Holistyczna profilaktyka przeciwstarzeniowa | Kobiety w wieku 30+ zaczynają zauważać, że skóra traci młodzieńczy blask. Nie tylko czas robi swoje, ale też stres emocjonalny i wpływ środowiska. Kosmetologia oraz biotechnologia oferują jednak wiele nieinwazyjnych procedur zabiegowych w duchu holistycznej pielęgnacji, dostosowanych do skóry i rytmu życia kobiet po trzydziestce.
Proces starzenia nigdy nie ma funkcji offline. Starzenie się skóry jest procesem ciągłym, złożonym i postępuje w całym organizmie. To nie tylko widoczne zmarszczki, ale także przebarwienia, słaby stopień nawilżenia, wiotkość skóry, utrata jej gęstości. Są one wynikiem procesów zachodzących w ustroju, np.: starzenia się hormonalnego, fotostarzenia, glikacji, inflamagingu, stresu oksydacyjnego. Wiemy również od dawna, że skóra niczym lustro prędzej czy później zakomunikuje nam, że w organizmie zaszły niepokojące zmiany. Niejednokrotnie wysyła bardzo czytelne komunikaty, jak np.: przesuszenie, nadwrażliwość, wykwity o charakterze zapalnym czy przebarwienia.
Psychodermatologia
Mięśnie mimiczne również odzwierciedlają wiele, bo nie tylko stan duszy, ale również ból, chorobę, troskę czy zmartwienie. Z punktu widzenia szeroko rozumianej trafnej diagnozy na uwagę zasługuje psychodermatologia – dziedzina nauki zajmująca się psychologią i skórą. Pojęcia psyche plus derma oznaczają, że nasza skóra jest powiązana z układem nerwowym pochodzeniem. Wywodzą się przecież z jednego listka zarodkowego i są ze sobą ściśle połączone. Wystarczy spojrzeć na skórę, kiedy ktoś nas zawstydza lub kiedy się denerwujemy. Widzimy, jak się zaczerwienia, a przecież jej nie dotknęliśmy… To emocje wywołały rumień.
KILKA UWAG NA MARGINESIE
– Niedobory estrogenów w skórze wymagają uzupełnienia. Idealny kosmetyk nie tylko biorewitalizuje, biostymuluje, ale również staje się terapią hormonalną dla skóry;
– Kiedy skóra staje się zbyt reaktywna naczyniowo i mocno się zaczerwienia, warto przyjrzeć się układowi pokarmowemu. Jego wadliwe funkcjonowanie ma wpływ na wrażliwość skóry. Spadek estrogenów w skórze ma również wpływ na wrażliwość naczynioruchową;
– Kiedy winne stają się męskie hormony płciowe androgeny wraz z estrogenami? To właśnie zwiększona produkcja hormonów płciowych, nie tylko w okresie dojrzewania, odpowiada za powstawanie trądziku. Męskie androgeny stymulują gruczoły łojowe skóry. Powodują one przerost tych gruczołów i zwiększają sekrecję łoju. Za to estradiol, który jest najbardziej aktywnym estrogenem i otrzymywany jest z testosteronu przy udziale enzymu aromatazy, nasila zmiany trądzikowe wieku dojrzałego.
Główne stresory mające negatywny wpływ na skórę: zanieczyszczone środowisko/smog, klimatyzowane/przesuszone pomieszczenia, nadmierna ekspozycja na słońce, nikotynizm, nadużywanie alkoholu, niewłaściwie podejmowane diety, niewystarczająca ilość snu.
ISTOTNE CZYNNIKI W PIELĘGNACJI SKÓRY 30+
– Pielęgnacja bazująca na skutecznych składnikach. Warto zwrócić uwagę na złożone kompleksy anti-aging oparte na badaniach naukowych: alga afa, aktywowany węgiel, albicja jedwabista, szanta zwyczajna, rumian rzymski, roślinne komórki macierzyste, antyoksydanty, retinol, genisteina, antarktycyna, otulające skórę proteiny jedwabiu, ekstrakt z wiśni… i wiele innych.
– Na szczególną uwagę zasługują zabiegi detoksykujące, dotleniające, nawilżające i chroniące skórę przed zanieczyszczeniami.
– Pamiętajmy o masażu, elektrostymulacji czy face fitnesie.
– Dieta powinna być bogata w antyoksydanty.
– Spacer na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na przysadkę mózgową, jak również syntezę endogennej witaminy D3. Ma ona ogromne znaczenie w regulacji gospodarki węglowodanowo-insulinowej.
– Unikanie nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie – promieniujące od monitorów, które zaburza produkcję hormonów, w szczególności melatoniny.
Współczesna kobieta 30+
Nierzadko matka, żona, przyjaciółka, bizneswoman, w dodatku w pogoni za szczęściem emocjonalnym, zawodowym, pracująca na kilku etatach, bo w końcu na każdej płaszczyźnie życia zawsze jest jeszcze wiele do zrobienia. Zapędzona w codzienności, czasem zapomina o sobie: o diecie, pielęgnacji, wypoczynku, spacerze… Współczesna kosmetyka wykreowała w ostatnich latach swój nowy wizerunek, wypełniając dotychczasową lukę między: – pielęgnacją a upiększaniem, – inwazyjnymi, chirurgicznymi metodami korekty niekorzystnych zmian starzenia się skóry a świadomą profilaktyką przeciwstarzeniową.
Healthy aging to przede wszystkim optymalizacja działań, tak by świadomie wdrażać zdrowe nawyki pielęgnacyjne, profilaktyczne i żywieniowe oraz inne terapie w służbie zdrowia i urody.
Healthy aging, czyli?
To przede wszystkim optymalizacja działań, tak by świadomie wdrażać zdrowe nawyki pielęgnacyjne, profilaktyczne i żywieniowe oraz inne terapie w służbie zdrowia i urody, by móc cieszyć się wysoką jakością życia. Przede wszystkim dlatego kosmetolog w swojej praktyce powinien przedstawiać przykłady interwencji promujących zdrowie. To ważne, by budować świadomość pacjentów gabinetów kosmetycznych i zachęcać ich do podejmowania kroków służących zdrowemu starzeniu się. Pytania, na które warto szukać odpowiedzi:
– Czy nierównowaga hormonalna odzwierciedla się na skórze?
– Czy zaburzenia pracy tarczycy mają wpływ na kondycję skóry?
– Czy zespół policystycznych jajników znajduje odzwierciedlenie w kondycji skóry i jej przydatków?
– Czy widoczny na skórze kobiety jest hiperandrogenizm?
– Czy zatem wszystkiemu winne są hormony?
– Jak organizm reaguje na żywność?
– Czy nie mamy do czynienia z nietolerancjami pokarmowymi?
– Co dzieje się ze skórą przy insulinooporności?
– W jakiej kondycji są jelita?
Mówiąc o skórze, mamy na myśli największy organ ludzkiego organizmu. Chroni nas przed środowiskiem zewnętrznym, uczestniczy w procesie termoregulacji, ochrania narządy wewnętrzne i oczywiście tworzy estetyczną oprawę. Zatem w profesjonalnej kosmetyce i kosmetologii istotny staje się komentarz… „posłuchaj, co mówi skóra”. Zanim sięgniemy po preparaty będące idealną odpowiedzią na zaistniałe problemy, zatrzymajmy się na chwilę i wsłuchajmy w potrzeby klienta i jego skóry. Idealną bronią w walce z oznakami starzenia, zmęczenia czy niedoskonałościami skórnymi jest holistyczna terapia oparta na znalezieniu przyczyny problemu i celowanej pielęgnacji naprawczej. Współczesna kosmetologia, korzystająca ze skutecznych i nowoczesnych składników aktywnych, wspiera skórę trzydziestolatki na wielu płaszczyznach. Pielęgnując skórę w oczekiwaniu realnych korzyści pozabiegowych, pamiętajmy o zdrowiu organizmu, o jego homeostazie. Kosmetologia i biotechnologia wspierają, równoważą, są nieodzowną profilaktyką.
Kosmoceutyki wywołują efekt terapeutyczny.
Posłuchajmy skóry, wiele nam opowiada… Jej reakcje to komunikaty. Edukujmy klientki, by umiały odbierać właściwie te sygnały. Nie tylko pomożemy wówczas zwalczyć niedoskonałości, zniwelujemy też oznaki starzenia, zmęczenia, poprawimy koloryt i napięcie skóry. Jednym słowem, dzięki celowanemu, dobremu programowi pielęgnacyjnemu niewątpliwie poprawimy czyjeś samopoczucie.