Koszyk

Paznokcie idealne

| Autor: Iwona Kiwacka-Majerczyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie formy i kształty mają naturalne paznokcie?

• Jak podłożyć i przygotować szablon?

• Na co zwrócić uwagę przy piłowaniu?

Modelowanie paznokci ‒ Czy istnieje coś takiego, jak idealne paznokcie? To zależy, co przyjmiemy za ideał. Dla niektórych będą nim paznokcie zbudowane na tipsie lub szablonie, dla innych znowu te naturalne. My natomiast spróbujemy określić ideał przedłużonych paznokci oraz wyznaczyć drogi, które do niego prowadzą.

Stylista paznokci to przede wszystkim artysta, ale po części również architekt, budowniczy, designer kreujący trendy lub doskonale się nimi posługujący. Z dotychczasowego doświadczenia nie zawaham się stwierdzić, że umysł ścisły doskonale sprawdza się w dziedzinach artystycznych, np. architekt może być świetnym muzykiem, a analityk doskonałym fryzjerem czy stylistą. A to dlatego, że praca twórcza wymaga przestrzennego myślenia i analizowania, przewidywania, jaki skutek osiągniemy. To wszystko odnajdujemy w królowej nauk – matematyce. Zajmijmy się jej częścią – geometrią i jej wykorzystaniem w dziedzinie stylizacji paznokci.

Geometria paznokcia

Spoglądając na paznokieć z góry możemy powiedzieć, że jego kształt to figury geometryczne: prostokąt, trójkąt, owal. Podchodząc do tematu bardziej przestrzennie, okazuje się, że paznokieć to bryła. I tak na przykład prostokąt powstanie nam z połączenia połowy kuli i połowy walca. Sztylet to połowa kuli i połowa stożka. I tak dalej, każdy kształt paznokcia możemy spróbować opisać za pomocą dowolnej figury geometrycznej. Naszym zadaniem będzie zatem takie nałożenie materiału, a potem opracowanie go, aby jak najbardziej zbliżyć się do wybranych figur. Uzyskanie idealnego kształtu będzie trudne na tipsie, bo ten ma już gotowy zadany kształt. Musimy użyć szablonu – i tu pojawia się następna kwestia, jak go prawidłowo podłożyć, aby otrzymać to, co chcemy?Paznokieć 4 x 4 Standardowo naturalne paznokcie mają cztery formy i cztery rodzaje kształtów. Formy paznokcia mówią nam o tym, jak paznokieć rośnie (patrząc na palec z boku):

·         płaski,
·         naturalny,
·         wypukły,
·         tzw. skocznia.

Powyższe formy paznokcia mogą rosnąć w czterech kształtach:

·         trapez (nazywamy również paznokciem trójkątnym lub łopatką),
·         kwadrat,
·         owal,
·         migdał.

Opanować szablon

Każdy paznokieć jest inny, a każdy szablon jest jednakowy. Naszym zadaniem będzie zatem takie dopasowanie szablonu (przycięcie, podcięcie), aby idealnie podłożony pozwolił nam na takie nałożenie materiału, by zbliżyć się do oczekiwanego ideału. Omówmy to na najbardziej typowym kształcie paznokcia, czyli paznokciu naturalnym owalnym. (rys.1)

1.      Zazwyczaj wycięcie w szablonie ma przebieg, który niekoniecznie pasuje do krzywizny wolnego brzegu. Aby szablon idealnie wpasował się pod paznokieć, musimy odwzorować na nim kształt wolnego brzegu.
2.      Następnym krokiem jest odniesienie szerokości naturalnego paznokcia na szablon i odpowiednie nacięcie szablonu, aby uwolnić opuszki palca, które zazwyczaj rozpychają szablon na szerokość i budowany paznokieć wychodzi szeroki.  (rys.2)
3.      Mamy już dopasowane wycięcie szablonu, teraz musimy zastanowić się, jak podłożymy szablon patrząc na palec z boku. Jeśli podłożymy za nisko – otrzymamy szpon, jeśli za wysoko – paznokcie będą nienaturalnie zadarte do góry. (rys.3)

Aby prawidłowo podłożyć szablon, powinniśmy skupić się na trzech rzeczach, które będą dla nas wskazówkami. Patrzymy na palec z boku i wyznaczamy:

·         oś palca,
·         linię skórek,
·         długość przedłużenia na szablonie (np. do trójki).

Ustalając wysokość podłożenia szablonu skupiamy się na tym, aby linia prosta wyznaczona od skórek, równoległa do osi palca, przecinała się z planowaną długością na szablonie. W ten sposób wyznaczymy ułożenie szablonu i aplikując materiał otrzymamy idealnie wyprofilowany i wytrzymały przedłużony paznokieć. Oczywiście przykładów jest tyle, ile form i kształtów naturalnych paznokci. Jeśli nauczymy się, jak przycinać i podkładać szablony do każdej kombinacji wspomnianych form i kształtów, wliczając w to również przypadki specjalne, żaden paznokieć nie będzie dla nas problemem.

Ostatni szlif

Jeśli wiemy już, jak podłożyć szablon i jak nałożyć materiał, aby otrzymać konkretną figurę geometryczną, pozostaje jeszcze ostatnia kwestia – czyli opiłowanie materiału. Tu też można popełnić wiele błędów, chociażby przez nieodpowiednie przyłożenie pilnika czy ruch w niewłaściwym kierunku. Czasami warto na początku nauki mieć zapisany schemat piłowania i trzymać go w biurku, aby się nim posiłkować w trakcie pracy. Utrwalanie dobrych nawyków to klucz do sukcesu. A mówili: „co to jest robić paznokcie? Obejrzysz sobie na YouTube i się nauczysz…”. Owszem, każdy ma wybór, można poprzestać na jednym obejrzanym filmiku i przez kolejne lata utrwalać błędy. Albo można też stale się rozwijać, zaczynając od profesjonalnego szkolenia, a potem cały czas piąć się do góry i poszerzać wiedzę, aby zbliżyć się do ideału.

Iwona Kiwacka – Majerczyk

Główny instruktor marki Mistero Milano, mistrzyni i wicemistrzyni Nailpro Poland 2018, stylistka paznokci z wieloletnim doświadczeniem, prowadząca Centrum Usługowo-Szkoleniowe PARADNICA, współpracuje z pismami branżowymi, publikując artykuły i stylizacje z opisem krok po kroku.