Z tego artykułu dowiesz się:
- jak działają leki hormonalne,
- jak wpływają na skórę,
- jak dbać o skórę po odstawieniu antykoncepcji.
Stosowanie lek ów antykoncepcyjnych jest obecnie dość powszechnym zjawiskiem wśród kobiet w wieku rozrodczym. To bardzo często wybór podyktowany chęcią kontroli płodności, lecz również potrzebą zdrowotną. I tu pojawia się pytanie, jak środki hormonalne wpływają na skórę, zarówno w trakcie jej przyjmowania, jak i pod odstawieniu.
Szacuje się, że po antykoncepcję hormonalną sięga ponad milion kobiet na świecie, głównie w Europie, Australii i Nowej Zelandii (raport ONZ). W Polsce jest to około 16 proc., tylko 1 proc. mniej korzysta z metod naturalnych (badanie przeprowadzone w roku 2019 w ramach programu „Zdrowa Ona”) – tak niski wskaźnik w naszym kraju prawdopodobnie wynika z obaw przed konsekwencjami zdrowotnymi lub braku edukacji seksualnej.
Doustne leki antykoncepcyjne występują w dwóch formach, jedno- lub dwuskładnikowych – te pierwsze zawierają jeden rodzaj hormonu i są nim substancje należące do grupy gestagenów, hamujące owulację, natomiast w środkach dwuskładnikowych obok destagenów znaleźć możemy również estrogeny, które z kolei spowolniają dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. Poza tym działanie hormonów zawarte w lekach antykoncepcyjnych zmienia skład śluzu szyjkowego i powoduje ścieńczenie endometrium.
Wpływ na skórę
Do potrzeb zdrowotnych stosowania terapii hormonalnej zalicza się terapię przeciwtrądzikową. Badania naukowe podają, że trądzik pospolity
Pozostało 84% tekstu do przeczytania