Z tego artykułu dowiesz się:
• Jakie składniki znajdziemy w produktach do pielęgnacji stóp,
• Jakim działaniem charakteryzują się poszczególne składniki,
• Jakie formy produktów można spotkać na rynku
Składniki w preparatach do pielęgnacji stóp ‒ Nasze stopy pokonują w ciągu życia tysiące kilometrów. Utrzymują w pionie nasze ciała, chodzą, biegają, raz pod górkę, a raz z górki. Znoszą największe napięcie, czasem ucisk oraz niezwykłe obciążenie. Na pielęgnację skóry twarzy poświęcamy niekiedy kilkadziesiąt minut dziennie, zapominając o tej wspaniałej konstrukcji, jaką są stopy, i chowając je w obuwiu. Aby długo cieszyć się znakomitą kondycją stóp oraz zdrową skórą w ich obrębie, kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja z użyciem odpowiednich produktów.
Wybór preparatów pielęgnacyjnych powinien zawsze być uzależniony od składu oraz odpowiednio dobrany do konkretnej zmiany lub stanu skóry pacjenta, która z reguły jest problematyczna. Podstawową barierę dla substancji aktywnych, przenikających w głąb skóry stanowi warstwa rogowa naskórka, której na podeszwie stóp znajduje się zdecydowanie więcej niż w pozostałych okolicach ciała. Proces keratynizacji naskórka musi być nieustannie regulowany. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu mogą powodować nieprawidłowe różnicowanie komórek naskórka i ich złuszczanie, w konsekwencji czego skóra ulega nadmiernemu rogowaceniu, pojawiają się odciski, modzele, dochodzi do pęknięć i łuszczenia, co stwarza warunki do zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Dokładna znajomość budowy skóry oraz zrozumienie, jak przebiega transport przeznaskórkowy, pozwoli każdemu specjaliście prawidłowo zalecać odpowiednie preparaty swoim pacjentom. Fundamentalne substancje aktywne, które powinny znaleźć się w profesjonalnych produktach do pielęgnacji stóp, omówimy poniżej.
MOCZNIK
Naturalna substancja chemiczna powstająca w organizmie jako metabolit białek i innych związków azotowych. Jest składnikiem NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) w skórze i odpowiada za utrzymanie i wiązanie wody. W zależności od stężenia wykazuje inne działanie. W stężeniach poniżej 5 proc. mocznik działa nawilżająco, pochłania i zatrzymuje wodę nawet w najgłębszych warstwach skóry. Uznaje się go za jeden z najlepszych humektantów (substancja pochłaniająca wilgoć). Jego obecność wpływa na zwiększoną zdolność wiązania wody przez keratynę. Stężenie mocznika między 5 a 15 proc. charakteryzuje się zmiękczeniem skóry oraz zwiększeniem przepuszczalności bariery, co umożliwia penetrację w głąb skóry innych składników aktywnych. Stężenia powyżej 15 proc. wykazują złuszczające działanie mocznika, poprzez rozwiązywanie wiązań wodorowych keratyny oraz rozpuszczanie białka. Jego działanie zależne jest również od obecności innych składników aktywnych w danym preparacie.
ALANTOINA
Należy do grupy ureidów, czyli jest pochodną mocznika. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania i kompatybilność z innymi składnikami aktywnymi jest często spotykana w preparatach do pielęgnacji skóry. Alantoina wykazuje szeroki zakres działania: od nawilżającego przez keratolityczne aż po łagodzące i regenerujące. Jej hydrofilowy charakter i rozmiar cząsteczki wpływają na wysoką zdolność zatrzymywania wody na poziomie warstwy rogowej naskórka, co sprzyja odbudowie płaszcza hydrolipidowego, a w konsekwencji ogranicza transepidermalną ucieczkę wody (TEWL). Sucha skóra w obrębie stóp stanowi nie tylko estetyczny, ale również medyczny problem. W obrazie klinicznym widoczne jest pękanie, łuszczenie, a w wielu przypadkach nawet swędzenie i pieczenie, w wyniku czego skóra staje się nadwrażliwa. Uszkodzenia naskórka mogą być wywołane zarówno suchością skóry i nieprawidłową higieną, jak również współistniejącymi chorobami dermatologicznymi i ogólnoustrojowymi. Alantoina wykazuje korzystny wpływ na proces gojenia się ran. Mechanizm tego zjawiska polega na zdolności do regulowania procesów zapalnych skóry oraz stymulacji do podziałów fibroblastów. Po aplikacji preparatu zawierającego alantoinę następuje przyspieszenie keratynizacji naskórka, powolne rozluźnienie korneodesmosomów (połączeń między komórkami), w wyniku czego dochodzi do złuszczenia martwych komórek i oczyszczenia rany, wpływając na odnowę komórkową w miejscu powstałego stanu zapalnego. W efekcie obserwujemy gładką i zdrową skórę.
PANTENOL (PROWITAMINA B5)
D-pantenol – prawoskrętna postać pantenolu charakteryzująca się największą aktywnością i wykazująca silne właściwości nawilżające i gojące. Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Bierze udział w obniżeniu TEWL, zwiększając barierę ochronną skóry. Posiada właściwości higroskopijne, dzięki czemu nie tylko wiąże wodę w warstwie rogowej naskórka, ale również zatrzymuje inne składniki nawilżające, dlatego występuje w składzie preparatów przeznaczonych dla skóry suchej. Ponadto stymuluje podziały komórkowe, przyspieszając gojenie ran. Łagodzi podrażnienia i świąd, dzięki czemu polecany jest pacjentom w trakcie lub po zakończeniu radioterapii bądź z objawami alergii. Warto wspomnieć o jego korzystnym działaniu na włosy i paznokcie, ze względu na bardzo dobre powinowactwo do keratyny.
CERAMIDY
Należą do grupy lipidów i stanowią aż 40 proc. zawartości lipidów w warstwie rogowej naskórka. Pełnią kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego płaszcza hydrolipidowego skóry. Ceramidy wypełniają przestrzeń międzykomórkową, tworząc tzw. zaprawę murarską. Dostarczane z zewnątrz są niezbędne do odbudowy osłabionego naskórka, dzięki czemu chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto biorą udział w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia i elastyczności skóry oraz przeciwdziałają nadmiernemu złuszczaniu się komórek warstwy rogowej. Najczęściej występują w składzie produktów do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się i z tendencją do zrogowaceń.
Kremy ‒ jeden produkt, wiele obliczy
Kremy znajdziemy w różnej postaci i konsystencji. Warto przyjrzeć się tym w formie pianki, która zapewnia skuteczność działania, wygodny i higieniczny sposób aplikacji oraz szybkie i głębokie wchłanianie w głąb skóry. Dzięki lekkiej konsystencji pianka, po aplikacji, natychmiast się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze. Przez wiele lat udoskonalana przez specjalistów struktura pianki pozwala na wygodne i sprawne rozprowadzenie produktu na powierzchni skóry oraz zapewnia skuteczne wchłanianie się substancji aktywnych oraz głębokie nawilżenie.