Koszyk

Niwelowanie blizn w gabinecie kosmetycznym

| Autor: Patrycja Marciniak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak powstają blizny,
  • jaką mogą przyjmować postać,
  • jakie rodzaje terapii mogą okazać się skuteczne.

Blizny mają swoją historię w różnych okresach historycznych, począwszy od symboliki honoru po powody do wstydu. W starożytności blizny były często postrzegane jako oznaki odwagi i męstwa. Były dowodem na udział w bitwach, co mogło zwiększać prestiż i szacunek wśród społeczności.W okresie renesansu i oświecenia pożądana była nienaruszona, piękna skóra, a ciało było idealizowane, prowadziło to do bardziej negatywnego postrzegania blizn, przez były one ukrywane.

Obecnie blizny są traktowane w zależności od ich historii powstania w różny sposób. Dla niektórych osób, są powodem do dumy, symbolizującym przezwyciężenie trudnych chwil, a dla innych mogą być źródłem kompleksów i wstydu, zwłaszcza gdy znajdują się w widocznych miejscach.

Blizny powstają podczas gojenia się uszkodzenia sięgającego skóry właściwej. Jest to bardzo skomplikowany, wieloetapowy proces, podczas, którego zachodzą bardzo złożone reakcje chemiczne oraz zjawiska fizyczne. Gojenie się powstałej rany, a w późniejszym, etapie tworzenie blizny, przebiega w kilku etapach, począwszy od stanu zapalnego który trwa do 4 dni; poprzez przebudowę tkanki, na którą składa się odtworzenie nabłonka, naczyń i nerwów oraz migracja komórek. Następnie nowa tkanka się obkurcza i powstaje blizna poprzez uporządkowanie nowo tworzonego kolagenu.

W zależności od rodzaju czynnika indukującego powstanie blizny, przybierają one różną postać. Jedną z nich jest postać zanikowa, nazywana również atroficzną, najczęściej powstała w wyniku utrzymującego się przez jakiś czas stanu zapalnego skóry, wykwitu ropnego typu trądzikowego, lub po przebyciu ospy zakaźnej. Cechą charakterystyczną tej postaci blizn jest wgłębienie skóry w miejscu dotkniętym powyższym stanem, które może mieć różny kształt. Biorąc pod uwagę jej kształt, blizny zanikowe zostały sklasyfikowane jako „Ich pick” – przypominające sople, wąskie, wnikające bardzo głęboko w skórę, trudne do opracowania. Drugi rodzaj to „Boxcar”, charakterystyczne blizny, powstałe między innymi po ospie, posiadają kształt czworoboku z ostro zaznaczonymi bokami. Ostatni rodzaj blizn to „Rolling”- płytkie, szerokie, o nierównych, poszarpanych brzegach.

Różne rodzaje blizn

Drugą, rozpoznawalną postacią blizn jest postać przerostowa, to bliznowata tkanka, wyniosła ponad powierzchnię skóry. Blizna przerosła, znana również jako blizna hipertroficzna, to rodzaj blizny, która jest wynikiem nadmiernej produkcji kolagenu w miejscu uszkodzenia skóry. Charakteryzuje się ona tym, że jest podniesiona ponad poziom otaczającej skóry, ale nie wykracza poza granice oryginalnej rany, co odróżnia ją od keloidu. Najczęstszym powodem powstanie blizny przerosłej jest zabieg operacyjny lub oparzenie.

Terapia blizn

Jest wiele możliwości terapeutycznych powstałych blizn, które wykonane w gabinecie kosmetycznym przez wykwalifikowaną osobę, są niezwykle efektywne.

Niżej przytoczę kilka przykładów, omawiając je, podam ich zastosowania w konkretnych przypadkach.

Jednym z najstarszych urządzeń stosowanych w gabinetach kosmetycznych jest mikrodermabrazja diamentowa, choć dzisiaj rzadziej wybierana w zabiegach oczyszczania skóry, w terapiach niwelowania blizn przerosłych jest bardzo skuteczna. W zabiegu mikrodermabrazji  wykorzystuje się specjalne końcówki o różnej gradacji – porowatości, powszechnie nazywane diamentowymi, ponieważ są twarde, praktycznie nieścieralne. Poprzez kontrolowane złuszczenie diamentowymi końcówkami pobudzane jest mikrokrążenie, które jest niezbędne do przebudowy tkanki. Idealnie sprawdza się w opracowywaniu blizn przerostowych po poparzeniach, zabiegach chirurgicznych, jako pierwszy etap terapii. Może być stosowana w połączeniu z kwasem glikolowym, który aplikowany tuż po złuszczeniu i pobudzeniu tkanki mikrodermabrazji diamentową, przyczyni się do rozluźnienia połączeń międzykomórkowych w naskórku. Będzie to idealne przygotowanie do dalszej pracy z blizną, w dalszych etapach terapii.

A może karboksyterapia?

Drugą metodą do pracy z bliznami przerostowymi, w początkowym etapie terapii jest karboksyterapia. Jest jednym z nowocześniejszych zabiegów, wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych, znany głównie z niwelowania nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale w terapii blizn, rownież wykazuje bardzo dużą skuteczność. Zabieg polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla (CO2) śródskórnie w celu poprawy mikrokrążenia i stymulacji regeneracji tkanek.

Wstrzyknięty w tkankę powoduje natychmiastowe rozszerzenie naczyń, zwiększając tym przepływ krwi, co bardzo skutecznie poprawia jej dotlenienie. Badania wykazały, że CO2 stymuluje fibroblasty do produkcji białek budulcowych skóry właściwej, co sprzyja jej regeneracji i wygładzeniu blizn. Karboksyterapia jest uznana za skuteczną metodę poprawy wyglądu blizn, szczególnie w przypadku blizn przerosłych. Zabiegi muszą być wykonane w serii, o jej długości decyduje zabiegowiec. Zaletą karboksyterapii jest jej bezpieczeństwo, CO2 jest naturalnie obecny w ludzkim organizmie, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych, oraz wszechstronność, ponieważ zabieg może być stosowany na różne rodzaje blizn, w tym przerosłe, potrądzikowe i chirurgiczne.

Mezoterapia mikroigłowa

Kolejną metodą pracy z bliznami jest mezoterapia mikroigłowa, znana również jako microneedling, jest zabiegiem, podczas którego za pomocą drobnych igieł tworzy się mikroskopijne nakłucia w skórze. Kontrolowane mikronakłucia, wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę  pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co poprawia strukturę i elastyczność skóry. Proces gojenia wywołany nakłuciami, stymuluje regenerację komórek skóry, co prowadzi do wygładzenia i rozjaśnienia blizn. Niezaprzeczalne jest również bezpieczeństwo tej metody. Zabieg jest mało inwazyjny w porównaniu do innych metod z przerwaniem ciągłości naskórka, stosunkowo bezpieczny i z minimalnym ryzykiem powikłań. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż może być on stosowany na różne rodzaje blizn, w tym przerostowe (hipertroficzne) i zanikowe (atroficzne), na różnych częściach ciała. Zabiegi wykonane w serii przez osobę wykwalifikowaną i świadomą działania tej metody, poprawią teksturę skóry i zmniejszą widoczność blizn różnego typu.W pracy z bliznami przerostowymi (hipertroficznymi), mikronakłucia wspomagają rozbicie twardej tkanki bliznowatej, stymulując jednocześnie produkcję nowego kolagenu, co prowadzi do wygładzenia i zmiękczenia blizny. Natomiast w opracowywaniu blizn zanikowych (atroficznych), poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, mezoterapia mikroigłowa pomaga wypełnić ubytki w skórze, co sprawia, że blizny stają się mniej widoczne.

Fala radiowa frakcyjna

Ostatnią metodą, którą chcę przybliżyć w niniejszym artykule, jest fala radiowa frakcyjna, mikroigłowa. To zaawansowana technologia stosowana w dermatologii i medycynie estetycznej oraz kosmetologii do niwelowania blizn, w tym blizn potrądzikowych, chirurgicznych i pourazowych. Proces ten łączy mikroigły z energią radiofrekwencyjną, co pozwala na głęboką stymulację skóry i wspomaga jej regenerację. Podczas zabiegu energia fali radiowej dostarczana przez mikroigły podgrzewa tkankę w kontrolowany sposób, co intensywnie stymuluje regenerację skóry. Ciepło wywołuje denaturację kolagenu, co prowadzi do jego przebudowy i wzmocnienia struktury skóry. Zwiększona produkcja kolagenu i elastyny, a także przebudowa istniejących włókien kolagenowych, przyczyniają się do zmniejszenia blizn, wygładzenia powierzchni skóry i poprawy jej tekstury. Proces ten może skutecznie zmniejszać widoczność blizn potrądzikowych, chirurgicznych oraz tych powstałych na skutek urazów. Zabieg jest mało inwazyjny, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań w porównaniu z bardziej agresywnymi metodami, takimi jak laserowe resurfacing czy głębokie peelingi chemiczne. Krótki czas rekonwalescencji sprawia, że klienci mogą szybko wrócić do codziennych aktywności.

Podsumowując, niwelowanie blizn w gabinecie kosmetycznym to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, oferująca jego klientom coraz bardziej zaawansowane i skuteczne metody poprawy wyglądu skóry. Dzięki postępom technologii, innowacyjnym zabiegom mikroigłowym oraz zastosowaniu nowoczesnych preparatów, specjaliści mogą teraz precyzyjnie dostosować terapię do indywidualnych potrzeb klientów. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii poprawnie ocenić stan i poznać historię powstałej blizny oraz zastosować odpowiednie metody leczenia. Współczesna kosmetologia daje nadzieję na znaczną poprawę wyglądu blizn, przyczyniając się tym samym do zwiększenia komfortu i pewności siebie klientów.

 

Patrycja Marciniak

Z wykształcenia Kosmetolog i Trener, obecnie wykładowca WSIiZ w Warszawie. Pasjonuje się holistycznym podejściem do profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uważa, że połączenie manualnych technik relaksacji z preparatami chemicznymi, przy zastosowaniu urządzeń high tech daje efekty, porównywalne z zabiegami medycyny estetycznej.