka odpowiedzialności
Pozostało 81% tekstu do przeczytania