Koszyk

Fizjoterapia w kosmetologii

| Autor: Michał Matuszak

 Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie metody fizykalne cieszą się popularnością w kosmetologii?

• Jak działa kriolifting i kriomodelowanie sylwetki?

• Z jakimi terapiami warto łączyć krioterapię, dla uzyskania satysfakcjonujących efektów terapeutycznych?

• W jaki sposób bywa wykorzystywana w ramach rekonwalescencji po zabiegach inwazyjnych?

 

 

Metody fizykalne w rewitalizacji skóry twarzy i modelowaniu ciała | Terapia fizykalna jest nieodłącznym elementem towarzyszącym rozwojowi współczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej – nierzadko stanowi alternatywę dla leczenia farmakologicznego i inwazyjnych metod chirurgicznych, może być również wykorzystywana do stosowania synergistycznego z powyższymi dziedzinami.

W ostatnich latach praktyki zawodowej zauważyłem lawinowo rozprzestrzeniający się trend stosowania krioterapii w celach rewitalizacji skóry oraz modelowania sylwetki. Nowo powstające gabinety oferujące krioterapię oraz metody z nią łączone obserwuję głównie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Francji. To właśnie tam rozwinęła się terminologia kriolifting i kriomodelowanie.

Historia terapii zimnem

Pierwsze wzmianki na temat stosowania zimna w terapiach leczniczych dotyczą starożytnego Egiptu i pochodzą z ok. 2500 roku p.n.e. Działanie krioterapii było stosowane przede wszystkim w celu leczenia urazów i stanów zapalnych. Również Hipokrates zaobserwował, że działanie niskiej temperatury ma właściwości przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe. Rozpowszechnienie krioterapii w medycynie i fizjoterapii nastąpiło pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku i nadal zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników.

Jak to działa?

Krioterapia wykorzystuje naturalne procesy obronne organizmu na oddziaływanie niskiej temperatury. W pierwszym etapie poprzez przyłożenie zimna dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, czego efektem jest chwilowe zmniejszenie przepływu krwi. W drugim etapie naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Organizm stara się wyrównać utraconą temperaturę – jest to proces obronny. Zjawisko to znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej w celu: nieinwazyjnego liftingu, kriopilingu, wzmocnienia zabiegów antycellulitowych, modelowania sylwetki, znieczulenia przed iniekcjami, przyspieszenia okresu rekonwalescencji po zabiegach chirurgii plastycznej.

W kilku słowach o fizjoterapii Fizjoterapia jest szeroką dziedziną medyczną, wykorzystującą reakcje organizmu na rozmaite bodźce, w skład której wchodzą między innymi: fizykoterapia, balneoterapia, hydroterapia, kinezyterapia i masaż leczniczy.

Siła synergii

Krioterapia daje najlepsze efekty w metodach łączonych. W zabiegach na twarz do terapii najczęściej dołącza się masaż klasyczny, mezoterapię elektroporacyjną, biolifting, falę radiową bipolarną oraz przezskórną stymulację nerwów TENS. Efektem procedur jest obkurczenie włókien kolagenowych, zwiększenie produkcji kolagenu, polepszenie napięcia i gęstości skóry. Zabiegi na ciało wzbogacone są ręcznym lub mechanicznym drenażem limfatycznym, elektrostymulacją prądem niskiej częstotliwości EMS, falą radiową monopolarną oraz falą akustyczną. Wykorzystanie tych metod skutkuje ujędrnieniem biustu, zmniejszeniem widoczności cellulitu, zwiększeniem tonusu mięśniowego, zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej. Nie sposób dziś wyobrazić sobie procedur współczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej bez użycia metod fizykalnych.

 

 

mgr Michał Matuszak | Absolwent AM „Collegium Medicum” w Bydgoszczy. Założyciel jednego z pierwszych gabinetów fizjoterapii estetycznej w Polsce oraz Venus Beauty – hurtowni kosmetycznej. www.venus-beauty.pl