Koszyk

W nowej oprawie

| Autor: Daria Jurałowicz-Boratyńska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są przyczyny przejściowej lub stałej utraty włosków rzęsowych?

• Jakie zalecenia estetyczne i techniczne dotyczą rekonstrukcji rzęs u kobiet w różnych wieku oraz u mężczyzn?

• Jakie wyzwania stoją przed linergistami podejmującymi się zabiegów rekonstrukcyjnych?

PMU w rekonstrukcji rzęs | W ostatnich latach mocno przyspieszył rozwój makijażu permanentnego, czego owocem są nowoczesne i bezpieczne technologie urządzeń, stabilne mieszaniny pigmentów, narzędzia i przybory ułatwiające pracę, nowatorskie metody i techniki. Procedury PMU, które dawniej miały głównie funkcję podkreślenia urody, dziś służą z powodzeniem także w zabiegach mających na celu odtworzenie naturalnego wyglądu. Do nowych rozwiązań PMU dołączają zabiegi rekonstrukcji, jednym z nich jest jeszcze mało popularny zabieg rekonstrukcji rzęs, polegający na stworzeniu za pomocą makijażu permanentnego imitacji naturalnych włosków rzęsowych.

 

Utrata rzęs

Kobiety i mężczyźni tracą rzęsy w wyniku chorób, wypadków, wad wrodzonych czy innych schorzeń. Ten stan może być przejściowy, spowodowany np. podrażnieniem w wyniku stosowania kosmetyków, nieprawidłową aplikacją sztucznych rzęs, przewlekłym stanem zapalnym brzegów powiek, trichotilomanią (zaburzenie psychiczne objawiające się niekontrolowanym, nawykowym wyrywaniem włosów, brwi i rzęs), zaburzeniami hormonalnymi, w tym nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy, innymi chorobami skóry, stanem po chemioterapii i radioterapii, a także przewlekłym stresem czy niedoborami żywieniowymi. Dużym dyskomfortem fizjologicznym i estetycznym jest stała utrata rzęs, do której przyczyniają się zaburzenia ogólnoustrojowe, w tym choroba autoimmunologiczna – alopecja (łysienie plackowate lub całkowite), prowadząca do stałego zanikania włosa w mieszku włosowym. Schorzenie to powoduje duże obciążenie psychiczne, często ma wyniszczający wpływ na jakość życia i poczucie wartości pacjentów, dlatego tak ważne jest podniesienie poziomu samoakceptacji.

Stworzyć iluzję

W przypadku ubytku lub braku rzęs można wykonać zabieg makijażu permanentnego powieki. Do niedawna stosowano w takim przypadku tylko tradycyjny eye-liner, który u kobiet młodych wygląda bardzo dobrze, ale już u kobiet 50+ może być zbyt intensywnym podkreśleniem oka, a wręcz niedopuszczalne jest zastosowanie takiego rozwiązania u mężczyzn. Dlatego w dążeniu do naturalnego looku zaczęły pojawiać się nowe techniki pigmentacji powiek, które możemy dostosować do wieku, płci, kształtu oczu i oczekiwanych rezultatów. Naturalnie wyglądająca kreska może przybrać różne formy: – delikatne zaznaczenie linii rzęs powieki górnej,  – subtelne wycieniowanie powieki,  – efekt lekko przydymionego oka (soft smokey eyes),  – imitacja włosków rzęsowych na powiece górnej i dolnej. Pigmentując powieki pozbawione rzęs u kobiet możemy zaproponować wykonanie eye-linera, który w połączeniu z delikatnym cieniowaniem powieki uwydatni oczy i sprawi, że kolor tęczówki będzie bardziej wyrazisty, wręcz intensywny, a subtelny kolorowy makijaż powiek będzie wyglądał atrakcyjnie. Rekonstrukcja włosków rzęsowych u klientki i klienta z alopecją

Skóra dojrzała i subtelna pigmentacja eye-linera

Dla niego

U mężczyzn najbardziej naturalnie wygląda pigmentacja powiek górnych i dolnych dająca iluzję linii rzęs. O ile kobiety bardzo szybko decydują się na podkreślenie oczu za pomocą makijażu permanentnego, o tyle mężczyźni podchodzą do tematu bardzo niepewnie, bo obawiają się sztucznego, przerysowanego efektu zabiegu. Dlatego należy im wytłumaczyć, że prawidłowo wykonana rekonstrukcja rzęs ma do złudzenia imitować naturalne włoski na powiekach. U mężczyzn absolutnie zabronione jest wykonanie klasycznego eye-linera, bo nawet bardzo cienki będzie wyglądał sztucznie. W tym wypadku należy wykonać delikatne linie przypominające krótkie rzęsy, dyskretne zaciemnienie uzyskane za pomocą techniki cieniowania, i nanieść mikropunkty imitujące zalążki przyszłych rzęs. Rekomendowane kolory do tego zabiegu to odcienie brązu i szarości z minimalnym dodatkiem czerni.  

 

Liczy się doświadczenie

Pigmentacja powiek, a w szczególności rekonstrukcja włosków rzęsowych, jest dużym wyzwaniem i powinny to robić linergistki z doświadczeniem i wyczuciem artystycznym. Zabieg ten nie wybacza bowiem błędów, a dodatkowo ultracienka skóra okolicy oczu wymaga precyzji i ostrożności w pracy. Często zaraz po zabiegu skóra jest mocno podrażniona, zaczerwieniona, opuchnięta i obolała, a efekt pigmentacji wydaje się przerysowany. Jest to oczywiście stan przejściowy. Efekt końcowy będzie wyglądał naturalnie. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, by proces gojenia przebiegał sprawnie i prawidłowo. Mikropigmentacja skóry dojrzałej wymaga doświadczenia i wyczucia estetycznego. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Eye-liner powieki górnej powinien być subtelny i delikatny, na dolnej powiece zastosować można delikatny cień. Dzięki temu zabiegowi oko stanie się wyraźniejsze i wizualnie młodsze. Subtelna rekonstrukcja linii rzęs przynosi wiele satysfakcji, bo poprawiając utracone piękno mamy świadomość poprawy jakości życia osób, które poddają się zabiegowi. Największym uznaniem dla artysty z branży PMU jest moment, w którym nikt nie zauważa, że to makijaż permanentny, a wszyscy widzą, że klient po prostu pięknie wygląda.

Daria Jurałowicz-Boratyńska

Certyfikowana linergistka i trenerka makijażu permanentnego. Absolwentka pedagogiki, kosmetologii medycznej i praktycznej. Autorka cyklicznych artykułów w Beauty Forum Polska oraz innych pismach branżowych. Prelegent podczas targów i konferencji kosmetycznych. Juror podczas mistrzostw makijażu permanentnego oraz zdobywczyni 1 miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach PMU. Twórczyni autorskiej techniki mikropigmentacji piegów, realistycznych brwi 3D oraz metody rekonstrukcji brwi u pacjentów z alopecją. Właścicielka LE CONTOUR w Legionowie.