Koszyk

Piękno według Koreanek

| Autor: Katarzyna Bańska

Z tego artykułu dowiesz się: 

•  Co kryje się pod hasłem K-beauty i na czym polega fenomen tego trendu?

•  Z jakich etapów składają się tradycyjne etapy wg K-beauty?

•  Jakie surowce i składniki naturalne są cenione w recepturach kosmetyków tego nurtu?

•  Jaką role odgrywa w nim ochrona przecisłoneczna?

 

 

Spis treści

K-beauty, czyli…

Filozofia pielęgnacji z Kraju Porannej Świeżości | Koreańska pielęgnacja, znana jako K-beauty, od lat podbija zachodnie kraje, rewolucjonizując podejście wielu kobiet do dbania o swoją cerę. Jak rozwinęła się tradycyjna filozofia piękna Koreanek oparta na wieloetapowym rytuale pielęgnacyjnym oraz jakie są jej główne założenia?

Tradycja piękna

Obecny kształt i założenia koreańskiego podejścia do pielęgnacji to efekt niezwykle bogatej historii i przekazywanych z pokolenia na pokolenie sekretów piękna mieszkanek Dalekiego Wschodu. Początki tej filozofii sięgają wiele wieków wstecz, kiedy to Korea była przede wszystkim krajem rolniczym, w którym kobiety mierzyły się na co dzień z pracą w pełnym słońcu, powodującym poparzenia i niekorzystnie wpływającym na kondycję ich skóry. Naturalna ochrona przed skutkami promieniowania słonecznego stała się podwaliną dla rozbudowanej koreańskiej tradycji piękna. W codziennej walce ze słońcem Koreanki sięgały m.in. po rumianek, fasolę mung czy ryż, które charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi oraz skutecznie nawilżają skórę. Co ciekawe, także dzisiaj składniki te stanowią niezbędny element formulacji wielu kosmetyków.

K-beauty wczoraj i dziś

Współczesny rynek i ruch K-beauty narodził się w latach 40. XX wieku[3] wraz z powstaniem i rozwojem pierwszych koreańskich firm kosmetycznych, które od początku koncentrowały się na produkcji wyrobów opartych na naturalnych składnikach. Wiele z tych przedsiębiorstw przetrwało do dzisiaj, wypuszczając na rynek kultowe produkty, jak maseczki w płachcie, oraz tworząc globalny fenomen koreańskiego podejścia do pielęgnacji skóry.

A TO CIEKAWE! Wartość koreańskiego rynku kosmetyków szacuje się dzisiaj na ponad 13 mld dolarów[1], co daje mu miejsce w pierwszej dziesiątce największych biznesów w kategorii „beauty”. Co ciekawe, połowę tego rynku stanowią kosmetyki do pielęgnacji twarzy, a według prognoz agencji Mintel do końca 2020 roku jego wartość wyniesie nawet 7,2 mld dolarów[2].

Po pierwsze: zapobiegaj

Codzienna skrupulatna pielęgnacja skóry jest dla Koreanek czymś tak naturalnym i elementarnym jak mycie zębów. Zgodnie z przyjętą przez nie filozofią pielęgnacja skóry jest przyjemnością, a poświęcony na nią czas powinien być prawdziwą celebracją. Główną zasadą koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego są profilaktyka, czyli zapobieganie powstawaniu niedoskonałości, oraz dobór kosmetyków do indywidualnych potrzeb cery – bez zwracania szczególnej uwagi na markę produktu . To podejście zgoła odmienne od zachodniego kanonu pielęgnacji, zgodnie z którym dbanie o skórę jest obowiązkiem niewywołującym większych emocji. W naszej części globu zaczynamy przywiązywać wagę do wyglądu i kondycji cery w momencie, gdy pojawiają się większe problemy, nie mówiąc już o tym, że jednym z narzędzi walki z niedoskonałościami jest nakładanie makijażu. „CHOK CHOK” Ideał piękna dla Koreanek to jasna, dobrze nawilżona, miękka i naturalnie błyszcząca cera, określana jako „chok chok”. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne są trzy podstawowe elementy pielęgnacji: oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna.

Baza, czyli podwójne oczyszczanie

Podstawą koreańskiej pielęgnacji jest dogłębne, podwójne oczyszczenie skóry rano i wieczorem. Według Koreanek etap ten jest gwarantem zdrowej cery oraz przygotowaniem do tego, by nasza skóra wchłonęła i efektywnie reagowała na kosmetyki aplikowane w kolejnych krokach. Nawilżanie rozpoczyna się od nałożenia na twarz tłustego olejku myjącego, skutecznie rozpuszczającego makijaż, sebum, a także pył, brud i wszelkie inne zanieczyszczenia. Stosowanie olejku zapewnia oczyszczanie bez podrażnień czy naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka. Drugi etap, czyli oczyszczanie właściwe odbywa się przy pomocy preparatów na bazie wody, np. żelu czy pianki do mycia twarzy. Ma to na celu usunięcie resztek olejku i dogłębne „domycie” skóry. Kolejnym krokiem jest zastosowanie delikatnego peelingu, choć etapu tego nie stosujemy na co dzień, a jedynie 1-2 razy w tygodniu. Zwieńczenie oczyszczania twarzy stanowi jej tonizacja, która domyka pory i przywraca skórze właściwe PH.

Nawilżanie kluczem do młodego wyglądu

Nawilżanie skóry to według Koreanek klucz do młodego wyglądu i skuteczne zapobieganie pojawieniu się zmarszczek. Krokiem otwierającym etap nawilżania jest nałożenie nawadniającej, skoncentrowanej esencji, uważanej za serce koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego. Jest ona czymś pomiędzy tonikiem a serum i odpowiada za odżywienie, regenerację oraz rozświetlenie skóry. Kolejny etap polega na zaaplikowaniu serum, czyli bardziej treściwego kosmetyku z wysokim stężeniem substancji aktywnych, który jest stosowany w celu dodatkowego odżywienia skóry, a także w walce z konkretnym problemem, np. przebarwieniami. Dalej istotne jest nałożenie maseczki, przy czym Koreanki stosują najchętniej maski w płachcie, które dobrze przylegają do skóry i mają najsilniejsze właściwości pielęgnacyjne. W końcu przychodzi czas na aplikację dobrego kremu do delikatnej skóry wokół oczu oraz dobranego do indywidualnych potrzeb kremu do twarzy.

Na przekór słońcu

Niezbędnym finałem codziennej pielęgnacji jest nałożenie kremu z filtrem SPF, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przebarwieniami oraz starzeniem się skóry. W kulturze koreańskiej jasna, alabastrowa cera uważana jest za bardzo atrakcyjną. Nie bez przyczyny w tej części globu bardzo pożądane są kosmetyki rozjaśniające i wybielające skórę twarzy. W związku z tym Koreanki unikają ekspozycji na słońce, mając też świadomość jego wpływu na kondycję skóry. Dla wielu mieszkanek Dalekiego Wschodu nałożenie „zbroi” w postaci kosmetyku z filtrem SPF jest najważniejszym elementem wieloetapowego rytuału pielęgnacyjnego.

Samo wprowadzenie w życie wieloetapowej pielęgnacji skóry w stylu koreańskim nie jest gwarantem sukcesu. Kluczowe w tym kontekście jest także dopasowanie pielęgnacji oraz kosmetyków do indywidualnych potrzeb skóry. W tym celu niezbędna jest obserwacja oraz wprowadzanie kolejnych elementów pielęgnacji stopniowo – tak, żeby sprawdzać działanie i skuteczność poszczególnych produktów. Co istotne, nie warto tu sugerować się konkretną marką czy zaleceniami producenta – najlepiej polegać na własnych obserwacjach.

Źródła:
[1] https://www.mintel.com/press-centre/beauty-and-personal-care/a-bright-future-south-korea-ranks-among-the-top-10-beauty-markets-globally [2] https://www.mintel.com/press-centre/beauty-and-personal-care/a-bright-future-south-korea-ranks-among-the-top-10-beauty-markets-globally [3] https://www.mindbodygreen.com/articles/what-is-korean-beauty-k-beauty

Katarzyna Bańska

Specjalista ds. makijażu i pielęgnacji  Kontigo. Kontigo to sieć sklepów kosmetycznych należących do grupy Eurocash. W ofercie sklepów znajdują się produkty do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów, kosmetyki do makijażu oraz zapachy i akcesoria. Wyróżnikiem sieci jest bogaty asortyment kosmetyków naturalnych i azjatyckich. Www.kontigo.com.pl