Koszyk

Kinesiotaping w kosmetyce

| Autor: Dr N. Med. Izabela Korabiewska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kinesiotaping i jakie są jego zastosowania – zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii, oraz jakie korzyści przynosi w terapii i pielęgnacji skóry.
  • jakie są mechanizmy działania kinesiotapingu – w tym wpływ taśm na mięśnie, skórę i układ limfatyczny, a także ich rola w poprawie krążenia i redukcji zmarszczek oraz obrzęków.
  • jak stosować kinesiotaping w kosmetologii – szczegółowe techniki aplikacji taśm, rodzaje aplikacji i wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry po zabiegu.

Przez pojęcie Kinesiotapingu  należy rozumieć procedurę celowego plastrowania przy użyciu specjalnych taśm. Metodę tę opracował na początku lat 70 tych  japoński chiropraktyk, kręgarz dr Kenzo Kase, który przedstawił ten sposób postępowania fizjoterapeutycznego nazwany Kinesio Tapingem® (KT). Nazwa zabiegu wywodzi się od angielskiego słowa „tape”, które oznacza „taśmę”. Dr Kenzo Kase przy tworzeniu nazwy swojej autorskiej metody terapeutycznej wykorzystał także termin „kinezjologia”, czyli nauka o ruchu człowieka, co miało przedstawiać sposób oddziaływania plastra na tkankę. Kinesio Taping® w literaturze, zwłaszcza angielskojęzycznej, określany jest również jako kinesiologytaping, kinesiotaping, czy kinesiologytape. Różnice w pisowni, ale też w doborze nazw, były skutkiem zastrzeżenia oryginalnej nazwy przez jej twórcę. Ponadto, tworzące się w kolejnych latach międzynarodowe stowarzyszenia zrzeszające zwolenników metody KT zaproponowały nowe nazwy, „kinesiology taping” w Niemczech lub „plastrowanie dynamiczne” w Polsce.

Kinesiotaping (KT) to metoda oklejania różnych części ciała człowieka specjalnie zaprojektowaną taśmą, która może służyć do unieruchomienia mięśni kończyny i stawów ale bez ograniczania przepływu krwi i limfy oraz ruchu danego rejonu ciała. Terapia ta daje stosunkowo szybkie efekty, widoczne usprawnienie oraz polepszenie samopoczucia. Rozwój jej jest bardzo dynamiczny, ponieważ przynosi pozytywne aspekty lecznicze. Obecnie znajduje coraz szersze zastosowanie i jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny,
w fizjoterapii różnych schorzeń, w terapii sportowców i od pewnego okresu także jako taping estetyczny w kosmetologii.

Kinesiotaping wymaga specjalnie przystosowanego do tego celu plastra, który zaprojektowano na wzór ludzkiej skóry. Klasyczny „taping” skupia się na stabilności mechanicznej
i unieruchomieniu funkcjonalnym w celu ochrony stawów i mięśni. Kinesiotaping natomiast dostarcza przede wszystkim pozytywnych informacji sensorycznych dla organizmu, a jego celem jest zapewnienie pełnego zakresu ruchu skóry, aby chronić stawy i mięśnie, jak też umożliwić lub dodatkowo aktywować własne mechanizmy lecznicze organizmu. Właściwości zastosowanego w plastrze materiału w przeciwieństwie do klasycznej taśmy nie zaburzają mikrokrążenia, a wręcz przeciwnie – poprawiają je poprzez zastosowanie różnego rodzaju aplikacji, które np. będą tworzyły „pofałdowania” na skórze.

Rozciągliwość plastra wynosi około 130-140%, a ciężar właściwy oraz jego grubość nie odbiegają od parametrów skóry człowieka. Taśma wykorzystywana w metodzie kinesiotapingu jest wodoodporna i przepuszczalna dla powietrza dlatego skóra człowieka może swobodnie oddychać. Taśma nie zawiera lateksu (aby nie powodować uczuleń) i wykonana jest
z elastycznej nici polimerowej owiniętej włóknami bawełny (100%). Klej zastosowany w taśmach jest akrylowy, szybkoschnący i aktywuje się pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało. Należy jednak wspomagać aktywację kleju po nałożeniu aplikacji poprzez dodatkowe jej pocieranie (taśma po około 1 minucie osiąga maksymalny poziom właściwości adhezyjnych).

Zabieg Kinesiotapingu nazywany jest często „niewidzialną” ręką terapeuty, ponieważ wpływa leczniczo na organizm pacjenta przez 24 godziny na dobę. Działa zarówno w chwili kiedy człowiek jest w spoczynku, jak i podczas jego codziennej aktywności.

Plaster nie powoduje ograniczenia ruchomości w stawach, poprawia mikrokrążenie, przesuwalność powięzi oraz skóry, a tym samym pobudza organizm do samoleczenia i lepszego przepływu chłonki oraz krwi.

Wpływ Kinesiotapingu – działanie plastra

Mechanizm działania plastra zgodny jest z zasadami kinezjologii, która opiera się o teorię tensegracji (łańcuchów mięśniowo – powięziowych). Tensegracja natomiast opiera swoje założenia na koncepcji integralności, którą w odniesieniu do ciała człowieka należy postrzegać jako sposób wzajemnego oddziaływania na siebie tkanek miękkich poprzez ich kompresję lub rozciąganie. W wyniku aplikacji taśmy bardzo często dochodzi do uniesienia i pofałdowania skóry, bo kiedy ustanie wstępnie rozciągać się plastrowany odcinek ciała i obszar ten powróci do naturalnej pozycji plaster napina się w miejscach pofałdowania i powoduje prostopadłe podciąganie skóry. Prowadzi to do zwiększenia pojemności małych naczyń włosowatych
i naczyń limfatycznych. Zwiększa się przepływ krwi w sieci naczyń w warstwie brodawkowej skóry oraz naczyniach głębiej położonych. Przez co zwiększony zostaje transport chłonki, który wpływa w znaczący sposób na regenerację tkanek w obrębie miejsc objętych  procesem chorobowym.  Ruchy dnia codziennego oraz wykonywane dodatkowo ćwiczenia w czasie trwania aplikacji uaktywniają pompę mięśniową co znacznie poprawia ukrwienie i zaopatrzenie w tlen mięśni i tkanki łącznej. Wspomaga to odpływ krwi żylnej i chłonki z uszkodzonych rejonów ciała i usuwa mediatory stanu zapalnego.

Natomiast poprzez oddziaływanie na stawy, mięśnie, więzadła oraz powięzie kinesiotaping wpływa także na zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez aktywację endogennego systemu znieczulenia oraz poprawę motoryki.

W zależności od zastosowanej techniki aplikacji, KT ma na celu znormalizowanie napięcia mięśniowego – zwiększenie bądź zmniejszenie w zależności od potrzeb, usprawnienie przepływu limfy, poprawę mikrokrążenia, czy wspomaganie układu mięśniowego. Normalizuje przepływ płynów ustrojowych wpływając na krążenie i powodując między innymi:

  • zwiększenie wolnej przestrzeni między warstwą brodawkowatą skóry właściwej
    a powięzią, która otacza mięsień, przez co  przepływ płynu pomiędzy tymi strukturami staje się bardziej swobodny,
  • zmniejszenie ucisku oraz tarcia pomiędzy tkankami, dając efekt przeciwbólowy,
  • sprawniejszy odpływ limfy w kierunku węzłów chłonnych (w aplikacjach drenażowych).

Pierwotnie Kinesiotaping wykorzystywany był głównie w celach leczniczych, w zabiegach fizjoterapeutycznych u sportowców po kontuzjach; u pacjentów, którzy mieli zaburzone napięcie mięśniowe (podwyższone lub obniżone) lub dla poprawy ruchomości w stawach. Stosowany był także w celu niwelowania obrzęków i poprawy elastyczności blizny pooperacyjnej. W chwili obecnej KT stał bardzo popularną terapią wykorzystywaną zarówno u osób dorosłych (schorzenia ortopedyczne, ginekologiczne, neurologiczne, internistyczne) jak i u dzieci (wady postawy, logopedia). Dlatego też taśmy zostały coraz częściej wykorzystywane w tapingu estetycznym w kosmetologii i stanowią uzupełnienie zabiegów kosmetycznych (masaży, liftingu) ale także alternatywę dla zabiegów inwazyjnych.

Poprzez zastosowanie Kinesiotapingu w kosmetologii można uzyskać wiele pozytywnych efektów takich jak:

  • normalizacja napięcia mięśniowego,
  • wzrost elastyczności tkanek,
  • poprawa przesuwalności powięzi,
  • poprawa mikrokrążenia tkanek,
  • aktywacja układu limfatycznego (drenaż tkanek),
  • poprawa odżywienia, kolorytu i kondycji skóry,
  • wzrost elastyczność i ujędrnienia skórę (naturalny lifting),
  • przyspieszenie mechanizmów odbudowy skóry,
  • spłycenie i zmniejszenie zmarszczek (szczególnie mimicznych – kurze łapki, lwia    zmarszczka),
  • likwidacja obrzęków (worki pod oczami, opuchnięte powieki),
  • nadanie twarzy i szyi młodszego wyglądu (drenaż twarzy, korekcja dekoltu, poprawa postawy podczas siedzenia),
  • uzyskanie wyglądu „wypoczętej twarzy” (drenaż twarzy),
  • spowolnienie powstawania zmarszczek (profilaktyka przeciwzmarszczkowa),
  • zredukowanie widoczności blizn,
  • efekt przeciwbólowy,
  • poprawa zakresu ruchu w stawach.

Kinesiotaping powoduje, że mięśnie, stawy i powięzie otrzymują dodatkowe wspomaganie. Odpowiednie aplikacje zastosowane z taśmy przyklejonej do skóry lekko ją unoszą, poprawiając krążenie krwi i limfy w dany obszarze, co znacznie ułatwia usuwanie toksyn
i mediatorów stanu zapalnego z organizmu. U osób z porażeniem nerwu twarzowego, u których wystąpiła asymetria twarzy czy opadanie kącików ust może wyrównywać napięcie mięśniowe. Taśmy stosowane w tapingu estetycznym twarzy unoszą skórę i „zastępują” pracę skóry pozwalając odpocząć przepracowanym i zmęczonym mięśniom. Dlatego Kinesiotaping twarzy ma bardzo szerokie zastosowanie, może regulować napięcie mięśniowe, korygować owal twarzy, wygładzać zmarszczki, zmniejszać obrzęki czy redukować drugi podbródek. Zastosowane w aplikacji taśmy unoszą skórę i wpływają na powięź, mięśnie, układ krwionośny i limfatyczny, a tym samym poprawiają grę naczyniową i funkcje tkanek twarzy. W przypadku stosowania KT do facemodelingu istotne jest jego działanie zmniejszające obrzęki (opuchliznę), zmarszczki oraz wspierające aktywność osłabionych mięśni. Zabieg z użyciem taśm do tapingu jest najczęściej stosowany na poziome zmarszczki na czole, na pogłębione bruzdy nosowo-wargowe, lwią zmarszczkę i kurze łapki oraz mięsień szeroki szyi. Dzięki obniżeniu napięcia mięśniowego, likwidacji obrzęku i przywróceniu tkankom odpowiedniej dla nich elastyczności regularne stosowanie tapingu twarzy może wpłynąć na poprawę konturu żuchwy (owalu twarzy), pielęgnację okolic ust, stymulację produkcji kolagenu , zmniejszenie opuchniętych powiek czy zrelaksowanie żuchwy. Jeśli natomiast pacjent będzie miał teleangiektazje, to KT może usprawniać wchłanianie krwiaków i obrzęków.

Kinesiotaping estetyczny, który opiera się na odpowiednim oklejaniu twarzy elastycznymi tejpami jest metodą terapii powięziowej, która bardzo dobrze współgra z masażami twarzy
i sprawdza się m.in. w przypadku obrzęków, zastojów limfatycznych oraz spłyca zmarszczki. Taping estetyczny twarzy różni się istotą działania od klasycznego kinesiotapingu, ponieważ jego głównym zadaniem jest wizualne poprawienie wyglądu twarzy i dekoltu. Estetyczna rola zabiegu nie wyklucza jednak jego właściwości terapeutycznych, takich jak relaksacja mięśni, efekt przeciwbólowy oraz wspomaganie regeneracji tkanek.  

Rodzaje aplikacji

Proces aplikacji taśmy kinesiotapingu wymaga wiedzy anatomicznej i umiejętności. Ponieważ istnieje wiele różnych technik aplikacji, w zależności od celu terapeutycznego, który chcemy osiągnąć należy przed przystąpieniem do kinesiotapingu, określić indywidualne potrzeb pacjenta a w trakcie aplikacji stosować się do zasad biomechniki.

Plastry do tapingu dostępne są w różnych kolorach, nie ma on jednak znaczenia terapeutycznego tylko estetyczny. Taśmy mają określoną strukturę, która jest jednakowa dla wszystkich kolorów. Niektórzy jednak podczas aplikacji różnicują stosowanie kolorów uważając, że kolor czerwony pobudza krążenie i działa rozgrzewająco, a kolor niebieski  ochładza i stosują go w stanach zapalnych oraz miejscach o podwyższonej temperaturze. Być może wykorzystują oni elementy koloroterapii.

Plastrami można oklejać twarz na wiele różnych sposobów, a wśród podstawowych kształtów aplikacji tapingu twarzy wymienić należy:

Kształt litery Y – technika stosowana w celu zwiększenia lub zmniejszenia napięcia mięśniowego.

Kształt litery I – technika wykorzystywana u pacjentów aktywnych, mająca działanie przeciwbólowe.

Kształt litery X – aplikacja tego rodzaju zalecana jest przy terapii punktów spustowych czy punktów, które wywołują duże dolegliwości bólowe.

Kształt wachlarza – stosowany głównie do wykonania drenażu limfatycznego.

Kształt sieci – aplikacja poprawia trofikę tkanek i przepływ limfy, stosowana głównie
w przypadku występowania obrzęków twarzy.

Oprócz wyżej wymienionych eksperci z zakresu tapingu stosują także techniki korekcyjne, takie jak:

Korekcja powięziowa – prowadzi do rozluźnienia powięzi bądź wręcz przeciwnie – do jej unieruchomienia.

Korekcja mechaniczna – polega na odpowiednim ustaleniu ułożenia danego stawu poprzez umiejętną aplikację plastrów. W jej obrębie wyróżnia się technikę manualną, technikę wykorzystującą możliwości naprężenia taśmy czy technikę Y.

Korekcja funkcjonalna – z reguły stosowana do wspomagania bądź ograniczania danego ruchu.

Korekcja więzadłowo/ścięgnowa – prowadzi do poprawy czucia głębokiego i tkanka może zostać unieruchomiona.

Korekcja limfatyczna – prowadzi do zmniejszenia obrzęku dzięki wykonaniu drenażu limfatycznego, który wykonuje się za pomocą aplikacji o kształcie podstawowym typu wachlarz.

Podstawy elastycznego plastrowania

Plastrowanie nie jest trudne, pod warunkiem, że przestrzega się pewnych zasad:

  • należy używać produktów dobrej jakości
  • należy wykonać diagnozę funkcjonalną i określić wskazania do aplikacji
  • przed użyciem należy pociąć plaster na paski lub odpowiednie kształty
  • początkowy i końcowy brzeg należy zaokrąglić
  • nie dotykać warstwy klejącej plastra
  • należy uaktywnić plaster poprzez ruchy pocierania od delikatnych do coraz mocniejszych (wzrost temperatury)
  • po prysznicu nie należy wycierać plastra ręcznikiem tylko stopniowo dotykać lekko suchym ręcznikiem
  • nie stosować suszarek do włosów bo plaster ulegnie przesuszeniu i będzie trudno go usunąć
  • na naklejony plaster nie aplikować żadnych bezpośrednich nośników ciepła – lamp IR, zabiegów elektroterapii (podrażnienia skóry)
  • dopiero po 30 minutach od założenia plastra można podjąć aktywność fizyczną (jest to czas na przyklejenie plastra do skóry).

Usuwanie plastra:

  • można skropić plaster wraz ze skórą olejkiem i pozostawić na 5 minut
  • pod strumieniem ciepłej wody (prysznic) brzegi plastra odrywa się od skóry
  • dystalnie od miejsca aplikacji plastra stabilizuje się powierzchnię skóry
    i bez większego napinania plastra usuwa go w kierunku jego naklejenia
  • im szybciej ściąga się plaster tym jest mniejszy komfort
  • nie należy odciągać plastra w kierunku skośnym ani prostopadłym,
  • nie należy rozdzierać plastra (brak kontroli napięcia plastra i ból)
  • plastry pozostawiamy na skórze maksymalnie 5 dni.

Przed przyklejeniem plastrów zalecane jest stosowanie zabiegów, które mogą wpłynąć na mikrokrążenie czy detoksykację tkanek i dlatego zabieg KT można poprzedzić np. masażem. Kinesiotaping estetyczny można stosować jako samodzielną metodę, lub dla wzmocnienia efektu innych zabiegów – np. po ćwiczeniach mięśni twarzy.

Kinesiotaping stosowany na zmarszczki działa trochę jak masaż twarzy. Unosi skórę nad powięzią, dzięki czemu poprawia krążenie krwi i limfy.  A to powoduje, że do skóry oraz tkanek podskórnych dociera więcej składników odżywczych, a więc ich kondycja się poprawia. Twarz wygląda na wypoczętą, jest bardziej jędrna a przez to sprawia wrażenie młodszej. Efektem lepszego krążenia jest także redukcja zastoju wody i obrzęków twarzy oraz szyi. Poza tym Kinesiotaping stosowany na zmarszczki rozluźnia napięte mięśnie twarzy, a  w dużym stopniu to właśnie napięcia powodują powstawanie i powiększanie zmarszczek mimicznych. Aplikacja taśm może stanowić uzupełnienie terapii biologicznej twarzy (facemodelingu) powodując przedłużenie uzyskanych efektów, dzięki czemu efekt odmłodzenia, rewitalizacji i odnowy biologicznej tkanek jest bardziej skuteczny.

Jeśli chcemy uzyskać długotrwałe efekty i widoczną redukcję zmarszczek, to kinesiotaping estetyczny twarzy i/lub szyi należy wykonywać jak najczęściej, nawet codziennie. Podczas każdego zabiegu aplikować taśmy na zmarszczki na czas  minimum 4 godziny, ale pamiętając, że najlepiej na czas snu (całą noc).

Kiedy nie powinno się stosować tapingu twarzy – przeciwwskazania:

  • rany, przerwania ciągłości naskórka,
  • ostre stany zapalne
  • znamiona
  • zmiany skórne nieznanego pochodzenia,
  • uczulenie na plastry
  • podrażnienia skóry
  • schorzenia skóry (łuszczyca)
  • długotrwała terapia kortyzolem
  • sercowy i nerkowy obrzęk limfatyczny
  • świeże blizny pooperacyjne
  • cera wrażliwa
  • choroby nowotworowe
  • gorączka

 Na jakie obszary stosować – wybrane przykłady

Podczas kinesiotapingu twarzy najczęściej skupiamy się na kilku kluczowych obszarach, które są szczególnie newralgiczne z punktu widzenia estetyki i zdrowia twarzy.

Taping na zmarszczki na czole

Plastry na zmarszczki na czole są dobrym uzupełnieniem masażu twarzy. Naklejane na mięsień potyliczno-czołowy spłycą bruzdy i wygładzą czoło.

Aplikacja – środkowy pasek- może być nieco dłuższy – naklejamy nieco nad brwiami, lekko pociągamy w kierunku linii włosów i przyklejamy; następnie kolejne paski doklejamy po obu stronach.

Taping na „lwią zmarszczkę”/”zmarszczkę gniewu”

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda (lub kilka mniejszych) pomiędzy brwiami. Za jej powstanie odpowiada mięsień marszczący brwi. Wykonuje on taki ruch, na jaki wskazuje jego nazwa, czyli marszczenie brwi np. podczas mrużenia oczu. Celem aplikacji jest rozluźnienie mięśni tworzących bruzdę na czole

Aplikacja – na przebiegu mięśnia, którego napięcie powoduje powstanie bruzdy – czyli od nasady nosa w kierunku środka brwi.

Taping na opuchnięte powieki/ Taping limfatyczny – na worki pod oczami

Aplikacja limfatyczna (wachlarz) – od rejonu przed uchem – okolica węzła chłonnego- do linii nad brwią (2 pierwsze paski) i pod okiem.

Można połączyć z aplikacją przechodzącą przez policzki.

Taping na bruzdy nosowo-wargowe („smutny pies”)

Taping twarzy na bruzdy nosowo-wargowe poprawia odżywienie i elastyczność skóry, a także działa na mięśnie, których permanentne napięcie powoduje ich skrócenie i “zapadanie” skóry oraz tkanki podskórnej (dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa, mięśnie jarzmowe i mięsień okrężny ust).

 Aplikacja – od skrzydełek nosa do kącików ust ale ważne jest aby w trakcie naklejania wydmuchać policzek.

Taping na drugi podbródek (kontur żuchwy)

W tym przypadku taśmy pomagają wzmocnić i ujędrnić skórę w okolicy podbródka, co może wpłynąć na poprawę wyglądu twarzy i redukcję objawów starzenia się skóry.

Aplikacja – od brody do kąta żuchwy.

Taping na zmarszczki na dekolcie/Taping na zmarszczki na szyi

Taping na zmarszczki na dekolcie nie tylko poprawi ich kondycję, ale i ujędrni skórę w tej okolicy.

Aplikacja – od ramion do mostka, ale pamiętając aby wcześniej odciągnąć ramiona do tyłu. Jest to aplikacja korygująca jednocześnie postawę ciała.Początek formularzaDół formularza