Koszyk

Koronawirus a cukrzyca

Z tego materiału dowiesz się:

• Jak wspierać informacją klientów chorujących na cukrzycę?

• Czy cukrzyca zwiększa podatność na zarażenie się  koronawirusem?

• Gdzie szukać rzetelnych informacji dot. pandemii i zaleceń dla osób chorujących na cukrzycę?

 

 

Spis treści

 

Koronawirus a cukrzyca – Aktualne zalecenia

Wśród Waszych klientów, z pewnością macie także osoby chorujące na cukrzycę. Podczas, gdy do tej pory dbaliście o ich ciało, twarz, dłonie i stopy, dziś bardzo ważnym aspektem staje się wsparcie merytoryczne i dotarcie z aktualnymi zaleceniami. Poniżej znajdziecie stanowisko i wskazówki Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Poinformujcie swoich klientów, gdzie mogą znaleźć rzetelne informacje i podzielcie się z nimi tym komunikatem.

Podatność na zarażenie koronawirusem nie zależy od samego faktu występowania cukrzycy typu 1 czy typu 2, ale w tej grupie chorych obserwowano gorsze rezultaty leczenia. W Chinach, gdzie dotychczas odnotowano najwięcej przypadków zakażenia, stwierdzono u tych osób wyższe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i zgonu, niż u osób bez cukrzycy. Należy pamiętać, że wpływ na to mają powikłania oraz sposoby kontroli choroby. Jeżeli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, rozwój ciężkiej postaci zakażenia koronawirusem jest podobny do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej. Natomiast osoby chore na cukrzycę z powikłaniami posiadają prawdopodobnie wyższe ryzyko osiągnięcia gorszych rezultatów leczenia COVID-19 niż pacjenci z cukrzycą bez powikłań.

 

Koronawirus a cukrzyca – Eksperci radzą

Eksperci zalecają osobom chorym przewlekle, aby były przygotowane na wypadek konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie lub choroby. Pierwszym krokiem powinno być zebranie odpowiednich dokumentów i rzeczy, takich jak:

– Numery telefonów do lekarzy i zespołu terapeutycznego, apteki oraz ubezpieczyciela;
– Stosowanej listy leków i ich dawki (w tym witamin i suplementów);
– Zestaw produktów zawierających cukry proste (słodzone napoje gazowane, miód, dżem, galaretki lub landrynki) na wypadek hipoglikemiii, dużego osłabienia spowodowanego chorobą, które utrudnia normalne przyjmowanie pokarmów;
– Zapas insuliny na tydzień na wypadek choroby lub niemożności wykupienia kolejnej recepty;
– Dodatkowe środki, jak płyn dezynfekujący na bazie alkoholu i mydło do odkażania/mycia rąk;
– Glukagon i testy paskowe do badania stężenia ciał ketonowych w moczu, jeżeli pacjent leczony jest insuliną;
– Odpowiedni zapas artykułów gospodarstwa domowego i produktów żywnościowych na wypadek konieczności pozostania w domu przez dłuższy czas.

Potrzebna jest także rozmowa z członkiem zespołu terapeutycznego i ustalenie następujących tematów:

-Kiedy należy zadzwonić do gabinetu lekarza (w sprawie stężenia ketonów w moczu, zmian w diecie, dawek leków itd.);
-Jak często należy kontrolować poziom cukru we krwi;
-Kiedy należy oznaczyć stężenie ketonów w moczu;
-Jakie leki należy przyjmować na przeziębienie, grypę, infekcje wirusowe;
-Jak należy dostosować leczenie cukrzycy w trakcie choroby.

 

 

WARTO WIEDZIEĆ
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, które mogły wzbudzić wątpliwości pacjentów co do stosowania leków z grupy ACE –  inhibitorów i sartanów. Według oficjalnego stanowiska Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i opinii ekspertów, aktualne informacje nie dostarczają podstaw do modyfikacji terapii i rezygnacji z leczenia inhibitorem konwertazy lub sartanem. Zalecenie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przygotowane w oparciu o zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego, oraz Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, znajdują się na stronie:

 

www.cukrzyca.info.pl/aktualnosci/nowy_koronawirus_sars_cov_2_covid_19_a_cukrzyca, www.novonordisk.pl/