Koszyk

Fresh and clear

| Autor: Renata A. Godlewska

Makijaż dla nastolatków | Mniej znaczy więcej – tak w trzech słowach można opisać idealny makijaż dla młodej osoby. Młoda cera ma w sobie mnóstwo uroku i świeżości. Jest jędrna, napięta i świetlista, często pozbawiona wszelkich niedoskonałości… chyba że do gry wkracza trądzik. Jednak i w tym przypadku makijaż nie powinien być ciężką maską – nowoczesne produkty pozwalają na stworzenie lekkiego make-upu także dla cery problematycznej.

Acne vulgaris – to diagnoza budząca postrach wśród młodzieży, nie tylko płci pięknej. Zaskórniki, grudki, krostki oraz nadmiar sebum spędzają sen z powiek nastolatków, dla których chęć podobania się, podkreślania swojej atrakcyjności, jest ogromnie ważna nie tylko z punktu widzenia relacji i akceptacji w grupie rówieśniczej, ale również samoakceptacji w niełatwym okresie kształtowania swojej tożsamości. Społeczna ekspozycja niedoskonałości często stanowi problem, który w nastoletniej głowie wydaje się być ogromny, definiując jej/jego publiczne być albo nie być. Zmiany skórne towarzyszące trądzikowi niewątpliwie budzą wstyd i chęć schowania się przed światem, są przyczyną obniżonego nastroju, stresu, a nawet depresji.

Kamuflaż doskonały

W czasie zmagań z problemami natury estetycznej młodzież często rozpoczyna swoją przygodę z makijażem. Jeśli wraz z nimi nie zostanie wdrożona prawidłowa pielęgnacja oraz higiena, to maskowanie niedoskonałości w dłuższej perspektywie przypominać będzie syzyfową pracę. Ale to już temat na inny artykuł. W tym miejscu chciałabym przedstawić możliwości, techniki oraz triki pomocne w podkreślaniu nastoletniego piękna oraz maskowaniu niedoskonałości. Młodzieńcza skóra, o ile jest zdrowa, jest pełna blasku, jędrna, doskonale napięta i gładka. Wówczas wszystko czego potrzebuje, to subtelne podkreślenie naturalnego efektu oraz zaakcentowanie pojedynczych detali, aby twarz zachwycała swym urokiem. Jeśli okresowi dorastania towarzyszą zmiany skórne, to rolą makijażu jest wsparcie w stworzeniu iluzji zdrowej skóry, a dzięki powszechnej dostępności kosmetyków o właściwościach kamuflujących, wsparcie to jest bardzo efektywne. Makijaż dla nastolatków o cerze pozbawionej niedoskonałości powinien być lekki. Naturalny efekt zapewni zastosowanie kremu BB, którego zadaniem jest nawilżenie skóry oraz ujednolicenie jej kolorytu. Makijaż przy cerze problematycznej powinien natomiast skutecznie maskować niedoskonałości. Zmianom trądzikowym towarzyszą nierówności skóry, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, nadmiar wydzielanego sebum oraz zaczerwienienia w obszarze zmian. Dlatego istotnym etapem jest zastosowanie dobrej bazy o właściwościach matujących, wyrównujących nierówności oraz zmniejszającej widoczność porów. Jeśli zaczerwienienia są intensywne, warto sięgnąć po toner w odcieniu miętowej zieleni, który skutecznie zneutralizuje przebarwienia.

Podkład – tak czy nie?

W kolejnym etapie sięgamy po podkład. W codziennym makijażu cery problematycznej nie rekomenduje się ciężkich, kryjących podkładów, ze względu na ryzyko zaostrzenia zmian skórnych. Uczulajmy więc młode klientki, borykające się z trądzikiem, by na co dzień używały dermokosmetyków, podkładów i pudrów mineralnych. Na wielkie wyjście (studniówka, „18”, bal szkolny) możemy jednak zastosować kosmetyk o przedłużonej trwałości i zwiększonej sile krycia, który, co ważne – warto aplikować, wklepując, a nie rozcierając. Dzięki takiej technice aplikacji pigmenty zawarte w podkładzie pozostają dokładnie w miejscu aplikacji. Idealnym narzędziem przy tej czynności jest delikatnie zwilżona gąbeczka typu beauty blender, która pozwala precyzyjnie dawkować podkład, zgodnie z zasadą: większa koncentracja w miejscach problematycznych, mniejsza w pozostałych obszarach.

Minerały dla zdrowej skóry

Alternatywą dla klasycznych kosmetyków kolorowych są doskonałej jakości sypkie kosmetyki mineralne. Ze względu na obecność w składzie wyłącznie sproszkowanych minerałów o właściwościach koloryzujących i leczniczych, są wyjątkowo łagodne, nie wywołują podrażnień i nie obciążają skóry. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane do korekcji skór wrażliwych czy problematycznych. Dodatkowym atutem kosmetyków mineralnych jest to, że maskują nierównomierną fakturę skóry, zawierają naturalne filtry UV, absorbują nadmiar sebum oraz pozostają praktycznie niezauważone, co potrafi być ich kluczową zaletą w przypadku nastolatków. Z tego powodu są też idealne w makijażu chłopców i młodych mężczyzn.

Lekki mat

Perfekcyjna skóra, bez efektu maski, jest idealną bazą dla kolejnych etapów makijażu. Aby uzyskać efekt świeżego, wypoczętego spojrzenia, warto sięgnąć po niewielką ilość korektora pod oczy, który można również nanieść na środkową część czoła, grzbiet nosa oraz łuk Kupidyna. Makijaż warto utrwalić transparentnym pudrem prasowanym lub sypkim. Jeśli skóra szybko zaczyna się świecić, pomocny będzie puder ryżowy. Zaaplikowany na strefę T, absorbuje nadmiar sebum, dając komfort matowej skóry w tym obszarze. Wyposażmy też młodą klientkę w bibułki matujące i wyjaśnijmy, jak i kiedy je stosować. Nie przesadzajmy z ilością pudru, mocny mat już dawno odszedł w zapomnienie.

ABC konturowania

Makijaż dzienny nie lubi kontrastów i wyrazistych przejść tonalnych, dlatego – jeśli wykonujemy konturowanie, to bronzer nie powinien być ciemniejszy od koloru skóry o więcej niż dwa tony. Piękny efekt uzyskamy również, akcentując kości policzkowe różem w stonowanym odcieniu oraz aplikując (oszczędnie przy cerze problematycznej) rozświetlacz na szczyty kości policzkowych, skronie, obszar pod łukiem brwiowym oraz wewnętrzne kąciki oczu. Dopełnieniem makijażu będą delikatnie zaakcentowane brwi. Jeśli naturalnie są gęste, wystarczy je nabłyszczyć i uczesać, stosując żel do brwi. Jeśli wymagają korekty, warto sięgnąć po twardą kredkę lub matowy cień, by uzupełnić ubytki i skorygować ich kształt.

Oko z efektem wow!

Dla większości dziewcząt kluczowym etapem jest makijaż oczu. Długie, gęste, idealnie podkręcone rzęsy to element, który z pewnością dodaje uroku. Aby rzęsy sprawiały wrażenie gęstszych, warto wykonać delikatną kreskę zagęszczającą. Prowadzimy ją od zewnętrznego kącika, gdzie powinna być nieco grubsza i delikatnie uniesiona, przez około dwie trzecie długości powieki – do wytracenia. Idealne podkręcenie zapewni zalotka. Na tak przygotowane rzęsy nanosimy maskarę – krótkimi, szybkimi ruchami, skupiając się w pierwszej kolejności na ich nasadzie, a następnie kilkukrotnie pokrywając tuszem całe rzęsy, zwracając uwagę na ich perfekcyjne rozdzielenie. Na specjalne okazje u starszych dziewcząt możemy też zastosować kępki. U młodszych dają zbyt mocny efekt. Przed zabiegiem:

Po zabiegu:

Dorastający młodzieniec także chce wyglądać idealnie, gdy wybiera się na randkę, studniówkę czy imprezę rodzinną. Męski makijaż nie jest już tematem tabu, a współcześni chłopcy nie uciekają w panice na widok lekkiego kremu BB. Rekomendując kosmetyki stworzone dla mężczyzn, zyskujemy dodatkowy argument, który może przekonać młodego człowieka do stosowania lekkiego kamuflażu. Także makijaż mineralny jest idealny dla chłopaków, niewidoczny, wspaniale wyrównuje koloryt i fakturę skóry. Delikatnie okiełznane brwi, lekka korekta cieni pod oczami, zamaskowanie wyprysków i pielęgnująca bezbarwna pomadka do ust w zupełności wystarczą, by Wasz klient uśmiechnął się z uznaniem do własnego odbicia. Sprawdźcie.

Subtelne wykończenie

Usta pokrywamy delikatnym błyszczykiem lub nawilżającym balsamem. I makijaż gotowy. Jeśli obawiamy się o jego trwałość, a chcemy, żeby nieskazitelny efekt utrzymał się cały dzień, warto sięgnąć po tzw. mokrą mgiełkę utrwalającą w atomizerze, która dodatkowo scali wszystkie warstwy makijażu oraz pokryje go ochronną powłoką. Za udostępnienie zdjęć makijażu dla młodego mężczyzny dziękujemy Joannie Łukasiak (MUA) i jej odważnemu modelowi. Fot. Krzysztof Stańczak, Model Jakub Woroniecki

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.