Z tego artykułu dowiesz się:
• Na czym polega sztuka estetycznego i stabilnego makijażu permanentnego brwi?
• Jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać w czasie pigmentacji?
• O czym warto pamiętać przy stosowaniu środków zmniejszających dyskomfort w trakcie zabiegu?
• Jakie techniki pracy polecane są dla uzyskania naturalnego efektu?
MAKIJAŻ PERMANENTNY BRWI – Dobrze wykonany makijaż permanentny może odmienić twarz każdej kobiety. Pytanie o to, co zrobić, by była to trwała zmiana na lepsze, jest równe pytaniu o to, jak wykonać makijaż estetyczny i stabilny. Co to właściwie znaczy, czy jest możliwe, a jeśli tak – jak to osiągnąć? Estetycznie oznacza w świecie makijażu permanentnego przede wszystkim jak najbardziej naturalnie. Jak to zrobić? Jakich zasad przestrzegać i jakie techniki zgłębić, by nasze prace były odzwierciedleniem naturalnego piękna?
Właściwa technika
Po pierwsze: należy wybrać odpowiednią technikę. Możemy tworzyć brwi intensywnie wypigmentowane, które nie powinny być jednak mocne, „markerowe”, brwi ombre z wyraźnie zaznaczonym dołem i miękkim przejściem do góry, czy softy, dające po wygojeniu efekt lekkiego muśnięcia cieniem. Wysoki kunszt możemy pokazać, pigmentując metodą włosa, która daje efekt lekkości i naturalności.
Idealny kształt
Po drugie: trzeba odpowiednio dobrać kształt brwi do rysów twarzy. I tu obowiązują zasady, których zawsze należy się trzymać. Jeżeli klientka prosi o brwi, które nie są zgodne z naszą estetyką i uznanymi zasadami dotyczącymi kształtu, moim zdaniem nie powinniśmy wykonać takiej usługi. Zbyt nisko wypigmentowany koniuszek uczyni twarz smutną, natomiast narysowany zbyt wysoko spowoduje, że wyraz twarzy będzie ostry i nieprzyjemny.
Pytanie o kolor
Po trzecie: należy dobrać odpowiedni kolor pigmentu. Musimy tu wziąć pod uwagę kluczowe czynniki: naturalny kolor włosków, subton i rodzaj skóry. Jeśli wybierzemy ciemny pigment dla blondynki z jasnymi włoskami na brwiach, po wygojeniu brwi nie będą wyglądać estetycznie. Pigmentujemy skórę, a nie włoski, dlatego pozostaną one w niezmienionym pierwotnym kolorze. Naturalny włos klientki będzie odznaczał się na ciemnym pigmencie, dając wrażenie siwizny. Rozwiązaniem może być henna. Zastosowanie zbyt ciemnego koloru pigmentu w przypadku skóry tłustej, porowatej, naczyniowej, może z kolei dać po wygojeniu mało estetyczny efekt w postaci szarego, niebieskofioletowego koloru brwi. Uwaga na znieczulenie Największym błędem mało doświadczonych linergistek podczas pigmentacji problematycznych skór jest nieprawidłowe stosowanie znieczuleń, co może mieć znaczny wpływ na kolor po wygojeniu. Znieczulenia często stosuje się po to, by „wyczyścić obraz” – obkurczyć naczynia krwionośne i zmniejszyć limfowanie. Pamiętajmy jednak, że są to znaki ostrzegawcze, sygnalizujące, na przykład, zbyt głęboką pigmentację. Dlatego najlepiej stosować znieczulenia w jak najmniejszych ilościach i jak najrzadziej. Oczywiście trzeba też wiedzieć, jaki negatywny wpływ ma dane znieczulenie na skórę i pigment.
Stabilny makijaż
Jak wykonać stabilny makijaż? Ta kwestia jest bardzo skomplikowana. Nawet najlepiej wykonany makijaż nigdy nie jest w stu procentach stabilny, ponieważ podlega działaniu wielu czynników. Codziennie w naszym organizmie zachodzą różne procesy fizjologiczne, które wpływają i na ciało, i na pigment zaaplikowany w skórze. Ważną rolę odgrywa tu układ immunologiczny – nasz organizm, traktując pigment jako ciało obce, będzie chciał go wydalić. Osoby chorujące np. na anemię krócej będą cieszyć się pięknym kolorem swoich brwi. Pigmenty nieorganiczne szybciej staną się np. łososiowe, a pigmenty organiczne z kolei szybciej się ochłodzą. Na pigment niekorzystnie wpływają również: leki, zioła, regenerujące czy złuszczające skórę zabiegi, słońce, wiatr, mróz. Jeśli klientki opalają miejsce poddane pigmentacji – makijaż permanentny zawsze wymaga odświeżenia. Nie sposób, oczywiście, w krótkim artykule wymienić wszystkich aspektów pigmentowania – nie taki też jest mój zamiar, chcę jedynie naszkicować kluczowe zagadnienia. Co jest najważniejsze? Odpowiadam zdecydowanie: dobra znajomość używanych pigmentów. Podsumowując, pozostaje podkreślić, że każdy wykonany przez nas makijaż permanentny jest naszą wizytówką, a szanse na sukces rosną wraz z umiejętnościami i doświadczeniem. Odpowiednio wprawione ręka i głowa mogą uczynić brwi małe arcydzieła.