Koszyk

Czas relaksu

| Autor: Małgorzata Zdziebko-Zięba

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak urozmaicić menu zabiegów relaksacyjnych?

• Jaką rolę w masażu odgrywają profesjonalne akcesoria?

• Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę w okresie jesienno-zimowym?

 

 

Spis treści

Akcesoria do masażu okiem profesjonalisty (cz. 2) | Bawełniane sakiewki pełne aromatycznych ziół, egzotyczne misy wytwarzające delikatne wibracje, chłodne lub gorące kamienie. Okres okołoświąteczny to doskonały moment na dodatkowe zabiegi relaksacyjne w menu salonu. Idealnie sprawdzą się w przypadku klientów zestresowanych przygotowaniami do świąt, jak i w formie kuponów prezentowych.

Powrót do natury, a co za tym idzie – wszechobecna fascynacja terapiami naturalnymi, uczyniła masaż wysoko rozwiniętą gałęzią kosmetyki. Z jednej strony skupienie na ciele, które powinno być piękne, młode i szczupłe, z drugiej strony wzrastające tempo życia, nadmiernie je eksploatujące. Można pokusić się o tezę, że ciało jest traktowane jako swoiste sacrum. Wizyta u specjalisty stała się wręcz koniecznością, nie luksusem, za jaki ją dotychczas uważano. Owszem, klientki mogą w biegu pomiędzy biurem a obowiązkami domowymi (lub w przerwie na lunch) skorzystać z ekspresowego zabiegu odnawiającego. Poprawią wygląd skóry, ale cóż, to niestety za mało na pełną regenerację i odprężenie. Warto zatem zaproponować, aby zarezerwowały dłuższy czas i skorzystały z dobroczynnego działania masażu. Możemy go urozmaicić, wzmocnić jego działanie i uatrakcyjnić pobyt klientki w salonie dzięki użyciu ciekawych akcesoriów. W poprzednim numerze przedstawiłam kilka propozycji, dziś kolejna garść pomysłów.

Stemple do masażu

Terapia stemplami stosowana jest w Tajlandii od około 400 lat. Podczas bitwy o dawną stolicę Tajlandii, Ajutaję, ranni wojownicy trafiali do buddyjskich świątyń, gdzie byli leczeni za pomocą kojącego masażu i okładów ziołowych. Dziś ta technika jest szeroko wykorzystywana w zabiegach kosmetycznych na ciało i twarz, a w Tajlandii jako „apteczka pierwszej pomocy” na rozmaite schorzenia. Ten niepowtarzalny rytuał łączy w sobie dwie starożytne koncepcje lecznicze – masaż energetyczny i ziołolecznictwo. Masaż stemplami, zwany „gorącym uciskiem”, działa podobnie do akupresury, jednak angażuje więcej zmysłów. Bawełniane sakiewki wypełnione ziołami, korzeniami, nasionami, korą i liśćmi są podgrzewane przez kilka minut na parze lub w oleju, aby uwolnić zawarte w nich aktywne substancje i olejki eteryczne. Początkowo, kiedy stemple są bardzo gorące, wykonuje się jedynie krótkie dotknięcia i przyciśnięcia w określonych miejscach na ciele, co ma na celu wzmocnienie odczuć poprzez rozgrzanie kluczowych punktów. W miarę, jak ich temperatura spada, rośnie intensywność, siła nacisku oraz czas masażu poszczególnych sektorów. Tradycyjne tajskie stemple zawierają: kurkumę, trawę cytrynową, sezam, kafir oraz kamforę. Zabieg przy ich użyciu ma za zadanie zwiększyć sprawność ruchową stawów, rozluźnić mięśnie i pobudzić przemianę materii. Ponadto wprowadza w stan głębokiej relaksacji, ogólnie poprawia funkcjonowanie całego organizmu i przyjemnie stymuluje zmysły dzięki unoszącym się w powietrzu olejkom eterycznym.

Misy tybetańskie – masaż dźwiękiem

Zabieg o głęboko relaksującym działaniu. Dzięki wytworzeniu unikalnych wibracji odblokowuje kanały energetyczne, reguluje pracę narządów wewnętrznych, łagodzi różnego rodzaju bóle, przyspiesza oczyszczanie z toksyn. Wyjątkowo przyjemny rytuał o wielkiej sile oddziaływania. Wibrujące misy o specjalnie zaprojektowanym kształcie wydają delikatne tony, które wprawiają w drgania wszystkie komórki ciała. W efekcie wprowadzają w stan głębokiego relaksu. Zwolennicy tej metody uważają, że pomaga uporać się z długotrwałym stresem, przemęczeniem, obniżonym nastrojem. Poprawia koncentrację i wzmacnia pamięć.

Kamienie do masażu na czakrach

Do masażu tą techniką stosujemy wyłącznie kamienie półszlachetne. Każdy z nich wykazuje inne działanie na ciało. Kamienie półszlachetne, z racji swoich znakomitych właściwości regenerujących, wywierają dobroczynny wpływ na cały organizm. To wyjątkowy masaż, który reguluje pracę czakr, oczyszcza kanały z energetycznych blokad, uwalniając potencjał energetyczny ciała. W efekcie, po prawidłowo wykonanym zabiegu, zauważalnie wzrastają siły życiowe. Organizm jest zregenerowany i zrelaksowany. Wzrasta potencjał intelektualny. To doskonała metoda w walce ze stresem, napięciami i blokadami.

Bazaltowe kamienie do masażu

Bazalt to najpopularniejszy kamień stosowany w terapii gorącymi kamieniami. Posiada wyjątkowe właściwości utrzymywania ciepła, ponieważ jest pozbawiony porów i ma wyjątkowo gładką powierzchnię. Wysoka zawartość rdzy w bazalcie pomaga przyspieszyć leczenie chorób naczyń krwionośnych. Dodatkowo wpływa rozluźniająco na układ mięśniowy oraz na poprawę nastroju. Masaż gorącymi kamieniami bazaltowymi zapewnia wyjątkowe doznania i korzyści terapeutyczne. Należy do zabiegów głęboko relaksujących, rewitalizujących i regenerujących. Ciepłych kamieni używano kiedyś przy ratowaniu wyziębionego organizmu, dzisiaj stosowane są w bardzo popularnych zabiegach spa. Kamienie w kontakcie z ciałem oddają wartościową energię, przywracając równowagę w organizmie. Jest to zabieg przynoszący wszechstronne korzyści, wywiera zbawienny wpływ na skórę, wzmacniając jej elastyczność, skutecznie regeneruje mięśnie i łagodzi objawy stresu. Powyższe propozycje doskonale sprawdzą się właśnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, zapewniając klientom głęboki relaks i multisensoryczne doznania.

Małgorzata Zdziebko-Zięba

Absolwentka DSW we Wrocławiu, od ponad 15 lat związana z branżą kosmetyczną, wykładowca oraz egzaminator OKE we Wrocławiu. Od 10 lat zajmuje się budowaniem wizerunku.