Z tego artykułu dowiesz się:
• Czym jest subton skóry i dlaczego jest tak istotny w analizie kolorystycznej?
• Jak stosować zasady klasyfikacji fototypów skóry wg Fitzpatricka?
• Od jakich czynników, nawyków oraz procesów fizjologicznych skóry zależy jej koloryt?
Ocena fototypu i subtonu skóry | Zanim przystąpimy do wykonania makijażu permanentnego, należy przeprowadzić dokładną analizę kolorystyczną skóry, ustalając jej naturalne zabarwienie, w tym przynależność do danego subtonu lub fototypu.
Ukryty koloryt skóry to tzw. subton, który kwalifikuje barwę skóry do gamy kolorów ciepłych lub zimnych. Wyróżnia się następujące subtony:
• subton różowy (kolor czerwony),
• subton złotawy (kolor żółty),
• subton szarawy (kolor niebieski),
• subton oliwkowy (kolor pochodny od żółtego i niebieskiego).
Według klasyfikacji, którą w 1975 zaproponował amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick, u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry (tzw. fototypy), w zależności od reakcji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Klasyfikacja Fitzpatricka wyróżnia 6 typów skóry:
Przed zabiegiem należy przeanalizować kolor oczu, kolor włosów, ustalić subton i fototyp skóry Wywiad z klientem przed rozpoczęciem pracy jest istotnym etapem analizy kolorystycznej. Należy zapytać o stan zdrowia, przyjmowane leki, stosowane kosmetyki, ostatnio przeprowadzane zabiegi kosmetyczne i medyczne, a także o zwyczaje związane z ekspozycją słoneczną. Dzięki temu uzyskamy wiedzę niezbędną do wyboru idealnych pigmentów i gamy kolorystycznej. Kolor zdrowej skóry jest cechą indywidualną i zależy od proporcji składowych substancji kolorystycznych, takich jak:
1. Melanina – barwnik skóry produkowany w komórkach zwanych melanocytami. Melanina produkowana w skórze rasy białej (tzw. feomelanina) ma kolor pomarańczowy, skóra czarna zawdzięcza swój kolor brązowej lub czarnej tzw. eumelaninie. Każdy człowiek produkuje obydwa rodzaje melaniny, ale zawsze jeden rodzaj dominuje, co jest uwarunkowane genetycznie.
2. Hemoglobina – zawarta we krwi płynącej w powierzchownych naczyniach krwionośnych, leżących tuż pod naskórkiem, w zależności od stanu naczyń (ich skurczu lub rozkurczu) nadaje skórze mniej lub bardziej różowe zabarwienie. Przy skurczu tętniczek skóra blednie, a gdy skurcz utrzymuje się dłużej pojawia się sine zabarwienie zależne od – zawartej we krwi żylnej – hemoglobiny odtlenowanej.
3. Karoten – żółty pigment występujący w górnej warstwie skórnej, którego intensywność jest zależna od diety. Karoten jest pomarańczowym barwnikiem, występującym w dużych ilościach w marchwi, papryce, pomidorach, grejpfutach i zielonych warzywach. Karoten gromadzi się głównie w tkance tłuszczowej i warstwie rogowej naskórka, nadając skórze lekko pomarańczowy kolor.
Zanim wykonamy zabieg, należy przeprowadzić wywiad z klientką, przeanalizować kolor oczu, kolor włosów, ustalić subton i fototyp skóry, określić typ urody i upewnić się, czy rodzaj skóry i oczekiwania klientki są realne do wykonania zabiegu, który po wygojeniu przyniesie satysfakcjonujący efekt. Dopiero po tym procesie analizy jesteśmy w stanie określić, jaki kolor należy wybrać.