Koszyk

Niesforne paznokcie

| Autor: Milena Skalska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są przyczyny wrastania, w zależności od wieku?

• Jaką metodę korekty wybrać?

• O co podolog zapytać powinien?

Metody korekcji wrastających paznokci | Problem wrastających paznokci dotyczy dużej części społeczeństwa. Na początku sprawia wyłącznie dyskomfort, z czasem jednak ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Jakie metody oferuje nowoczesna podologia?

Wrastanie i wkręcanie się paznokci, czyli zmiana kształtu i toru ich wzrostu oraz związane z tym dyskomfort i ból – to problem dotyczący coraz większej części naszego społeczeństwa. Wrastanie zdarza się już sporadycznie nawet u niemowląt, nierzadko u dzieci i ludzi młodych, a wkręcanie najczęściej u osób w wieku dojrzałym i starszym. Pytanie: jak sobie radzić z tymi problemami?

Przyczyny a wiek

Niemowlęta – u najmłodszych problemy z paznokciami są przede wszystkim związane z nieprawidłowym skracaniem płytki paznokciowej przez rodziców. Wynika to z ogólnego przekonania, że „dłuższe paznokcie będą zahaczały o śpioszki, skarpetki czy też rajstopki – trzeba je zatem obcinać jak najkrócej i na okrągło”. Natomiast paznokcie mają właśnie za zadanie wzmocnić palce i chronić opuszki – nie mogą być zatem zbyt krótkie.

Dzieci wrastanie paznokci u dzieci i młodzieży to najczęściej wynik nieprawidłowej pielęgnacji („obskubywanie” zamiast obcinania paznokci u nóg) oraz efekt częstych urazów mechanicznych związanych z dużą aktywnością ruchową w tym wieku.

Dorośli – w wieku dojrzałym wrastanie paznokci najczęściej jest efektem noszenia nieprawidłowego obuwia oraz zmian kostno-stawowych powyżej stóp (czyli też w kręgosłupie), a także nadwagi. Stopa z wiekiem się zmienia, „puszczają” więzadła, które wzmacniają wszystkie jej struktury, a ciasne, wąskie oraz wysokie buty (czyli modne zgrabne czółenka i szpilki) ewidentnie jej nie służą. Dodatkowo, zbierane przez lata kilogramy obciążają kości i stawy stóp, powodując ich zwyrodnienia, przykurcze, rotacje i deformacje – a to bardzo często powoduje wrastanie oraz wkręcanie się płytek paznokciowych.

Seniorzy – u osób starszych deformacje w obrębie płytek paznokciowych, oprócz powyższych przyczyn, są bardzo często związane ze zmianami troficznymi płytki, spowodowanymi nieprawidłowym krążeniem w stopach, wieloma chorobami ogólnoustrojowymi (w tym cukrzycą) oraz częstymi zakażeniami grzybiczymi. Wszystkie te czynniki prowadzą do patologicznego pogrubienia paznokci, nadmiernego rogowacenia podpłytkowego oraz deformacji całego aparatu paznokciowego.

Po pomoc do specjalisty

Bez względu na wiek i przyczynę wrastania lub wkręcania się paznokci stan taki nie powinien być pozostawiany bez interwencji specjalisty. Najlepiej jest, kiedy osoba taka trafi do gabinetu podologicznego, gdzie podolog oceni stan zastany i dobierze najbardziej efektywną w danym przypadku metodę korekcji paznokci.

Moc wyboru

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele implantów – począwszy od tych najstarszych, klasycznych, wykonanych z różnych tworzyw sztucznych, aplikowanych na płytkę paznokciową za pomocą klejów, poprzez implanty kombinowane, składające się po części z plastiku, a po części z drutu, montowane na płytce zarówno za pomocą klejów, akrylu, jak i żeli – aż po najnowocześniejsze klamry ortonyksyjne, zespajane z paznokciem przy użyciu bondów i kompozytów stomatologicznych. Dobór odpowiedniego do danego przypadku implantu powinien być uwarunkowany wieloma czynnikami, takimi jak: informacje pozyskane z wywiadu podologicznego o już wcześniej zastosowanych w danym przypadku metodach korekcji paznokci i efektach terapii; przyczyna zaistnienia problemu wrastania paznokcia; styl życia; gotowość i możliwość ze strony klienta (jego opiekuna) do podjęcia terapii oraz ścisłej współpracy z podologiem; ogólny stan zdrowia klienta (choroby ogólnoustrojowe, alergie, stan fizyczny i psychiczny) i stan płytki paznokciowej oraz wałów okołopaznokciowych (kształt, szerokość, długość i grubość paznokcia oraz stan i ilość miejsca w wałach bocznych). Oczywiście bardzo ważne są jeszcze inne czynniki – zwłaszcza to, że podolog musi się wykazać dobrą znajomością produktów obecnych na rynku i umiejętnością ich zastosowania w terapii.

Podsumowanie

Rozwój podologii i związane z tym współczesne rozwiązania materiałowe zastosowane w implantach pozwalają na przeprowadzanie niezwykle skutecznych terapii w każdym przedziale wiekowym klientów oraz niemal w każdym stanie zaawansowania problemu wrastania lub wkręcania się płytki paznokciowej. Ważna jest zatem znajomość dostępnych klamer, ich budowy, działania, możliwości terapeutycznych – bowiem tylko dobra orientacja podologa i jego przygotowanie do ich stosowania pozwala na przeprowadzanie terapii podologicznych najkorzystniejszych dla klienta zarówno pod względem estetycznym, jak i przede wszystkim zdrowotnym.

Milena Skalska

Dyplomowany podolog i szkoleniowiec, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższej Szkoły Kosmetologii i Promocji Zdrowia w Szczecinie. Autorka serii czterech podręczników dla podologów „Stopy Moją Pasją” oraz artykułów do czasopism branżowych i ogólnopolskich.