Koszyk

Aktywna pielęgnacja przeciwzmarszczkowa latem

| Autor: Ilona Kiraga

Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego sama fotoprotekcja to za mało, a jednocześnie bez niej ani rusz?

• Czym są „„sunburn cells” i jak zapobiegać ich powstawaniu?

• Na czym polega działanie peptydów sygnałowych?

• Czy każda forma witaminy C może być bezpiecznie stosowana także latem?

Skuteczne składniki – Jak dbać o skórę latem? Oczywiście należy chronić ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Fotoprotekcja odgrywa kluczową rolę w profilaktyce starzenia się skóry narażonej na promieniowanie UV. Jednak ochrona to nie wszystko – równie ważna jest wycelowana w konkretne problemy skóry pielęgnacja anti-aging. Jakie składniki będą optymalne właśnie latem? Ilona Kiraga podpowiada.

Starzenie się skóry to wypadkowa dwóch procesów: wewnątrzpochodnego i zewnątrzpochodnego. Szacuje się, że czynniki zewnętrzne aż w 70-80% decydują o tym jak wyglądamy. Wśród nich główną rolę w procesie starzenia odgrywa promieniowanie UV, na które tak intensywnie jesteśmy narażeni właśnie latem.

Wpływ promieniowania UV na skórę

Do naszej skóry dociera głównie promieniowanie UVA (krótkie i długie), UVB, IR oraz VIS. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie tych dwóch ostatnich na stan i kondycję naszej skóry. Jednak największe szkody przynosi jej ultrafiolet. UVB to promieniowanie, które oddziałuje w obrębie naskórka. To ono jest odpowiedzialne za powstawanie poparzeń i tzw. „sunburn cells”. Są to keratynocyty, których DNA uległo poważnym uszkodzeniom. W normalnych warunkach są one kierowane na szlak programowej śmierci komórki – apoptozy. Jeśli jednak procesy regulujące zawiodą, komórki takie mogą być punktem rozwoju nowotworu. UVA działa głębiej, w obrębie skóry właściwej. Odpowiada ono za uszkadzanie włókien kolagenu i powstawanie mas nieprawidłowych włókien elastyny, tzw. elastoza, zwiększa aktywność metaloproteinaz oraz sprzyja powstawaniu wolnych rodników. Wszystkie te mechanizmy prowadzą do tzw. fotostarzenia się skóry.

Przede wszystkim ochrona

W przypadku fotostarzenia profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Nie można skupić się na zwalczaniu skutków tego zjawiska bez zachowania jednocześnie odpowiedniej ochrony. Dlatego najważniejszym etapem przeciwzmarszczkowej pielęgnacji letniej powinno być stosowanie preparatów z filtrem. Ważny jest nie tylko ich rodzaj i jakość ale również odpowiedni sposób aplikacji. Badania wyraźnie pokazują, że kosmetyki z SPF często są stosowane nieprawidłowo, co znacznie ogranicza ich skuteczność.

Składniki przeciwstarzeniowe „na lato”

Wśród najbardziej cenionych składników przeciwzmarszczkowych królują głównie kwasy i retinol. W okresie letnim mogą być stosowane wyłącznie pod okiem specjalisty. Są jednak takie składniki przeciwstarzeniowe, które doskonale się sprawdzają w pielęgnacji przeciwstarzeniowej przez cały rok, również w okresie lata. Są to peptydy i witamina C.

Kilka słów o peptydach

Największą zaletą działania peptydów jest ich wysoka selektywność. Krótko mówiąc, działają dokładnie tam, gdzie chcemy. Dzięki temu wykazują wysoką skuteczność przy jednocześnie niskim ryzyku działań ubocznych. W zależności od budowy i funkcji możemy je podzielić na kilka grup:

· Peptydy sygnałowe – ich działanie polega głównie na zwiększaniu produkcji kolagenu oraz innych składników budulcowych skóry właściwej,
·  Neuropeptydy – tzw. składniki „botox like”. Stanowią grupę inhibitorów neurotransmiterów, blokują impulsy w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej,
· Peptydy transportujące – są to kofaktory niezbędne do przeprowadzenia określonych procesów w skórze. Wiążą i transportują kationy, głównie miedź.

W kosmetologii w największym zakresie wykorzystywane są peptydy sygnałowe, które wpływają na redukcję zmarszczek, wzrost napięcia i jędrności skóry oraz poprawę owalu twarzy.

Znana, ceniona, skuteczna

Witamina C to składnik przeciwzmarszczkowy znany i ceniony w kosmetologii od lat. Nie wszystkie jednak jej odmiany są polecane do stosowania latem. Niektóre dla zachowania stabilności wymagają utrzymania niskiego, kwasowego pH preparatu, które może uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych. Są jednak formy witaminy C, np. tetraizopalmitynian askorbylu, które mogą być stosowane na skórę przez cały rok. Również w okresie lata. Latem nasza skóra jest szczególnie narażona na przyspieszone starzenie ze względu na niekorzystne oddziaływanie promieniowania UV. Jednak odpowiednia ochrona i pielęgnacja bogata w bezpieczne i skuteczne składniki aktywne, może temu zapobiegać.

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka publikacji w prasie branżowej. www.bandi.pl